Współczesny świat trudno sobie wyobrazić bez prądu. Używamy go na co dzień i bez niego nie możemy wykonywać nawet najbardziej podstawowych działań. Światło w Twoim domu, ogrzewanie, a także praca całego sprzętu domowego jest zasilana za pomocą energii elektrycznej. Nawet kotły gazowe i węglowe nie mogą pracować bez prądu, ale czy wiemy czym jest prąd, skąd on się bierze i jak trafia do naszego domu.

Jakie są rodzaje elektrowni?

Jak wiadomo wszystkim prąd jest generowany w elektrowni, a następnie za pomocą sieci przekazywany do domów, przedsiębiorstw i fabryk. Ale wszystko po kolei. Nic się z niczego nie rodzi, a to znaczy, że dla produkcji prądu jak i każdego innego produktu potrzebny jest surowiec lub, jak w przypadku energii, paliwo. Najczęstszym rozwiązaniem wciąż pozostaje produkcja prądu za pomocą węgla kamiennego, choć przez ostatnie dziesięciolecia znacznie wzrosła ilość produkowanego prądu za pomocą  tak zwanych farm wiatrowych oraz hydroelektrowni.

Jak powstaje energia?

Energia w elektrowniach zasilanych węglem kamiennym lub brunatnym powstaje po spaleniu zmielonego w proszek węgla. Wysoka temperatura od spalania węgla nagrzewa wodę, która cieknie w rurach zamieniając ją w nadzwyczaj gorącą parę o wysokim ciśnieniu. A para z kolei uruchamia turbiny, które są połączone z ogromnym silnikiem elektrycznym lub, innymi słowami, generatorem prądu. W przypadku elektrowni wiatrowych i hydroelektrowni, jak można zrozumieć z ich nazw, energia jest produkowana za pomocą wiatru i wody. Są to rozwiązania maksymalnie ekologiczne i przyjazne dla natury.

Od elektrowni do gniazdka

Po wygenerowaniu prądu, zostaje on przekierowany do podstacji, które zamieniając prąd o wysokim napięciu na niskie napięcie, co powoduje znaczne zmniejszenie strat w drodze od elektrowni. Takich podstacji, które zmniejszają napięcie prądu jest kilka, aż w wyniku końcowym dany prąd trafia do naszych gniazdek o napięciu 230V albo, jeśli jest taka potrzeba, 380V.

Wybierz najtańszy prąd dla firmy i domu

Z strony praktycznej produkcja i dostarczenie prądu dla firm i domów nie jest tak bardzo skomplikowane. Jednak warto także pamiętać, że dla dostarczenia najtańszego prądu do naszych domów, powinniśmy wiedzieć jak i gdzie mądrze go zakupić. W przypadku dostawcy i producenta prądu, mieszkając na danym terenie, nie mamy możliwości wyboru, ale możemy wybierać najlepszego dla nas sprzedawcę prądu. Od 2007 roku, gdy stał się możliwy wybór sprzedawców energii indywidualnie przez każdego użytkownika, zamiast korzystania z jedynego monopolisty narzuconego przez kraj, oferty takich sprzedawców są dopasowywane bardziej do potrzeb użytkowników. Teraz sprzedawcy energii oferują najlepsze rozwiązania i najtańszy prąd dla swoich klientów. Przykładem sprzedawców, czyje oferty i jakość obsługi, tak nowych jak i stałych klientów, jest Po Prostu Energia. Zaletą tego sprzedawcy jest najtańszy prąd dla firm i domostw prywatnych, a także wygodna współpraca, gdyż wszystkie formalności można załatwiać internetowo lub telefonicznie, bez potrzeby odwiedzania wydziału, czy stania w frustrujących kolejkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here