Obecnie większość ludzi stara się dokładnie dobierać produkty, jakich używają w swojej kuchni. Nie tylko wykluczamy z naszej diety gluten czy laktozę, ale również zwracamy uwagę na to, w jaki sposób produkowane są produkty spożywcze. Mając do wyboru warzywa czy owoce niewiadomego pochodzenia a takie, na których jest naklejona etykietka zawierająca słowo „ekologiczne” – prędzej wybierzemy te ekologiczne. Niestety takie produkty sprzedawane są po wyższej cenie, lecz jeżeli ma nam to pomóc w prowadzeniu zdrowszego stylu życia, to raczej warto wydać te parę złotych więcej. Niektórzy z nas, właśnie z tego powodu, decydują się na prowadzenie własnego małego gospodarstwa. W ogródku lub na działce mamy możliwość wybudowania szklarni, w której będą mogły rosnąć wspaniałe dorodne pomidory czy ogórki. Musimy uzbroić się w odpowiednie narzędzia, ale również pilnować czy nasze warzywa są zdrowe. Na przykład choroby ogórków są dość powszechnym problemem.
Jakie znane nam są choroby ogórków?
Istnieje kilka chorób ogórków, na które trzeba uważać hodując własne ogórki. Do takich chorób należą między innymi mączniak rzekomy dyniowatych, bakteryjna kanciasta plamistość ogórka oraz mączniak prawdziwy ogórka. Mączniak rzekomy dyniowatych ukazuje się pod postacią oliwkowo-żółtawymi plamami ograniczonymi nerwami na wierzchniej stronie liścia. Takie plamki na liściach z czasem brązowieją i wysychają. Szczególnie należy uważać latem pod koniec czerwca i na początku lipca. Bakteryjna kanciasta plamistość ogórka przenoszona jest przez deszcz, owady zapylające oraz mechanicznie na narzędziach. Ta choroba dotyka ogórków, które dopiero rozpoczęły swój rozwój. Na liściach również pojawiają się oliwkowo-żółte plamki, które z czasem mogą się zlewać. Po kontakcie z kroplami deszczu na takich liściach pojawić się mogą mętne krople cieczy. Po wyschnięciu kropel mogą powstać dziury na liściach. Skutkiem tej choroby ogórków jest brak owocowania, a następnie zmniejszenie plonu i obniżenie jego jakości. Mączniak prawdziwy ogórka pojawia się zaś dopiero na końcu wegetacji naszych warzyw. Na liściach pojawia się wtedy biały, mączysty nalot. Następnie pokrywa on całą powierzchnię liści, co skutkuje żółknięciem i zamieraniem.
Jak zapobiec chorobom ogórków?
Należy wybierać do hodowli takie odmiany roślin, które tolerują takie choroby ogórków. Dodatkowo do zwalczania takich chorób stosuje się między innymi fungicydy. Opryski takimi środkami należy rozpocząć pod koniec czerwca i stosuje co 7–10 dni lub po pojawieniu się pierwszych objawów choroby.