Kiedy warto postawić na dwuosobową sofę z funkcją spania

0
853

Podstawą komfortowego snu jest łóżko z odpowiednio dobranym materacem. Niestety dostępny metraż lokum nie zawsze pozwala nam na wydzielenie niezależnej sypialni. Co wtedy? Z pomocą przychodzą uniwersalne meble rozkładane. Wśród nich na uwagę zasługuje sofa dwuosobowa z funkcją spania, która doskonale sprawdza się w kawalerkach, mieszkaniach typu studio i salonach pełniących również funkcję sypialni. Odpowiednio dobrana, z wygodnym materacem, pod względem oferowanej jakości snu nie ustępuje tradycyjnym łóżkom. Kiedy warto ją wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Dwuosobowa sofa z funkcją spania w wielofunkcyjnym salonie

Trzy- lub dwuosobowa sofa rozkładana z funkcją spania to podstawa i zazwyczaj główny mebel strefy dziennej w wielu salonach. W przypadku niewielkich mieszkań jest wręcz niezbędna. Połączenie funkcji salonu i sypialni to częste rozwiązanie, umożliwiające sprawne wydzielenie strefy snu. Sofy dwuosobowe z funkcją spania są najczęściej wybierane do salonu z myślą o codziennym użytku, jednak w mieszkaniach o znacznym metrażu można również umieścić jedną lub kilka takich sof, tworząc w ten sposób komfortową strefę wypoczynkową.

Sofa rozkładana – sprytne rozwiązanie do dziecięcego pokoju

Tutaj przestrzeń jest na wagę złota. Ilość przedmiotów znajdujących się w pokojach dziecięcych zdecydowanie bije rekordy w porównaniu z pozostałymi pomieszczeniami w domu. I o ile w przypadku dzieci rodzice mają kontrolę nas stanem posiadania najmłodszych pociech, o tyle w przypadku nastolatków ingerencja rodzicielska jest znacznie ograniczona. Pamiętajmy też, że życie najmłodszych dzieci toczy się w dużej mierze na podłodze, więc możliwość odzyskania części przestrzeni w ciągu dnia, poprzez złożenie posłania, jest również bardzo cenna. Jednym z najskuteczniejszych sposobów wygospodarowania miejsca w pokoju dziecięcym jest zastosowanie tam rozkładanych mebli – między innymi sof z funkcją spania – dwuosobowych lub większych, jeżeli jest taka potrzeba. W dzień służą one jako miejsce wypoczynkowe do siedzenia i do zabawy, nocą – jako wygodne posłanie. Podobną rolę spełniają łóżka piętrowe, pozwalające o połowę zmniejszyć zajmowaną przez nie przestrzeń.

Uniwersalna sofa w „gościnnym” lub innym pomieszczeniu

Awaryjne miejsce do spania daje poczucie bezpieczeństwa w razie potrzeby zapewnienia noclegu dodatkowym osobom. Jedną z możliwości jest posiadanie sofy rozkładanej dwuosobowej z funkcją spania. Wygospodarowanie pokoju gościnnego wymaga dodatkowego pomieszczenia przeznaczonego zazwyczaj wyłącznie do użytku przez osoby przebywające w domu czasowo. Oznacza to nieoptymalne wykorzystanie pomieszczeń gościnnych w sytuacji, gdy gości w domu nie ma. Tymczasem pokój gościnny może również (podobnie jak salon) pełnić podwójną funkcję, będąc na co dzień na przykład domowym biurem czy biblioteką, a w razie potrzeby błyskawicznie stając się pokojem dla gościa, w którym rozkładana sofa dwuosobowa będąca komfortowym miejscem do siedzenia na co dzień przeobraża się w wygodne miejsce do spania.

dwuosobowa sofa z funkcją spania

Fot. FOLK natur, Karup Design – sofa dwuosobowa z funkcją spania, bez boków, bezpretensjonalnie wpisująca się w stylistykę skandynawską, naturalną i ekologiczną.

Jak może rozkładać się dwuosobowa sofa z funkcją spania?

Różne systemy rozkładania sofy mają wpływ na komfort spania na utworzonym posłaniu. Przed zakupem należy więc zdecydowanie sprawdzić, czy odpowiada nam dane rozwiązanie techniczne. Bez względu na jego rodzaj, powinno być ono solidne i sprawne.

  • Mechanizm klasyczny (klik-klak) – znany z dawnych wersalek. Siedzisko należy unieść nieco do góry a następnie opuścić po usłyszeniu charakterystycznego „kliknięcia”. Wygoda tego systemu zależy od jakości siedziska i oparcia kanapy.
  • Delfin – właściwy materac znajduje się pod siedziskiem kanapy (w szufladzie ). Wysuwany na zamontowanych kółkach pojemnik tworzy wraz z nasuwanym na niego materacem pełnowymiarową powierzchnię do spania. Komfortem najbardziej rozwiązanie to przypomina spanie w tradycyjnym łóżku.
  • DL – siedzisko należy wysunąć do przodu i opuścić oparcie. Rozłożenie sofy z tym systemem wymaga odsunięcia jej od ściany na tyle, aby oparcie mogło zostać swobodnie rozłożone.

W sofie Karup wykorzystywane są niespotykane systemy rozkładania:

  • sztywne połączenie – siedzisko jak i oparcie jest połączone sztywnym elementem – metalową rurą ozdobną,
  • ruchomy podłokietnik – mechanizm polega na połączeniu oparcia i siedziska ruchomym podłokietnikiem,
  • designerskie pasy – siedzisko jak i oparcie połączone jest skórzanymi pasami.

Kto się wygodnie wyśpi na dwuosobowej sofie rozkładanej?

Pamiętajmy, że nazewnictwo to nie wszystko. Decydują rzeczywiste wymiary, które w przypadku sofy mogą być czasami nieco mylące. Dwuosobowa sofa z funkcją spania może oznaczać, że dwie osoby wygodnie mogą z niej korzystać w strefie dziennej, ale po rozłożeniu mebla powierzchnia do snu może okazać się niewystarczająca dla dwóch osób. Jak to sprawdzić? Najłatwiej posłużyć się standardem mówiącym o tym, że wskazana szerokość materaca dla jednej śpiącej osoby to co najmniej 60 cm. Długość posłania powinna mieć minimum 20 cm więcej niż wynosi wzrost jego użytkownika. Standardowa długość łóżka to 2 m. Niezależnie od deklarowanych wymiarów, rozkładany mebel przed zakupem warto sprawdzić osobiście, choćby po to, by przekonać się, czy mechanizm rozkładania sofy jest dla nas wystarczająco wygodny i czy utworzone w ten sposób łóżko nam w pełni odpowiada.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here