Skuteczne sposoby na nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to bardzo wstydliwy i niestety dość powszechny problem. Ogromny dyskomfort z nim związany, który towarzyszy pacjentom zmagającym się z tą dolegliwością niejednokrotnie utrudnia, a wręcz uniemożliwia im podejmowanie codziennych czynności. Choć walka z nietrzymaniem moczu jest trudna i wymagająca, na szczęście dzięki podjęciu odpowiednich działań, jego skutki można w znacznym stopniu zminimalizować. Jak to zrobić? Jakie są skuteczne sposoby na nietrzymanie moczu? Poszukajmy odpowiedzi.

Po pierwsze – diagnoza!

Problem nietrzymania moczu wbrew pozorom nie dotyczy tylko osób starszych. Często pojawia się również u osób młodszych, a jego przyczyny mogą być mocno zróżnicowane – od tych, które łatwo usunąć, po te, których eliminacja wymaga podjęcia często długotrwałego leczenia i rehabilitacji. Kluczem do sukcesu w zakresie zwalczania skutków nietrzymania moczu w każdym z tych przypadków jest właściwa diagnoza. Rozpoznanie objawów dolegliwości powinno nastąpić jak najszybciej, gdyż dzięki temu możliwe będzie szybkie wdrożenie odpowiednich metod leczenia. Do wizyty u lekarza powinno skłonić nawet jednorazowe upuszczenie kilku kropel moczu, które odbywa się bez świadomości pacjenta, np. w trakcie kichania, kasłania lub pod wpływem wzmożonego wysiłku fizycznego. Im szybciej problem nietrzymania moczu zostanie rozpoznany, tym większa szansa na to, że uda się jego następstwa zminimalizować. Ważne, aby podczas leczenie przez cały czas ściśle przestrzegać zaleceń lekarza oraz w razie konieczności podjęcia ćwiczeń rehabilitacyjnych także rehabilitanta.

Po drugie – pokonaj wstyd!

Nietrzymanie moczu bez wątpienia jest wstydliwym problemem, który najczęściej w negatywny sposób wpływa na samopoczucie pacjenta, znacznie je obniżając. U niektórych osób, na skutek nasilenia objawów dolegliwości, lęk przed znalezieniem się w kompromitującej sytuacji może być na tyle duży, że zmusza ich do niemal całkowitego wycofania się z życia społecznego i zawodowego. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, u których na skutek utraty kontroli nad pęcherzem dochodzi do mimowolnego upuszczania dużych porcji moczu lub całkowitego opróżnienie pęcherza. Pomimo tego, że dla niektórych z nich wizyta u specjalisty wiąże się z uczuciem zawstydzenia i ogólnie odczuwanym dyskomfortem, powinni oni pokonać swoje lęki i jak najszybciej rozpocząć leczenie, gdyż tylko w ten sposób będą oni mogli skutecznie pokonać problem nietrzymania moczu.

W całym procesie leczenia poza stosowaniem się do zaleceń lekarza bardzo ważna jest również właściwa motywacja. Warto pamiętać o tym, że skutki nietrzymania moczu bardzo rzadko znikają od razu po wdrożeniu właściwych metod leczenia. Często powrót do pełnej sprawności wymaga dużej ilości czasu. Aby zmniejszyć odczuwany podczas leczenia dyskomfort związany z występowaniem uciążliwych objawów, warto sięgać po produkty higieniczne przeznaczone dla osób zmagających się z problemem nietrzymania moczu. Do wyboru mamy wkładki oraz pieluchy dla dorosłych. Te ostatnie ze względu na zwiększony stopień chłonności polecane są zwłaszcza w przypadku mimowolnego upuszczania dużych porcji moczu. Bardzo dobrze sprawdzają się także w przypadku pacjentów, którzy ze względu na swój stan zdrowia zmuszeni są przez długi czas pozostawać w pozycji leżącej. Dyskretne i niezwykle chłonne zapewniają przyjemne uczucie suchości w każdej sytuacji, jak np. pieluchy dla dorosłych marki Tena.

Bibliografia

Drabczyk R., Nietrzymanie moczu, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu, Data dostępu: 17.04.2019.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here