Sygnalizatory – postaw na bezpieczeństwo

Sygnalizatory to nieodłączny element każdego systemu alarmowego. To właśnie dzięki nim możliwe jest zasygnalizowanie o wtargnięciu na chroniony teren. I choć same w sobie nie kontrolują chronionego terenu, to ich rola jest nie do przeceniania. Jak się okazuje, profesjonalne sygnalizatory informują nie tylko o niepowołanym osobnikach, ale także o pojawiającym się dymie i wycieku wody.

Sygnalizator zazwyczaj pełni rolę ostatniego elementu systemu alarmowego, który informuje jego użytkowników o konkretnym zdarzeniu, np. obecności intruza na podwórku czy pomieszczeniu. Nie oznacza to jednak, że wybór sygnalizatora w Twoim systemie alarmowym, powinien być formalnością.

Czym tak naprawdę są sygnalizatory i co oferują?

Warto podkreślić, że obecnie istnieje wiele rodzajów sygnalizatorów alarmowych. Najczęściej wybierane to sygnalizatory akustyczne, choć coraz częściej osoby tworzące systemy alarmowe, decydują się na wybór sygnalizatorów akustyczno-optycznych. Sygnalizatory (zarówno akustyczne, jak i akustyczno-optyczne) są produkowane również ze względu na zewnętrzne i wewnętrzne środowisko pracy (na zewnątrz, na dworze oraz w domu, pomieszczeniu).

Sygnalizatory zewnętrzne bardzo często pełnią także dodatkową rolę, ponieważ sam ich widok odstrasza intruzów. Obecność zewnętrznego sygnalizatora daje do zrozumienia potencjalnym włamywaczom, że dany obiekt jest wyposażony w system alarmowy, co może znacznie utrudnić ewentualne włamania. Ten aspekt psychologiczny może sam w sobie mieć niepodważalny, prewencyjny walor.

Nieco inna rolę mają sygnalizatory wewnętrze. Zadaniem tego rodzaju urządzeń jest ogłuszenie potencjalnych włamywaczy. Do tego celu stosuje się przetworniki piezo-akustyczne o regulowanej głośności, która może dochodzić do ponad 105 db/m. Sygnalizacja zdarzeń alarmowych za pomocą bardzo wysokiego natężenia dźwięku pomaga wykryć każdego intruza.

Sygnalizator wewnętrzny i sygnalizator zewnętrzny – specyfika

Sygnalizatory zewnętrzne, ze względu na środowisko pracy, muszą posiadać niezbędne zabezpieczenia przed wpływem środowiska. Niezależnie od pory roku, a także warunków atmosferycznych, muszą być niezawodne i błyskawicznie alarmować o niechcianych osobnikach. Wybierając trwały i odporny sygnalizator, warto postawić na urządzenia wykonane z tworzyw sztucznych, które będą bardziej odporne od urządzeń wykonanych z naturalnych tworzyw. Odpowiedni sygnalizator musi sprostać wysokim i niskim temperaturom, silnemu wiatrowi, wilgotności, a także promieniowaniu UV.

Wybierając wewnętrzne sygnalizatory, warto rozpatrywać modele nie tylko pod kątem jakości i tworzyw wykonanych do jej produkcji, ale także ekonomią. Sygnalizatory wewnętrzne od najlepszych producentów są stworzone z wysokiej jakości komponentów, które umożliwiają uzyskanie bardzo niskiego poboru mocy. Poszukując dobrych sygnalizatorów wewnętrznych, warto postawić na sygnalizatory o niskim poborze prądu (max 100mA). Warto postawić także na wbudowany regulator, który umożliwia wybór natężenia sygnału akustycznego.

Czytaj więcej: Czym są elektrozaczepy i jak je wybrać

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here