Wyszukiwarka gruntów

Dość często słyszy się rozmowy dotyczące gruntów. Ktoś kupił grunt pod uprawę roślin. A inny zakupił grunt pod budowę domu. A jeszcze inny sprzeda posesję razem z gruntem, itd. Czym jest grunt ? Grunt jest powierzchnią ziemi. Jest nieruchomością, którą można posiadać, albo zakupić lub sprzedać Na nieruchomościach gruntowych istnieją wszystkie nieruchomości budowlane.

Za grunty budowlane uznaje się kawałek ziemi, która przynależy do obiektu budowlanego, czyli jest jego częścią. Są także grunty orne, czyli użytki rolne. Zalicza się do nich pola uprawne, łąki i pastwiska, tereny różnych plantacji, sady, szkółki drzew i lasy. A także ogrody warzywne, ogródki kwiatowe, grunty parków wiejskich i ogrody botaniczne. Lecz to nie koniec. Bo jeszcze również grunty pod obiektami wodnymi służące rolnictwu, torfowiska, oczka wodne. Gdy chcemy zakupić grunt pod uprawę lub pod zabudowę, to warto sprawdzić kilka rzeczy, które powinniśmy wiedzieć, aby nie stracić swoich pieniędzy.

Pomoc w tych sprawach niesie nam wyszukiwarka gruntów. Przy jej pomocy możemy na przykład zdobyć informacje dotyczące danych ewidencyjnych nieruchomości ziemskiej lub lokalowej, którą mamy zamiar nabyć. Ewidencję takich budynków, lokali i gruntów prowadzi się w systemie teleinformatycznym. Istnieją bazy danych ewidencyjnych, gdzie można zdobyć potrzebne nam informacje dotyczące nieruchomości gruntowe, budowlanej i lokalowej.

Dane takie udostępniają Powiatowe Ośrodki Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Gdy interesuje nas jakaś nieruchomość, a nie możemy zdobyć informacji z pierwszej ręki, czyli od właściciela, to w dobie rozwoju informatyki i w dobie komputerów pomoże nam wyszukiwarka gruntów. I znając położenie nieruchomości bez większego problemu możemy określić jej dane ewidencyjne. Ewidencja taka obejmuje położenie działki, określa granice działki, oraz jej powierzchnię. A także rodzaj użytków i ich klasę, oraz oznaczenia z ksiąg wieczystych i innych dokumentów, jeżeli nieruchomość takowe posiada. Wtedy możemy dowiedzieć się tego, jakie budynki znajdują się na interesującej nas powierzchni, do czego są one przeznaczone, jakie spełniają funkcje, oraz jakie są ich dane techniczne.

Nieruchomości gruntowe, to bardzo oblegany temat, gdyż coraz większa grupa ludzi pragnie posiadać kawałek swojego gruntu, na którym może zbudować dom całoroczny lub domek letniskowy. Albo móc uprawiać ogród warzywny, założyć sad, czy po prostu uprawiać różnorodne rośliny. Rośliny na potrzeby gospodarstwa domowego, jak i na sprzedaż nadwyżki z wyprodukowanych roślin. Posiadanie nieruchomości gruntowej, na której prowadzimy uprawę może w znacznym stopniu zasilić nasz budżet domowy. Dzięki własnym uprawom posiadamy ekologicznie wyhodowane rośliny, które są zdrowe, bo pozbawione pestycydów i nawozów sztucznych. Byle tylko nasz ogród nie znajdował się blisko drogi traktowej. Gdyż spaliny dochodzące do naszego ogrodu warzywnego zatrują metalami ciężkimi nasze warzywa i wówczas nie będą one już zdrowe. Ogród taki powinien znajdować się w bezpiecznej odległości od głównej drogi, jak i od innych pól, na których rolnicy stosują środki ochrony roślin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here