Domowa biblioteczka czyli jak wybrać półkę na książki

Regał na książki to jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia salonu. Jak wybrać najlepszy model?

  1. Rodzaje półek na książki – regał czy wiszące półki?
  2. Półka na książki dla każdego typu pomieszczenia
  3. Półki na książki – ciekawe pomysły i aranżacje

Regał na książki nie tylko daje nam przestrzeń niezbędną do pomieszczenia naszego księgozbioru. To też jeden z najważniejszych elementów dekoracji salonu. Mówi on o nas naprawdę wiele – zdradza nasze gusta, zainteresowania i poczucie estetyki. Warto więc zadbać o to, by biblioteczka na książki była odpowiednio wyeksponowana i dobrze się prezentowała.

Nie bez znaczenia są też walory funkcjonalne tego mebla. Półka na książki musi być wygodna i umożliwiać bezproblemowe sięgnięcie po wybraną książkę w każdym momencie. Tu najważniejsza okazuje się wielkość mebla, która powinna być dobrana do rozmiarów naszej kolekcji oraz wymiarów znajdujących się w niej tomów – tak, by największe książki nie musiały być kładzione poziomo, jedna na drugiej.

Domowa biblioteczka, o ile księgozbiór jest naprawdę duży, nie musi znajdować się tylko w salonie. Książki, do których lubimy wracać przed snem warto przechowywać w sypialni. Pozycje należące do najmłodszych domowników powinny zaś znajdować się w ich pokojach. Dobrym pomysłem może też okazać się wygospodarowanie choć małej półki w kuchni, na której będziemy mogli przechowywać książki kucharskie.

Wybór dobrego regału na książki wbrew pozorom nie jest wcale prosty. By nieco ułatwić wam to zadanie, przygotowaliśmy poradnik, w którym omawiamy poszczególne rozwiązania umożliwiające przechowywanie i eksponowanie księgozbioru, a także wyjaśniamy, jak wybrać mebel odpowiedni do danego pomieszczenia.

Rodzaje półek na książki – regał czy wiszące półki?

Na samym wstępie warto omówić poszczególne rodzaje półek na książki. Chodzi tu przede wszystkim o podział między półkami na książki wiszącymi, a wolnostojącymi regałami. Te pierwsze doskonale sprawdzają się w niewielkich mieszkaniach – nie zajmują miejsca na podłodze, a pozwalają pomieścić dość dużo tomów. Półka wisząca na książki nie jest jednak pozbawiona wad. By przechowywać na nich pokaźny księgozbiór, potrzebujemy wielu półek. Nie można zapominać też o ich dość kłopotliwym montażu, wymagającym wywiercenia w ścianach dziur.

Ostatniego minusa nie mają stojące regały. Wyjątek to sytuacje, gdy w domu mieszkają małe dzieci. Wówczas konieczne jest przytwierdzenie ich do ściany – wyeliminujemy w ten sposób ryzyko przewrócenia się mebla, jeśli dziecko pociągnęłoby lub popchnęło regał. O ile dysponujemy wystarczającą ilością miejsca, możemy wybierać wśród wielu modeli o różnej wielkości i designie. Półka na książki stojąca będzie równie dobrze prezentowała się w salonie urządzonym z szacunkiem dla wnętrzarskich tradycji, co w nowoczesnej, eleganckiej sypialni.

Szczególnie godne uwagi są półki na książki narożne. Zazwyczaj są dużo pojemniejsze od zwykłych modeli, a przy okazji pozwalają dobrze zagospodarować te przestrzenie mieszkania, które trudno jest odpowiednio zaaranżować. Półka narożna na książki to dobre rozwiązanie zarówno do małych, jak i przestronnych wnętrz.

Półka na książki dla każdego typu pomieszczenia

Biblioteczkę możemy ustawić, jak już powiedzieliśmy, właściwie w każdym pomieszczeniu naszego mieszkania. Półki na książki w sypialni mogą służyć przede wszystkim do przechowywania pozycji aktualnie czytanych lub tych, do których wracamy szczególnie często. Dlatego, jeśli w salonie znajduje się główny regał, pojemność tego w sypialni nie musi być duża – wystarczy, że pomieści do kilkunastu do pięćdziesięciu pozycji.

Dużo trudniejszy jest natomiast wybór półki na książki w salonie. W tym przypadku pojemność ma znacznie większe znaczenie – szczególnie, jeśli nasza domowa kolekcja liczy wiele tomów. W takim przypadku przechowywanie książek w salonie może wymagać zakupu dwóch lub kilku regałów.

Wybór może przysporzyć problemów także z innych względów. Bardzo ważny jest wygląd regału, który koniecznie powinien korespondować z wystrojem tego pomieszczenia i wyglądem pozostałych mebli – salon to przecież najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w całym domu. Z tego powodu warto też zatroszczyć się o wygląd samych książek, a najbardziej zniszczone egzemplarze oddać do introligatora.

Kolejne miejsce, w którym może stanąć półka na książki to kuchnia. Pozycje o gotowaniu czy pieczeniu powinny być zawsze dostępne – dlatego półka na książki w kuchni to naprawdę dobry pomysł. Jej wielkość należy uzależnić od ilości pozycji. Świetne uzupełnienie półki na książki kucharskie to stojak, dzięki któremu nie będziemy musieli dotykać tomu brudnymi rękoma.

Półki na książki – ciekawe pomysły i aranżacje

Przy wyborze półki na książki, pomysły o oryginalnych charakterze mogą bardzo odmienić wnętrze. Nowoczesne półki na książki dostępne są w sklepach, ale jeśli posiadamy odpowiednie umiejętności, możemy wykonać je samodzielnie, wykorzystując do tego na przykład drewniane skrzynki na owoce lub palety. W taki sposób stworzymy nowoczesne i ciekawe półki na książki.

Jeśli jednak nie możemy lub nie chcemy robić własnego regału, bez problemu kupimy oryginalne półki na książki w sklepie. Funkcjonalne regały i półki dekoracyjne znajdziesz w ofercie sklepu Castorama – https://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/meble-i-zabudowa-wnek/polki/polki-dekoracyjne.html. Są wśród nich meble dopasowane do różnych wnętrz – zarówno tych klasycznych, jak i nowoczesnych. Jeśli chodzi o te ostatnie, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się niewidoczne półki na książki. Są one wykonane z cienkiej blachy i wieszane na ścianach, a po ustawieniu na nich stosu książek stają się właściwie niezauważalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here