Mówi się, że patelnie żeliwne używane są do zadań specjalnych, a dokładnie do dań wymagających, do których trzeba użyć innych technik sztuki gotowania. Czy patelnia żeliwna staje się przez to przedmiotem kuchennym tylko dla profesjonalistów?

Żeliwo używane od tysiącleci

Naczynie żeliwne używane są od wielu lat. To jedno z najbardziej niezastąpionych akcesoriów kuchennych, które swą historia sięga czasów średniowiecznych. A to dla tego, że na przykład patelnie żeliwne, które można kupić na stronie http://www.portform.pl/pol_m_Gotowanie_Patelnie-zeliwne-1983.html,  świetnie znoszą wysokie temperatury i dlatego można je było bezpośrednio zestawiać z ogniem. Poza tym na naczyniach żeliwnych dania robiły się szybko, ponieważ ciepło było równomiernie rozprowadzane.

Żeliwo jest odporne na korozję, dlatego patelnie żeliwne uznaje się za te najbardziej wytrzymałe i niezastąpione.

Plusy naczyń żeliwnych

Garnki, brytfanny, czy patelnie żeliwne nadają się do pieczenia, duszenia, smażenia, zapiekania, a także do bezpośredniego kontaktu z ogniem. Dlatego do teraz przygotowuje się w nich tradycyjne dania nad paleniskiem lub rusztem.

Patelnie żeliwne i garnki nagrzewają się powoli, ale dzięki temu dłużej trzymają ciepło, a dania w nich przygotowywane są równomiernie pieczone. Dzięki temu pieczenia na naczyniach żeliwnych jest ekonomiczne i nie pochłania dużej ilości energii.

Walory smakowe dań także tylko zyskują. Są przez to wzmocnione i bogate w walory odżywcze. Garnki i patelnie żeliwne świetnie nadają się do przygotowywania potraw jednogarnkowych. Łatwo je utrzymać w czystości, gdyż przypalenia łatwo zmyć. Nowoczesne garnki i patelnie żeliwne posiadają ładny kształt i dzięki technologicznym udogodnieniom można je używać na wszystkich rodzajach kuchenek.

Minusy naczyń żeliwnych

Ich podstawowym minusem jest waga. Garnki, brytfanny i patelnie żeliwne są dłuż cięższe od tych ceramicznych czy aluminiowych. Garnek, czy patelnie czasem trudno utrzymać w jednej dłoni.

Naczyń żeliwnych nie można też myć w zmywarce, a nad większymi zabrudzeniami trzeba ciężej popracować. Znaczącym minusem jest także dość wysoka cena, która jednak ma swoje przełożenie w wytrzymałości i jakości żeliwa. Wysoka cena dotyczy już podstawowej wersji garnków, czy patelni żeliwnych. Niektórzy producenci by zwiększyć ich estetyczny i praktyczny charakter pokrywają je emaliowaną warstwą, która zapobiega przywieraniu, a przez to też jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości.

Należy pamiętać, że z założenia zakup naczyń żeliwnych jest długoletnim wydatkiem, który oddany jest w konstrukcji i jakości wykonania. Naczynia żeliwne, jak żadne inne są tak bardzo uniwersalne i możliwe do zastosowania na różnych rodzajach ciepła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here