Domy z wizją, czyli niebanalne projekty

Tradycyjne rozwiązania mają wiele zalet – są sprawdzone i bezpieczne, a wielu osobom  zapewniają poczucie bezpieczeństwa dzięki znajomej stylistyce. Niektórzy lubią jednak awangardowe rozwiązania – domy z wizją hi-tech czy łączenie supernowoczesnych rozwiązań z nawiązaniami do tradycyjnych form i pomysłów.

Najważniejsze trendy w projektach domów

Mody w architekturze nie zmieniają się tak szybko, jak w innych dziedzinach projektowania, jednak każdy, kto odrobinę interesuje się projektowaniem zdaje sobie sprawę ze zmieniających się trendów. I choć niektóre dawne rozwiązania są ponadczasowe, to ciągle pojawiają się nowe. Niektóre z nich są na tyle dobre, że prawdopodobnie nawet za wiele lat wciąż będą funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie.

Wyraźny jest powrót do drewna, zarówno jako materiału konstrukcyjnego, jak i będącego elementem wykończenia elewacji. Tak zaprojektowane budynki to często domy z konkretną wizją estetyczną. Bywa, ze mimo prostej, wręcz minimalistycznej bryły przyciągają wzrok pięknym połączeniem materiałów wysokiej jakości – dobrze wykończonym drewnem, betonem czy wielkimi przeszkleniami. Takim projektem jest na przykład widoczny na zdjęciu projekt Odważny 1. Sam kształt budynku jest bardzo prosty, natomiast uwagę zwracają właśnie wykorzystane materiały i z dwóch stron całkowicie przeszklony salon. Z pewnością jest to projekt dla osób, które nie boją się niebanalnych rozwiązań. Z uwagi na przeszklone ściany, wiele osób może mieć opory przed takim domem. Rzeczywiście, najlepszym pomysłem wydaje się usytuowanie go z daleka od ruchliwych miejsc, najlepiej z widokiem na góry, jezioro lub pięknie urządzony ogród. Jest to też dobry projekt dla osób, którym nie przeszkadzają sporadyczne spojrzenia przechodniów zainteresowanych wyglądem budynku.

Troska o środowisko i oszczędność

Wiele osób decyduje się na budowę domu mając na uwadze oszczędności – mimo znacznych kosztów budowy, i tak dom często jest tańszy od mieszkania w zabudowie wielorodzinnej. Do tego, jeżeli zastosuje się odpowiednie technologie, eksploatacja również może być bardzo tania. Biorąc pod uwagę coraz większą świadomość ekologiczną nabywców, architekci projektują domy z wizją ekologicznego i ekonomicznego stylu życia. Są to więc często budynki, których budowa jest jak najbardziej przyjazna dla środowiska, a dobór odpowiednich materiałów i rozwiązań architektonicznych zapewnia jak najmniejsze zapotrzebowanie energetyczne budynku. Warto pamiętać, że mimo wyższych kosztów budowy najbardziej energooszczędnych domów, jest to inwestycja, którą warto podjąć. Zagrożenia wynikające z kryzysu klimatycznego sprawiają, że zaostrzane są normy dotyczące wydajności energetycznej budynków – nie traktujmy tego jednak wyłącznie w kategoriach obowiązku do spełnienia, ale także jako źródło przyszłych oszczędności.

Domy z wizją

Domy Z Wizją to jedna z pracowni architektonicznych, której projekty można znaleźć na przykład tu: https://pracownia-projekty.dom.pl/domy_z_wizja.html. Warto przyjrzeć im się bliżej, ponieważ są to nowoczesne propozycje domów jednorodzinnych o różnym przeznaczeniu: zarówno dla par i małych rodzin, jak i tych większych, potrzebujących dużej przestrzeni. Poza opisanym powyżej projektem Odważny 1 mają także bardziej klasyczne propozycje, dla osób, które nie są przekonane do tych najbardziej awangardowych. Niezależnie od tego, czy cenimy sobie klasyczne projekty, czy szukamy najnowocześniejszych, warto przejrzeć dostępne projekty. Jest ich tak wiele, że ich przeglądanie zajmie sporo czasu, ale wybór projektu domu jest tak poważną decyzją, że warto poświęcić mu odpowiednio dużo czasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here