Projektowanie ogrodów – dlaczego wyznaczanie ścieżek jest takie ważne?

0
1465

Własny ogród to marzenie wielu z nas, niestety często na realizację tego marzenia musimy poczekać do przeprowadzki na wolnostojące lokum lub zakup działki. Zakładanie ogrodu z prawdziwego zdarzenia to nie lada wyzwanie, które niestety przeważnie jest bagatelizowane przez początkujących zapaleńców ogrodnictwa. ‘Przerzucenie’ się z domowych kwietników i doniczek na prawdziwe połacie ziemi i grządki wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy i sprzętu, ale także dobrego planowania. Dziś przybliżymy Wam nieco temat wyznaczania ścieżek w ogrodzie i tego, dlaczego warto właśnie od nich rozpocząć projektowanie ogrodu.

Droga do idealnego ogrodu zaczyna się od wytyczenia alejek

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na istotność wyznaczania ścieżek i alejek już na etapie projektowania ogrodu. Dla tych, którzy pierwszy raz zabierają się za planowanie tego typu przedsięwzięcia, może się wydawać, że jest to element drugoplanowy i można go odłożyć na spokojnie do czasu, gdy już rozplanowane będą rabaty, skalniaki czy część rekreacyjna terenu. Nic bardziej mylnego! Pozostawienie ścieżek na sam koniec może skutkować przepisywaniem projektu od nowa lub rezygnacją z części zaplanowanych elementów tak, aby ‘wcisnąć’ gdzieś brakujący fragment dojścia. Odpowiednio zaprojektowane alejki to nie tylko piękny element spinający całą kompozycję ogrodu, to także podstawowy fundament funkcjonalności naszego terenu zielonego. Potraktowanie tego tematu po macoszemu może się skończyć tym, że do ulubionego warzywniaka, będziemy musieli targać taczkę na plecach, bo nie będzie miejsca na jej swobodny przejazd. Z kolei dobre przygotowanie magistrali komunikacyjnych w ogrodzie pozwoli nam na komfortowe i nieuciążliwe pracę nad tym, co dla nas najważniejsze – roślinami.

Co i do czego – materiały do wytyczania ścieżek i alejek!

Gadkę o tym, dlaczego warto pomyśleć o alejkach wcześniej niż później mamy już za sobą. Pora powiedzieć sobie, jak się do tego zabrać. Podstawą dobrze wytyczonej i funkcjonalnej ścieżki, która wytrzyma lata, są oczywiście odpowiednie obrzeża ogrodowe. Zdecydowanie najtańszą i najłatwiej dostępną opcją tym temacie są obrzeża Eko-bord, znaleźć je można w takich sklepach, jak Alejka24 https://alejka24.pl/pol_m_Obrzeza-ogrodowe_Ekobord-241.html. Są to uniwersalne, łatwe w montażu obrzeża stosowane do oporowania kostki brukowej czy granitowej. Przy ich pomocy łatwo wytyczysz ścieżkę czy alejkę oraz odgrodzisz trawnik od pozostałych ważnych nawierzchni. Co ważne, Eko-bord dobrze zamontowany jest praktycznie niewidoczny, co zdecydowanie plusuje w przypadku, gdy zależy nam na nieskazitelnej estetyce ogrodu. Ostatnie, na co warto zwrócić uwagę w przypadku tego typu obrzeży https://alejka24.pl/product-pol-11-Obrzeze-ogrodowe-Ekobord-BIG-100mm.html to ich ekonomiczność. Można je stosować bez wykopów i ingerencji w kształt terenu przez, co finalny koszt wyznaczania alejki jest bardzo mały i płacimy zdecydowanie mniej niż w przypadku np. obrzeży betonowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here