5 roślin doniczkowych, które pomogą Ci zwalczyć bezsenność

Rośliny i zioła są wykorzystywane w lecznictwie już od starożytności, kiedy odkryto właściwości rumianku, szafranu, nagietka i piołunu. Czy jednak wiedziałeś, że dzięki niektórym gatunkom kwiatów możesz lepiej spać i zwalczyć problemy z bezsennością? Dowiedz się, które rośliny doniczkowe powinieneś wstawić do swojej sypialni.

Stres, praca, nauka, brak ćwiczeń fizycznych – powodów powstawania bezsenności można wymienić wiele. Żeby się jej pozbyć, nie trzeba stosować licznych suplementów diety. Dużo lepszym rozwiązaniem jest… wstawienie do sypialni kilku gatunków roślin doniczkowych, które poprawiają stan powietrza w pokoju i działają kojąco na nerwy. Poznaj 5 o najlepszym  działaniu.

  • Aloes

Aloes sadzony w doniczkach to niewielka roślina o pędach zakończonych mięsistymi liśćmi, tworzącymi kształt rozety. W ich centrum znajduje się natomiast miejsce na długi, czerwony, żółty lub pomarańczowy okwiat o bardzo bogatym nektarze.

Aloes jest bardzo chętnie wykorzystywany w medycynie. Ekstrakt z aloesu stosuje się do wytwarzania oleju, który łagodzi rany i przyspiesza gojenie blizn. Ma on także działanie przeczyszczające i bakteriobójcze.

Nocą aloes produkuje bardzo dużo tlenu, przyspieszając wymianę powietrza w pomieszczeniu. Ustawienie go w sypialni powoduje, że w pokoju nigdy nie jest duszno.

  • Lawenda

Lawenda to niewielka roślina przybierająca krzaczastą formę, o drobnych i gęsto rosnących fioletowych kwiatach. Typowym znakiem lawendy w domu jest także jej intensywny zapach roznoszący się po wszystkich pomieszczeniach.

Lawendę stosuje się w kosmetykach jako naturalny wonny olejek. Może także wspomagać układ trawienny, ponieważ pobudza wydzielanie soków żołądkowych i żółci.

Zapach lawendy działa kojąco na nerwy. Przeprowadzono badania, a ich wyniki udowodniły, że lawenda wpływa na organizm uspokajająco, zmniejsza stres i lęki oraz reguluje tętno. Jej działaniu są poddawane także dzieci, które w pomieszczeniu z lawendą stają się mniej płaczliwe.

  • Dracena wonna

Dracena wonna to średniej wielkości roślina pochodząca z tropikalnych obszarów Afryki. Wyglądem przypomina nieco palmę – na czubku drzewiastej łodygi wyrastają mięsiste, lancetowate liście.

Dracena wonna doskonale oczyszcza powietrze i wpływa kojąco na organizm. Przez całą dobę usuwa z otoczenia szkodliwy formaldehyd obecny m.in. w odżywkach i lakierach do paznokci.

Aby dracena mogła spełniać swoją funkcję przez wiele sezonów, należy ją regularnie nawozić. Wraz z nadejściem wiosny uzupełnij glebę w doniczce o płynny nawóz uniwersalny dostępny Ziemovit.

  • Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to średniej wielkości roślina o bardzo dużych i intensywnie zielonych liściach. W sezonie wypuszcza także okrągłe, zielonkawe jagody.

Skrzydłokwiat oczyszcza powietrze z toksyn, zwłaszcza z acetonu, benzenu oraz formaldehydu, które mogą doprowadzić nawet do powstawania nowotworów. Dodatkowo nawilża pomieszczenie, dzięki czemu nawet w sezonie grzewczym w sypialni nie jest sucho.

Aby skrzydłokwiat mógł spełniać swoje zadanie, potrzebuje odpowiedniej gleby. Najlepiej czuje się w ziemi luźnej, próchniczej, żyznej i wilgotnej. Dobrym rozwiązaniem jest także wzbogacenie gleby w kwaśny torf.

  • Wężownica

Wężownica, czyli inaczej Sansewieria gwinejska do Polski trafiła ze środkowych obszarów Afryki. To roślina długowieczna i bardzo wytrzymała na niekorzystne warunki. Może przetrwać zarówno suszę i duże nasłonecznienie, jak i okresy wilgotne. Nie musisz się martwić, jeśli podlejesz zbyt mocno wężownicę.

Wężownica doskonale filtruje powietrze, wzbogacając je w tlen. Według niektórych biologów może ona działać też łagodząco na oczy i zmniejszać objawy chorób górnych dróg oddechowych. Wężownica nie tylko wpływa kojąco na człowieka w trakcie snu, lecz także sprawia, że rano organizm ma więcej energii i jest gotowy na nowe wyzwania.

Chcesz poznać więcej ciekawostek dotyczących roślin doniczkowych i ogrodowych? Na stronie www.ziemovit.pl znajdziesz wszystkie informacje o pielęgnacji, uprawie, sadzeniu i innych właściwościach kwiatów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here