Miarki kuchenne

Często w momencie gotowania słyszymy od nieco bardziej wytrawnych kucharzy/gospodyń domowych, aby dozować określone składniki „na oko”. Z pewnością wielu z nas nie lubi tego określenia, gdyż nie posiadając doświadczenia w przygotowywaniu określonej potrawy, po prostu nie potrafimy sobie wyobrazić ile danego składnika potrzeba. Tymczasem, wiele przepisów wymaga dokładnego odmierzenia ilości zastosowanej mąki, cukru czy kaszy itp., gdyż zastosowanie metody prób i błędów może zakończyć się fiaskiem. Jest tak w przypadku choćby ciast, biszkoptów, które wymagają zastosowania idealnie określonych proporcji składników, a wszelkie odstępstwa od normy mogą okazać się niewybaczalne. Dobrze jest zaopatrzyć się w jakakolwiek miarkę kuchenną, aby ułatwić sobie pracę. Z pewnością okaże się ona niezwykle przydatnym akcesorium i zaoszczędzi wielu dylematów.

Miarki, które każdy z nas posiada w domu, czyli kubki i miski.

Większość z nas przyrządzając potrawy w kuchni wykorzystuje kubki i miski jako miarki kuchenne. Wprawdzie nie jest to ich podstawowym przeznaczeniem, ale rewelacyjnie sprawdzają się w tej roli. Pod warunkiem oczywiście, że znana jest nam ich pojemność, bowiem często kubek kubkowi nierówny – niektóre mają pojemność 200 ml, inne natomiast 250 ml lub 300 ml. To podobne objętości, które również mogą przysparzać nieco kłopotu. Gdy jednak objętość jest nam znana to możemy w zasadzie bezbłędnie dobrać potrzebną nam ilość składników, a w misach dodatkowo można od razu, np. ugniatać ciasto czy wyrabiać różnego rodzaju masy. W wysokich pojemnikach możemy również blendować/miksować potrawy – koktajle, sosy, zupy kremy.

Łyżki i zestawy, jako precyzyjne miarki kuchenne.

Niektóre przepisy wymagają dużo większej precyzji wykonania i doboru składników. W takim wypadku przydatna może okazać się miarka w postaci łyżki.Umożliwi ona idealny dobór odpowiedniej ilości składnika, wręcz do do 1 ml. Niejednokrotnie naszym zadaniem, zgodnie z przepisem jest zastosowanie, np. 10 ml oliwy z oliwek, 40 ml wina bądź 15 ml octu balsamicznego. Trudniej to określić przy pomocy kubka lub miski. To samo dotyczy ziół, które dodajemy w niewielkich ilościach, np. 5 g. Dzięki łyżce-miarce od razu też możemy odpowiednio wymieszać przygotowywane sosy, napoje czy desery. Duże i solidnie wykonane łyżki przy okazji mogą posłużyć do nabierania lodów i tworzenia z nich estetycznych gałek. W ofercie rynku można znaleźć zestawy łyżek-miarek, od najmniejszych po największe. Niekiedy producenci oferują również do kompletu misy i kubki.

Waga – królowa miarek kuchennych.

Najbardziej precyzyjnym urządzeniem do pomiaru składników w kuchni niezaprzeczalnie jest waga. Wiedzie zdecydowane prym w zakresie precyzji doboru składników. Wagi kuchenne zazwyczaj są wyposażone w skalę od 0,01 g do 5 kg. To nieoceniony sprzęt, który umożliwia stosowanie się do różnego rodzaju diet, które zakładają określoną wagę/pojemność spożywanych posiłków o określonych porach dnia. To pozwoli restrykcyjnie przestrzegać skomponowanych jadłospisów. Nowoczesne wagi są wyposażone w funkcję tary, dzięki czemu odliczany jest ciężar zastosowanego naczynia, a otrzymamy jedynie masę jego zawartości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here