Kiedy warto przeprowadzić serwis i odgrzybianie klimatyzacji?

Klimatyzacja to niezwykle przydatne urządzenie, które coraz częściej montowane jest również w mieszkaniach prywatnych. Pozwala nam ono utrzymać prawidłowy mikroklimat w wnętrzu przy zachowaniu optymalnej temperatury.

Jest to prawdziwe wybawienie podczas upalnych dni. Trzeba jednak mieć świadomość, że klimatyzator wymaga regularnej konserwacji oraz czyszczenia. Bez tego nie będzie on pracować właściwie.

Zanieczyszczona klimatyzacja również oddziałuje negatywnie na nasze zdrowie – może stymulować rozwój alergii. Pamiętajmy także o tym, że klimatyzacja równa się wilgoć, a wilgoć jest jednoznaczna z ryzykiem zagrzybienia układu.

Klimatyzacja w domu – czy należy ją czyścić?

Standardowa klimatyzacja składa się zwykle z jednostki wewnętrznej (parownik) oraz zewnętrznej (skraplacz). Oba te elementy narażone są na zróżnicowane zanieczyszczenia.

Z oczywistych względów szybciej brudzi się jednostka umieszczona na zewnątrz. Przyciąga ona pył, kurz, sierść, pióra, martwe owady, a także wiele więcej. Ponadto na skraplaczu powstają liczne osady.
Parownik zanieczyszcza się znacznie wolniej, jednak brud na nim zgromadzony odczuwamy dotkliwiej. Zwykle przenosi się on na pozostałe elementy układu (w tym filtr powietrza). Sprawdź co jest wykonywane podczas typowego oczyszczania klimatyzacji i dlaczego jest to ważne tutaj – stronie firmy Klimatechnika zajmującej się montażem i serwisem klimatyzacji.

Z tego względu z naszej domowej klimatyzacji może zacząć wydobywać się bardzo nieprzyjemny zapach. Często świadczy to o zagrzybieniu układu, co zaś wiąże się z koniecznością przeprowadzenia dezynfekcji.
Na uwagę zasługuje również fakt, że zgromadzony brud może również uszkodzić urządzenie, a także skrócić okres jego eksploatacji. Wynika to z tego, że wymiana powietrza jest znacząco utrudniona.

Zmniejsza się wydajność klimatyzatora, pomimo tego, że układ pobiera więcej prądu. Zanieczyszczenia sprawiają również, że staje się on bardziej podatny na awarie.

Klimatyzacja domowa – jak często ją czyścić?

klimatyzacja

Po pierwsze należy uświadomić sobie, że największe znaczenie dla naszego zdrowia mają filtry powietrza. Powinniśmy je wymieniać raz na trzy miesiące. Dodatkowo możemy je samodzielnie oczyszczać.

Nie jest to trudne zadanie – wystarczy, że zaopatrzymy się w zwykłą szczoteczkę oraz preparat do czyszczenia filtrów powietrza. Nie musimy wybierać produktów dezynfekujących (wymagają one większej wiedzy z zakresu użytkowania). Wystarczy zakupić łagodny preparat.

Filtry powinniśmy oczyszczać szczególnie wtedy, gdy klimatyzacja jest intensywnie użytkowana.
Czyszczenie wszystkich elementów klimatyzatora to złożone zadanie, które wymaga specjalistycznych środków oraz urządzeń. Najlepiej jest więc skorzystać z usług wyspecjalizowanego serwisu, który świadczy usługi tego typu. Gruntowne czyszczenie należy przeprowadzać minimum raz do roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here