Projekt domu - z katalogu czy na indywidualne zamówienie?

Każdy z nas przystępując do planowania budowy domu, ma swoją określoną wizję co do jego projektu. Odnosi się to zarówno do jego wyglądu, jak i funkcjonalności. Zlecając wykonanie jego projektu warto również wziąć pod uwagę takie aspekty jak teren na, którym dom stanie oraz budżet, którym dysponujemy.

W zależności od preferencji i ilości pieniędzy, które chcemy przeznaczyć na ten cel możemy zdecydować się na różne warianty – dom parterowy, piętrowy bądź z poddaszem. Może to być budynek o klasycznym wyglądzie bądź z zastosowaniem modnego designu i nowoczesnych rozwiązań. Mowa tu na przykład o standardzie energooszczędności. Urzeczywistnienie swoich marzeń i potrzeb musi zostać odwzorowane w dokumentacji projektowej.

Całe przedsięwzięcie związane z budową domu od podstaw jest bardzo kosztowne i wymagające pod względem organizacji. Należy zakupić działkę, projekt budowlany, uzyskać wymagane pozwolenia oraz zdecydować się na określona ekipę wykonawczą. Projekt domu to o tyle ważny element, że od niego wiele zależy. Określa on bowiem koszty budowy, ale nie tylko – również późniejsze koszty związane z eksploatacją. Od niego zależy komfort mieszkania i ostateczny kształt całego przedsięwzięcia. Nie warto zatem zdać się na zupełne minimum, które w razie problemów może wygenerować dodatkowe koszty.

Projekt z katalogu czy od architekta?

Jeśli chodzi o projekt to można zdecydować się na gotowy z katalogu bądź zlecić architektowi wykonanie indywidualnie dopasowanego projektu do naszych potrzeb. Zazwyczaj szalę tutaj przeważa cena, bowiem projekt przygotowywany na specjalne zamówienie zazwyczaj wiąże się z wyższymi kosztami. Jest to również przedsięwzięcie bardziej czasochłonne. Zakup projektu z katalogu jest możliwy w zasadzie od ręki, dlatego to wariant, na który wiele osób się decyduje. Jednak ta opcja nie daje gwarancji idealnego dostosowania projektu do warunków, w których dom będzie budowany. Architekt zawsze będzie służył pomocą, radą i zastosuje w dokumentacji projektowej najbardziej optymalne dla danej sytuacji rozwiązania.

Dom energooszczędny – czy warto?

Na etapie podejmowania decyzji o zleceniu wykonania projektu bądź dokonania zakupu jego gotowej wersji trzeba zastanowić się czy zależy nam na tym, aby nasz dom był energooszczędny. Po pierwsze ulegają w tej kwestii zaostrzeniu przepisy budowlane, a po drugie związane jest to z późniejszymi kosztami eksploatacji. Przykładowo domy dobrze ocieplone nie będą wymagały zbyt dużego zużycia energii w celu ich dogrzewania. W każdym razie decydując się na dom w wariancie energooszczędnym warto wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii, mianowicie: budynek powinien: tworzyć prostą i zwartą bryłę, dysponować podwyższoną izolacyjnością, mieć odpowiednio rozmieszczone okna, aby czerpać ciepło pochodzące ze słońca, wykorzystywać efektywne źródła energii do ocieplania,

Dom parterowy a dom z poddaszem.

Planując zakup projektu domu trzeba również podjąć decyzję co do jego wielkości. Należy to oczywiście dostosować do liczby osób, które w nim zamieszkają. W zależności od tego decydujemy się na dom parterowy bądź z poddaszem. Jeśli w domu są małe dzieci, osoby starsze bądź niepełnosprawne dobrze jest zorganizować przestrzeń wyłącznie na parterze, aby nie tworzyć utrudnienia w postaci schodów.

Zaletą z kolei domów z poddaszem jest możliwość rozłożenia w czasie ich adaptacji i kosztów wyposażenie. Można na początku zagospodarować parter, a w przyszłości piętro, zyskując dodatkową przestrzeń, np. w sytuacji powiększenia się rodziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here