Rolety i żaluzje są wspaniałe pod względem regulacji. Okna mogą pozostać szczelnie zasłonięte, aby zapewnić prywatność i ograniczyć wpadanie światła w czasie dnia lub uchylone w celu uzyskania odpowiedniej ilości słonecznego oświetlenia. Kiedy są maksymalnie podciągnięte w górnej części okna, pozostawiają niezakłócony i minimalistyczny porządek. Czy lepiej będą pasować do naszego wystroju żaluzje, czy może rolety?

Jakie żaluzje?

Dobranie szerokości listwy będzie naszą wstępna decyzją. Wąskie listwy są najpopularniejsze, ponieważ nadają nowoczesny charakter domowi. Ludzie, którzy szukają klasycznych wzorów lub chcą nadać pomieszczeniom staroświeckiego charakteru wybierają zazwyczaj szersze listwy (zwykle 2-calowe), które przypominają weneckie żaluzje w starym stylu. Żaluzje pionowe są przeznaczone do szerokich przestrzeni okiennych i przesuwnych szklanych drzwi, ponieważ układają się na boki zamiast na górze okna. Pamiętajmy jednak, że pionowe rozwiązania są kojarzone z obiektami komercyjnymi. Wyglądają bardzo dobrze w nowoczesnych pomieszczeniach, ale rzadko pasują do domów. Jednakże współcześnie można spotkać się z wieloma wariacjami na temat materiałów i tkanin, dzięki czemu można uzyskać ciekawe efekty, których byśmy się nie spodziewali.

Jakie rolety?

Jedno z pierwszych pytań, które ludzie zadają po wyborze stylu rolet, brzmi „czy kolor materiału rolety powinien być dopasowany do koloru pokoju?”. W wypadku, gdzie okna są wyeksponowane, a ich ramy są mniej zauważalne niż rolety materiałowe, jest to jak najbardziej wskazane. Rolety ekranowe są dosyć uniwersalne i sprawdzają się we wszelakich pomieszczeniach bez wskazywania konkretnej stylistyki. Swobodnie wiszący pas materiału może być ogranicznikiem promieni słonecznych pod względem ilości światła, ale też ograniczać nagrzewanie się pomieszczenia. Rolety austriackie są bardziej ozdobnym wariantem podobnym do zasłon tradycyjnych, dla tego sprawdzają się szczególnie w salonach stylizowanych na starodawne. Rolety rzymskie układają się harmonijkowo zamiast zwijać. Mogą występować zarówno jako dekoracje wykonane z materiałów przepuszczających światło, jak i częściowo lub całkowicie przeźroczystych. Daje to duże pole do dostosowania rolet do każdego stylu  pomieszczenia. Szczególnie dobrze sprawdzają się w nowoczesnych pokojach o powściągliwym wystroju. Rolety plisowane są umieszczone w listwach pełniących funkcje prowadnic. Zwijają się na zasadzie harmonijki i gromadzą się u góry, podobnie jak żaluzje. Dzięki prowadnicom świetnie sprawdzają się do uchylnych okien na poddaszach. Wiele atrakcyjnych rolet możemy znaleźć na stronie Domondo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here