Spawarka do plastiku – jaki model warto wybrać?

0
1276

Spawanie kojarzy nam się przede wszystkim z łączeniem elementów metalowych. Tymczasem, równie dobrze może dotyczyć ono plastiku oraz innych tworzyw sztucznych. Używane w tym celu urządzenia odznaczają się odmienną konstrukcją, wielkością oraz sposobem działania, niż spawarki konwencjonalne. Poniżej przedstawiamy szereg najważniejszych cech i funkcji, które odróżniają poszczególne dostępne modele spawarek do plastiku. Warto kierować się tymi kryteriami w czasie zakupów, aby mieć pewność, że sięgasz po produkt odpowiadający Twoim potrzebom i zamierzonym sposobom wykorzystania. 

Spawarka do plastiku i jej cechy szczególne 

Spawarki wykorzystywane do pracy z plastikiem przypominają nieco typowe opalarki lub lutownice. Mają jednak zupełnie odmienną od nich konstrukcję, a od opalarki różnią się również sposobem działania. Spawarki wytwarzają wysoką temperaturę, w wyniku której dochodzi do zmiany stanu skupienia tworzyw sztucznych, w celu ich wprowadzenia w wybrany układ. Urządzenia te są idealne do ingerencji w konstrukcje wykonane z plastiku. Możesz stopić ich brzegi, wprowadzić dodatkowe otwory lub przejścia, a także dołączyć kolejne komponenty. 

Większość spawarek do plastiku można podzielić na dwie główne grupy – urządzenia ręczne oraz stacjonarne. W użytku domowym korzysta się przede wszystkim z urządzeń ręcznych, którymi posłużysz się w garażu, warsztacie lub ogrodzie. Doświadczeni majsterkowicze mogą również zdecydować się na urządzenia stacjonarne, jednak są one bardziej wymagające oraz droższe. Ponadto, z uwagi na duży rozmiar, znajdują przede wszystkim zastosowanie przemysłowe. 

W domowym użytku w zupełności powinno wystarczyć urządzenie pracujące na poziomie 400 W lub nieco mocniejsze. Spawarka taka pozwoli Ci na przeprowadzenie niewielkich napraw w sposób bezpieczny i precyzyjny. Warto też zwrócić uwagę na czas pracy urządzenia, który powinien być maksymalnie długi. Oczywiście, im tańszy produkt wybierasz, tym szybciej będzie się on nagrzewał i tym częściej trzeba będzie go wyłączać. Tanie spawarki mogą wymagać przerwy na „odpoczynek” po zaledwie kilku minutach pracy. Dobrej jakości i bardziej zaawansowane modele posiadają specjalne komponenty odpowiedzialne za ich chłodzenie, co pozwala na dłuższe użytkowanie. 

Cena spawarki do plastiku 

Poszczególne dostępne urządzenia plasują się w różnych granicach cenowych. Znajdziesz tanie urządzenia, których cena to zaledwie 200 złotych, przeznaczone do typowo amatorskiego użytku. Lepszej jakości urządzenia kosztować mogą od 400 do nawet 800 złotych. W tym przedziale znajdziesz spawarki stosunkowo wytrzymałe i elastyczne, jednak wciąż przeznaczone do użytku domowego. 

Półprofesjonalne urządzenia będą kosztować powyżej 1000 zł. Urządzenia takie mogą posiadać dodatkowe funkcje praktyczne – możliwość płynnej lub stopniowej regulacji siły pracy, termostat utrzymujący temperaturę na stałym poziomie, a także wspomniane już elementy chłodzące. Spawarki takie są w stanie pracować przez okres kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu minut, bez przerwy. Nie nadają się jednak do pracy ciągłej, czyli trwającej około godziny lub dłużej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here