Oświetlenie zewnętrzne dopasowane do stylu, w jakim utrzymany jest ogród i dom, to część perfekcyjnej aranżacji, która podkreśla charakter miejsca i tworzy w nim niepowtarzalny klimat. Oprócz funkcji estetycznej, lampy ogrodowe pełnią jeszcze kilka innych ról. Zapewnienie wygody i dawanie poczucia bezpieczeństwa to najważniejsze z nich, a dzięki praktycznym rozwiązaniom, można też zaoszczędzić wydatki na energię elektryczną. Aby to było możliwe, należy dobrze zaplanować oświetlenie ogrodowe i dobrać do niego czujniki ruchu. Podpowiadamy, w jaki sposób.

Zalety oświetlenia zewnętrznego z czujnikami ruchu

Bezpieczeństwo to jeden z głównych powodów, dla których wiele osób decyduje się na zamontowanie czujników ruchu do lamp w swoim ogrodzie. Takie rozwiązanie może skutecznie odstraszyć nieproszonych gości, którzy pojawią się na posesji. Gdy niespodziewanie znajdą się w snopie światła, z pewnością uciekną. Niemniej, świadomość, że na zewnątrz znajduje się oświetlenie z czujnikami ruchu, zdecydowanie zwiększa poczucie bezpieczeństwa.

Innym ważnym powodem, dla którego warto zamontować czujniki ruchu do lamp, jest komfort. Gdy zapada zmrok, można wygodnie spacerować po posesji albo po prostu przemieszczać się z punktu A do punktu B, np. z samochodu zaparkowanego na podjeździe do domu.

Dla wielu osób ważnym argumentem, który przekonuje do zamontowania czujników, jest możliwość zaoszczędzenia pieniędzy. Lampy, które nie palą się non stop od zmierzchu do świtu, ale mimo tego oświetlają posesję, kiedy jest to potrzebne, generują znacznie mniejsze rachunki za prąd. To praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie.

Oświetlenie ogrodowe – rodzaje

Oferty producentów oświetlenia zewnętrznego są niezwykle obszerne. W bogatej ofercie sklepów internetowych znaleźć można różne rodzaje lamp ogrodowych, np.: https://iluve.com/oswietlenie/zewnetrzne. Ich wybór warto uzależnić od miejsca, w którym będą się znajdować.

Do oświetlenia drzwi oraz wejścia na posesję, warto wybrać lampy ścienne, można zamontować również na ogrodzeniu, przy furtce. Kinkiety sprawdzą się też na tarasie, na którym dodatkowo można rozwiesić dekoracyjne girlandy świetlne, postawić lampy stołowe i latarenki, a tuż przy zejściu do ogrodu umieścić lampy stojące. Te ostatnie mogą też pięknie oświetlić alejki ogrodowe, tworząc niepowtarzalny, romantyczny klimat.

W ogrodzie warto też podświetlić wybrane rośliny i niektóre rabaty. Umieszczone blisko nich lampy dogruntowe dadzą w nocy spektakularny efekt. Podobnie jak reflektorki i oprawy ledowe, które dodatkowo można zamontować wzdłuż ścieżek.

Czujniki ruchu do lamp – jak je wybrać?

Aby oświetlenie ogrodowe było nie tylko estetyczne, ale też praktyczne, warto zamontować czujniki ruchu do lamp. Wybierać można spośród różnych rodzajów, które są dostępne na: https://iluve.com/oswietlenie/akcesoria/czujniki-ruchu.

Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na te czujniki ruchu, które wyróżniają się wysoką jakością, tzn. posiadają odpowiednią klasę szczelności (IP44) i są wykonane z wytrzymałych materiałów. Te cechy sprawiają, że urządzenie nadaje się do stosowanie na zewnątrz i będzie służyć przez długi czas, bez względu na warunki panujące na dworze. Natomiast, aby czujniki montowane do lamp były jak najbardziej funkcjonalne, warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych parametrów, takich jak:

  • kąt wychwytywania ruchu – najlepszy kąt to 360 stopni, ale w wielu przypadkach wystarczy już 180 stopni,
  • zasięg – mierzony w metrach,
  • regulacja czasu świecenia – od kilku sekund do kilku minut,
  • miejsca montażu – np. na ścianie, suficie, ale też w narożnikach,
  • źródło zasilania – przewodowe lub na baterie,
  • czas reakcji – im wyższy, tym lepszy.

Dla wielu osób znaczenie ma także design. Czujniki ruchu to nowoczesne urządzenia i właśnie takim wyglądem się charakteryzują, choć często różnią się kształtem, a najczęściej dostępnymi kolorami są czarny i biały.

Dopasowując czujniki ruchu do lamp, należy wziąć pod uwagę powyższe parametry urządzeń. Czujniki są z reguły niewielkie, niemniej warto zadbać o ich funkcjonalność. Możliwe miejsca montażu oraz kąt i zasięg wychwytywania ruchu to jedne z najistotniejszych elementów, od których warto uzależnić swój wybór.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here