Jaką podłogę wybrać do mieszkania alergika?

Alergicy na każdym kroku muszą zmagać się z czynnikami, które mogą powodować uczulenie. Pyłki kwiatów, kurz, szkodliwe substancje znajdujące się w tworzywach sztucznych – nie da się całkowicie wyeliminować ich wpływu na organizm. Warto jednak zrobić wszystko, by choć we własnym domu mieć jak najmniejszy kontakt z alergenami. Od czego zacząć? Od… podłogi!

Podłoga w domu alergika powinna być gładka i łatwa do czyszczenia. Dlatego też nie poleca się układania dywanów i wykładzin, w których włóknach gromadzą się roztocza i inne drobiny, składające się na domowy kurz. Nie trzeba jednak ograniczać się do zimnych w dotyku płytek ceramicznych (choć te są bardzo dobrym rozwiązaniem). Jaką podłogę wybrać, by była bezpieczna, a jednocześnie pasowała do przytulnej aranżacji? Specjaliści z firmy Dobre Dla Domu doradzają.

Antystatyczne naturalne drewno

Podłoga z naturalnego drewna jest nie tylko szlachetnie elegancka, lecz także antystatyczna – nie przyciąga kurzu i innych drobnych zanieczyszczeń. Gładka powierzchnia jest przy tym łatwa do czyszczenia – wystarczy ją regularnie odkurzać. Wybierając drewnianą podłogę dla alergika, warto przy tym zwrócić uwagę na:

  • rodzaj drewna – gatunki egzotyczne mogą wydzielać intensywne olejki zapachowe, które niekiedy stanową czynnik uczulający;
  • sposób wykończenia – niektóre woski i lakiery zawierają terpentynę i kalafonie, będące silnymi alergenami, dlatego lepiej zabezpieczyć drewno wodorozcieńczalnym lakierem, naturalnym olejem lub woskiem;
  • rozmiar – najlepsze są posadzki wykonane z dużych desek, w których zostaje zminimalizowana liczba szczelin, w które wnikają zanieczyszczenia.

Oryginalna podłoga korkowa

W postaci materiału na podłogę w domu alergika doskonale sprawdzi się również korek w postaci płytek lub paneli. Materiał ten nie przyciąga kurzu, dobrze izoluje akustycznie i jest odporny na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Jednocześnie nie sprzyja rozwojowi mikroorganizmów, grzybów i pleśni, które są szczególnie szkodliwe dla alergików. Korek układany na podłodze jest dodatkowo pokrywany warstwą bezpiecznego lakieru, tworzącego gładką powierzchnię, łatwą do czyszczenia.

Nowoczesne panele podłogowe

W domu alergika mogą zostać ułożone również drewnopodobne panele laminowane, należy jednak zwrócić uwagę na ich skład. Przy ich produkcji nie powinny być używane syntetyczne kleje zawierające formaheldyd i inne sztuczne, uczulające substancje. Niewskazane są również chemoutwardzalne lakiery. Warto wybierać laminaty, które są obojętne chemicznie i bezpieczne dla alergików.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here