projekty domów

Styropian wybierany jest najczęściej głównie ze względu na to, że jest lekki, odporny na wodę oraz… tani. Dlaczego jeszcze styropian uznawany jest za jeden z najlepszych izolatorów termicznych na rynku? Wyjaśniamy!

Styropian i jego właściwości

Styropian jest to materiał, jaki powstaje poprzez spienienie granulek polistyrenu. Kiedy zostaje on produkowany, w porach styropianu zamykane jest powietrze. Właśnie to sprawia, że styropian jest znakomitym materiałem izolacyjnym! Powietrze to niemal 100 % objętości materiału, jakim jest styropian. Właśnie ta właściwość sprawia, że styropian ma współczynnik przewodzenia ciepła λ od 0,034 do 0,045 (W / mk). Wraz ze wzrostem jego gęstości, wzrasta również jego izolacyjność termiczna. Trzeba tylko dopilnować, kiedy projekty domów przechodzą w stan budowy tak, aby unikać pojawiania się mostów termicznych – inaczej nawet doskonała izolacyjność styropianu będzie zupełnie na nic!

Jakie są plusy styropianu jako izolatora termicznego?

Jest kilka zalet, które przemawiają na korzyść styropianu i ustanowienia go izolatorem termicznym w domu jednorodzinnym. Oto kilka z nich:

  1. a) jest nienasiąkliwy – mimo mikroporowatej struktury, styropian jest szczelny i chłonie wodę w ograniczonym stopniu. Można nim zatem z powodzeniem izolować nawet fundamenty (a więc parkingi czy też podłogi w gruncie). Wystarczy skorzystać z wodoodpornego styropianu hydrofobowego.
  2. b) jest lekki i łatwy w montażu – oczywiście, fasadowy będzie znacznie lżejszy od podłogowego czy parkingowego. Nie ma większego problemu również z przenoszeniem czy zamocowaniem płyt styropianowych –zwłaszcza, że jest on lekki i nie obciąża szkieletu domu.
  3. c) jest samo gasnący – mimo, że styropian pali się dość łatwo, to jest on… samogasnący. Zresztą, wyłącznie takiego rodzaju styropianu można używać do budowy domu. Powinien być on wówczas oznaczony symbolem FS i zakwalifikowany (wg. europejskiej klasy palności) do klasy E.

Czym są styropianowe płyty?

Takiego rodzaju płyty można uzyskać przez uformowanie pojedynczych płyt albo pocięcie dużych bloków. Płyty mogą mieć różne faktury, a także frezowane krawędzie. Styropianowe płyty mogą być również grafitowe – czyli jeszcze cieplejsze od tradycyjnych płyt styropianowych. Nazywa się je również płytami styropianowymi szarymi. Ich współczynnik przewodzenia ciepła λ to 0,031-0,033 (W / mK). Często stosuje się go dziś przez to do ocieplania projektów domów energooszczędnych.

Jedyną wadą grafitowego styropianu jest nagrzewanie się, ze względu na ich kolor i zawartość grafitu. Przez to, nie powinno się go składować na budowie i zostawiać na słońcu – inaczej mogą w nim powstać szpary, bo nagrzane płyty się… kurczą! Mogą się też przypadkiem trwale odkształcić bądź nawet oderwać. Jeśli więc chcesz ocieplać dom jednorodzinny tego rodzaju płytami, pokryj je koniecznie warstwą zbrojoną z zaprawą klejowo-szpachlową!

A może jednak… polistyren ekstrudowany?

Jest to styropian, który powstaje przez dodanie do masy polistyrenowej środka pianotwórczego i sprasowania go do danej grubości. Jego współczynniki przewodzenia ciepła λ to 0,029-0,038 (W / mK). Jest twardy, a także mało nasiąkliwy. Płyty tak samo, jak w styropianie tradycyjnym, mogą być gładkie bądź frezowane, a także wytłaczane czy ryflowane. Stosuje się je głównie do ocieplania:

– ścian fundamentowych,
– ścian piwnicznych,
– wilgotnych pomieszczeń,
– płaskich dachów odwróconych,
– podłóg w gruncie.

Takiego rodzaju materiał stosuje się również do tzw. zadań specjalnych – np. produkowania płyt o różnych wymiarach. Jedyne, co szkodzi tego rodzaju płytom, to bezpośredni kontakt z produktami zawierającymi smołę, olej parafinowy, rozpuszczalniki organiczne, benzynę lub wazelinę. Polistyreny wykazują również wrażliwość na słoneczne promieniowanie, przez które żółkną. Można to zauważyć dopiero po kilku miesiącach. Jednak, na to również istnieje sposób – wystarczy powierzchnię takiego styropianu przetrzeć… ściernym papierem! Jeżeli chcesz magazynować taki styropian na budowie swojego projektu domu, lepiej osłonić go jasną folią do momentu, aż go użyjesz.

Pamiętaj, że…

Polistyren nie lubi się nagrzewać! Jeżeli zostanie nagrzany do temperatury powyżej 80 stopni, może się wówczas… stopić!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here