Agregat prądotwórczy - kiedy warto go kupić?

Posiadanie agregatu prądotwórczego może w pewnych sytuacjach przesądzić o naszym być albo nie być. Stąd, jeżeli trapią nas częste przerwy w dostawie energii elektrycznej, warto poważnie rozważyć zakup takiego urządzenia. Dziś sprawdzimy w jakich jeszcze okolicznościach dobrym pomysłem będzie kupić agregat, powiemy też o dostępnych rodzajach tych maszyn na rynku, o paliwach na jakich mogą pracować i tak dalej. Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Decyzja o zakupie

Na początku warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Jeżeli niedawno wprowadziliśmy się do nowego domu, zobaczmy jaką infrastrukturę energetyczną mamy w okolicy. Czy słupy i linie są nowe, jak wyglądają transformatory i zasilające je magistrale wysokiego napięcia. Jeżeli wszystko wygląda na nowe, lub też znaczna część sieci znajduje się pod ziemią, to posiadania agregatu nie jest niezbędne. Niemniej jeżeli zauważymy wiszące na słupach gołe przewody, starą infrastrukturę wysokonapięciową i stacje transformatorowe sprzed kilku dekad, zdecydowanie powinniśmy zakupić agregat prądotwórczy. Trzeba się bowiem mocno liczyć z tym, że zaniki zasilania będą pojawiać się często. Wystarczy upadek niewielkiej gałązki na przewody wysokiego napięcia i już cała okolica może zostać pozbawiona prądu na kilka godzin, a czasami dni.

Wybieramy agregat

Skoro jesteśmy już zdeterminowani i chcemy kupić maszynę do awaryjnego generowania prądu, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Przede wszystkim sprawdzamy jaka jest moc potrzebnego nam urządzenia i na ile faz ma ono działać. Jeżeli ma zasilić tylko niewielki dom, spokojnie wystarczy wersja jednofazowa o mocy góra czterech, może pięciu kilowatów. Jeśli natomiast zasilanie ma mieć całe gospodarstwo rolne, to dobrym pomysłem będzie zakup urządzenia trójfazowego. Jego moce mogą sięgać nawet kilkudziesięciu kilowatów, to spokojnie będzie w stanie zasilić wszystkie maszyny, jakie eksploatujemy. W przypadku posiadania firmy, która zajmuje się na przykład obróbką metali, możemy potrzebować nawet większych mocy. Tutaj również nie ma problemu, można bowiem zakupić nawet generatory o mocy powyżej stu kilowatów.

Paliwa do zasilania agregatów mogą być różne. Od najbardziej powszechnej benzyny, poprzez ropę, naftę, ale ostatnio popularny staje się gaz ziemny. Będąc podłączonym do sieci gazowej, mamy praktycznie nieograniczone źródło energii dla generatora. Wybór konkretnego rodzaju paliwa musi zostać oczywiście poparty odpowiednimi obliczeniami i szacunkami, które dadzą nam najbardziej trafne rozwiązanie tej kwestii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here