Zalety stosowania profili aluminiowych

Świat budownictwa oraz remontów ceni sobie w pierwszej kolejności materiały łatwe w obróbce i wytrzymałe. Bez wątpienia tworzywem doskonale spełniającym te kryteria jest aluminium, które stosuje się w bardzo różnych sytuacjach. Sporą rolę w pracach odmiennego typu odgrywają profile aluminiowe, które w ostatnich latach są normą. Z uwagi na swoją lekkość i wytrzymałość stały się doskonałą alternatywą dla cięższych profili ze stali. Te ostatnie nadal są popularne, ale w wielu przypadkach mogą być zastąpione elementami aluminiowymi.

Dzięki lekkim materiałom konstrukcje są łatwiejsze do wykonania. Aluminium to mniejszy fizyczny wysiłek, który trzeba włożyć w przenoszenie elementów, to niższe koszty transportu. Brak zjawiska korozji powoduje, że element aluminiowy jest z natury rzeczy odporny na czynniki zewnętrzne i nie ma potrzeby stosowania chociażby ocynków elektrolitycznych. Taki proces jest niezbędny, aby zapewnić odporność na rdzę w przypadku stali. Opłaca się zatem postawić na aluminiowe prefabrykaty. Do czego konkretnie mogą być przydatne?

Profil aluminiowy – jaki zrobić z niego użytek?

Przede wszystkim trzeba sobie powiedzieć, że profile alu są oferowane w różnych wariantach. Odmienne kształty powodują, że elementy są odpowiednie w kontekście montażu rozmaitych konstrukcji. Łączone ze sobą tworzą stelaże, na bazie których powstają okna, regały, ścianki działowe czy przegrody. Oczywiście doskonałym sposobem wykorzystania profili są sufity podwieszane. Kiedyś do stworzenia ich szkieletu używano głównie stali. Dziś to profile aluminiowe są postrzegane jako lepsze rozwiązanie. Lekkie, łatwe w obróbce i łączeniu, a do tego naprawdę tanie.

Wspomniana różnorodność typów profili stwarza praktycznie nieograniczone możliwości autorom wielu projektów. Ceowniki, teowniki, płaskowniki czy kwadratowe rury – opcji jest sporo. Praktyczne i powszechnie wykorzystywane są również kątowniki równo- oraz nierównoramienne. Łatwość łączenia tych elementów ze sobą sprawia, że fachowcy o odpowiednich umiejętnościach są w stanie wykonać na ich bazie konstrukcje na wymiar. Może chodzić o meble (na przykład szafy do zabudowy), ale także kabiny prysznicowe dostosowane do nietypowych rozmiarów brodzika.

Koszty niskie, ale czy może być jeszcze taniej?

Jak już wspomniano, wydatki związane z zakupem profili nie są wysokie. Dobry profil aluminiowy można kupić stacjonarnie, ale także online. Część sklepów oraz hurtowni łączy obie formuły sprzedaży i to z dobrymi efektami. Przykładem jest e-Armet.pl, gdzie zamówienia przez internet składają ekipy budowlane oraz klienci indywidualni. Tam też czekają profile alu praktycznie dowolnego rodzaju. – Proponujemy nabywcom pełną gamę ceowników, teowników czy kątowników. Różnią się wymiarami, więc łatwo dobrać parametry odpowiadające potrzebom – mówi pan Przemysław, specjalista sklepu. – Ludzie stawiają na aluminium, bo jest tańsze, lżejsze i w większości przypadków nie mniej odporne niż droższa stal – dodaje. Wszystko wskazuje, że rozwiązania te będą stosowane coraz powszechniej – z korzyścią dla portfeli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here