Ścieg overlockowy jest niezbędny do wykańczania brzegów tkanin, zwłaszcza tych wykonanych z dzianiny, co sprawia, że nie strzępią się i nie prują z czasem. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z domową pracownią krawiecką, na pewno słyszałaś już sporo na temat tych ściegów. Najpewniej też do tej pory albo ich unikałaś, albo korzystałaś ze ściegu overlockowego w swojej maszynie do szycia. Sprawdźmy jednak, czy to rzeczywiście wystarczy.
Czym charakteryzuje się ścieg overlockowy?
Ściegi overlockowe mogą być naprawdę różne, ponieważ możesz spotkać się zarówno z takimi wykonanymi za pomocą trzech nitek, jak i pięciu. Mogą mieć dodatkowo zrobiony łańcuszek, ale mogą też posłużyć do wykonania mereżki, czyli ozdobnego wykończenia krawędzi. Niezależnie jednak od tego, jakie są poszczególne cechy konkretnego ściegu overlockowego, zawsze ma ze sobą kilka cech wspólnych.
Przede wszystkim jest mocny i jednocześnie elastyczny. Aby uzyskać taki efekt, wykonuje się go za pomocą kilku (jak widać na przykładzie 3 albo 5) nici. Jest niezastąpiony właśnie przy szyciu z dzianin, które są rozciągliwe i wymagają takich samych ściegów. Inaczej każdy T-shirt albo dresówka byłyby rozciągliwe wszędzie, tylko nie na szwach, a to już przekreślałoby ich wygodne noszenie. Ścieg overlockowy może być przy tym ozdobny i może posłużyć do wykończenia brzegu lub też jedynie do jego podwinięcia i przeszycia (coverlock, renderka).
Ścieg overlockowy w maszynie do szycia
Każdy, kto zainteresował się szyciem, słyszał już na pewno o takim wynalazku, jak maszyna do szycia ze ściegiem overlockowym. Niestety zazwyczaj to tylko piękna nazwa, która przekłada się na ścieg naśladujący overlock, ale nadal niebędący overlockiem. Taki ścieg może posłużyć do początkowych projektów, ale jeśli marzysz o rozwijaniu swojego domowego hobby, albo o przekuciu go w dobrze prosperującą firmę, z pewnością powinnaś zainwestować w prawdziwy overlock.
Domowy overlock. Jakie są jego najważniejsze cechy?
Skoro już wiesz, że domowy overlock przydałby ci się w tym, aby twoje projekty weszły na nowy poziom, musimy na chwilę zatrzymać się przy samej maszynie, która będzie ci potrzebna. Idealnym jej przykładem może być Janome Overlock, który z pewnością sprawdzi się w każdej domowej, amatorskiej szwalni.
A jakie funkcje będą ci potrzebne w overlocku? Przede wszystkim możliwość szycia wieloniciowego, przy wykorzystaniu nawet pięciu igieł i nici jednocześnie. To właśnie zapewni moc i elastyczność ściegu, który powstanie. Co więcej, twój overlock powinien posiadać nożyk, który będzie obcinał nadmiar materiału z krawędzi, tuż za ściegiem, umożliwiając zachowanie pełnej jego estetyki. Żadna maszyna do szycia nie może się nim pochwalić!
Overlock powinien posiadać także funkcję regulacji dyferencjały, która umożliwi ci szycie nawet najbardziej elastycznej dzianiny bez jej marszczenia. Albo wręcz przeciwnie, z takim marszczeniem, jakiego sobie tylko zażyczysz! W ten sposób uzyskasz ozdobne efekty, których zwykła maszyna nie oferuje. Dobrze byłoby też kupić overlock z wolnym ramieniem, co ułatwi ci wykończenie rękawów, mankietów, nogawek czy kołnierzyków.