Aby zapewnić sobie i swoim bliskim bezpieczeństwo często kupujemy drzwi antywłamaniowe. Warto jednak pamiętać o tym, że nie zapewnią nam one całkowitej ochrony przed włamaniami – warto również zainwestować w bezpieczną stolarkę okienną.

Okna antywłamaniowe nie są tak popularne jak drzwi antywłamaniowe. Wynika to z przeświadczenia, że do włamań dochodzi przede wszystkim przez drzwi i to one muszą być najbardziej bezpieczne.

W rzeczywistości jednak warto wskazać, że to także okna są tym słabym punktem. Sforsowanie zwykłego okna nie stanowi dla złodzieja dużego wysiłku. Gdy zostawimy okno uchylone podczas naszej nieobecności, wtedy wręcz zapraszamy złodzieja do środka. Warto więc zadbać również o bezpieczną stolarkę. Co kupić?

Okna bezpieczne, czyli jakie?

W sprzedaży możemy znaleźć specjalne bezpieczne okna, które określane są też mianem antywłamaniowych. W stosunku do zwykłych okien różnią się one swoją konstrukcją, dlatego są w stanie znacznie opóźnić czas włamania do domu czy mieszkania.

Przede wszystkim okna antywłamaniowe wyposażane są w specjalne zaczepy antywłamaniowe. Zabezpieczają one okno przed wyważeniem. Również stosuje się specjalne szyby, które nie rozbijają się przy próbie uderzenia różnymi przedmiotami. Ponadto w oknach antywłamaniowych wykorzystuje się specjalne klamki zamykane na klucze.

Podobnie jak w przypadku drzwi antywłamaniowych, również bezpieczne okna antywłamaniowe produkowane są w różnych klasach. Im wyższa klasa, tym lepsze zabezpieczenie przed włamaniem. Klasy oznaczane są symbolami od WK1 – najniższej do WK6 – najwyższej. W przypadku klasy najniższej ochrona jest tylko podstawowa, dla klasy najwyższej ochrona przed włamaniem to aż 20 minut. Możemy też spotkać się z oznaczeniami RC.

Nie ma zatem okien całkowicie antywłamaniowych, ale w przypadku wyższych klas ochrona jest już tak dobra, że złodziej najczęściej nie podejmuje się próby włamania albo rezygnuje z niego.

Za dobrej jakości okna antywłamaniowe zapłacimy nawet dwukrotnie więcej niż za zwykłe okna bez żadnej ochrony na włamanie. Warto zapoznać się z rożnymi ofertami producentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here