Cynkowanie ogniowe – dlaczego warto?

Cynkowanie ogniowe to niezbyt skomplikowany proces ochrony elementów stalowych, który niesie ze sobą mnóstwo zalet. Niestety – nie brakuje także wad, a wszystko zależy od warunków w jakich ów proces przebiega, a także usługodawcy, który bierze za niego odpowiedzialność. Jak wygląda przebieg procesu cynkowania ogniowego? Jakie wady oraz zalety ze sobą niesie? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Jak wygląda proces cynkowania ogniowego?

Zanim przejdziemy do właściwego procesu cynkowania ogniowego należy przygotować dane elementy poprzez odpowiednie wykonanie obróbki wstępnej. Polega ona na dokładnym wyczyszczeniu poszczególnych części z zabrudzeń takich jak rdza, zendra, szlaki spawalnicze, olej oraz inne smary. Sam proces ogniowego cynkowania jest określany jako mechaniczne nakładanie wytrzymałej powłoki cynku na stal, a więc kolejnym etapem procesu będzie cynkowanie ogniowe właściwe. Przed nim jednak należy pamiętać o wysuszeniu poszczególnych elementów z obróbki wstępnej.  Cynkowanie ogniowe właściwe polega na zanurzenie tychże części w płynnym cynku. Ten z kolei topi się w temperaturze wynoszącej około 420 stopni Celsjusza. Warto pamiętać, że kąpiel robocza powinna się odbywać w temperaturze od 440 do 460 stopni Celsjusza, bowiem wówczas żelazo i cynk ulegają błyskawicznej reakcji. Reakcję tę nazywamy dyfuzją, czyli wytworzeniem się warstwy cynku. Zanurzenie powinno trwać nie dłużej niż kilka minut. Jakie zalety niesie tego rodzaju metoda?

Zalety ogniowego cynkowania

Do zalet ogniowego cynkowania zaliczamy przede wszystkim powiększony okres ochronny części budowlanych – specjaliści twierdzą, iż może on wynieść nawet 50 lat. Nie należy zapominać o wytrzymałości oraz odporności na uderzenia i tarcia, jakie niesie ze sobą cynkowa powłoka. Kolejną zaletą jest brak potrzeby konserwacji oraz ochrona katodowa. Specjaliści ponadto zwracają uwagę na atrakcyjne ceny oraz proces przyjazny dla środowiska. Aby powyższe zalety się spełniły warto skorzystać z profesjonalnych usług cynkowania ogniowego. Cynkowanie ogniowe od Metaltech to w tym przypadku gwarancja jakości oraz atrakcyjność cen.

Wady cynkowania ogniowego

Pośród wad cynkowania ogniowego wyróżniamy następujące :

– możliwość występowania odkształceń

– przygotowanie konstrukcji na etapie projektowania

– uciążliwa obróbka wymagana po procesie cynkowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here