Ogrzewanie domu to jeden z podstawowych dylematów, które trzeba rozwiązać jeszcze na etapie jego projektowania. Potem niewiele już można zrobić bez dodatkowych inwestycji. Koncepcja ogrzewania domu zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim od środków jakie chce się na tę część inwestycji przeznaczyć oraz od dalszych kosztów eksploatacji. Chyba, że inwestor z góry jest przekonany o ekologicznym charakterze swojego domu, wówczas nie będzie miał żadnych wątpliwości.
Ogrzewanie domu gruntową pompą ciepła
Ogrzewanie domu za pomocą gruntowej pompy ciepła to metoda stosowana jak na razie zwykle w domach jednorodzinnych lokowanych poza obszarem instalacji gazowych. Kosz eksploatacji gruntowej pompy ciepła jest porównywalny z ogrzewaniem za pomocą kotła na węgiel, natomiast komfort użytkowania będzie całkowicie przeciwstawny. Pompa ciepła nie wytwarza spalin, działa całkowicie bez udziału człowieka. Mimo, że do jej pracy niezbędna jest energia elektryczna ciepło dostarczane do wnętrza domu pochodzi z gruntu i dostępne jest za darmo. Jedynym mankamentem tego rodzaju ogrzewania jest pierwotny koszt instalacji. Dlatego inwestor musi zważyć walory ekologiczne systemu oraz bezsporną wygodę użytkowania z kosztem montażu.
Ogrzewanie domu powietrzną pompą ciepła
Inną technologią ogrzewania domu, wygodną i niedrogą jest instalacja powietrznej pompy ciepła. Podobnie do poprzedniej metody do domu dociera ciepło pobierane z otoczenia, ale jest ono skumulowane w powietrzu. Ponieważ instalacja tego systemu nie wymaga wykonania tak inwazyjnych prac poza obszarem domu jest ona tańsza niż w przypadku gruntowej pompy ciepła. Natomiast nieco droższa jest codzienna eksploatacja systemu. Jednak jeżeli inwestor od początku założył, że buduje dom ekologiczny i energooszczędny koszty eksploatacji mogą być znacząco niższe. Przy określonym projekcie domu, koszt instalacji pompy będzie porównywalny z kosztem kotła na węgiel lub gaz, natomiast oszczędza się na powierzchni budynku eliminując z projektu system kominowy czy miejsce magazynowania paliwa.
Jak oszczędzić na ogrzewaniu?
Koszty montaż ogrzewania w domu to jedno a drugie to koszty eksploatacji instalacji grzewczej. Aby osiągnąć w tym obszarze jak najlepsze parametry warto pomyśleć o wprowadzeniu jak najwydajniejszej termoizolacyjności. I tu, jak w każdym domu warto zacząć od drzwi wejściowych i wyposażyć dom w drzwi pasywne. Zewnętrzne drzwi pasywne to drzwi o najlepszych parametrach termoizolacyjności. Drzwi pasywne charakteryzują się, współczynnikiem przenikalności cieplnej nie większym niż 0,8 W/m2K, co oznacza wyraźne zmniejszenie zapotrzebowania domu na energię cieplną i tym samym wymierną oszczędność w kolejnych latach użytkowania.