Kariera w bankowości

Wokół pracy w sektorze bankowym narosło wiele mitów. W powszechnym odczuciu jest to sektor, który gwarantuje bardzo duże zarobki i nieograniczone możliwości rozwoju. Ma to być idealne miejsce, w którym można ułożyć sobie udaną karierę zawodową na lata. Rzeczywistość nie jest jednak tak różowa. Jednak pomimo tego to znalezienie pracy w finansach ciągle jest odbierane jako krok, który umożliwia podniesienie pozycji społecznej. Istnieje też przekonanie, że bardzo ciężko dostać się do pracy w sektorze finansowym. Nie jest to do końca prawda, ponieważ sytuacja na rynku pracy dynamicznie się zmienia. Obecnie to kandydaci na pracowników dyktują warunki, a pracodawcy nie jest łatwo pozyskać odpowiedniego kandydata. Otwiera to przed osobami chcącymi coś zmienić w swojej sytuacji zawodowej zupełnie nowe możliwości.

Od czego zacząć, gdy interesuje nas kariera w finansach? Pierwszym krokiem jest rozeznanie na rynku pracy. Na szczęście w dzisiejszych czasach nie musimy zakupywać żadnych specjalistycznych czasopism ani tracić czas na osobiste składanie podań o pracę w placówkach. Z pomocą przychodzi nam internet, dzięki któremu możemy wiele rzeczy uprościć. Nasuwa się pytanie, gdzie szukać ogłoszeń o pracy w banku w internecie? Sam sektor bankowy jest przecież niesamowicie rozbudowany. Funkcjonuje na nim kilkanaście dużych podmiotów o zasięgu ogólnokrajowym i jeszcze większa liczba podmiotów lokalnych. Jak się w tym wszystkim połapać? Nie unikniemy odwiedzania każdej witryny danej instytucji z osobna. Jest to czasochłonne rozwiązanie, ale też najbardziej kompleksowe i skuteczne. Każdy bank na swojej witrynie prowadzi zakładkę dotyczącą kariery w danej instytucji. Możemy dowiedzieć się z niej wiele pożytecznych rzeczy na temat pracy w sektorze finansowym. Oferty pracy są oczywiście najbardziej cenioną częścią takich zakładek, jednak nie powinniśmy rezygnować z lektury pozostałych artykułów. Z nich będziemy mogli dowiedzieć się na przykład jakie umiejętności i kompetencje są najbardziej przydatne w pracy na wymarzonym stanowisku.

Praca w finansach zazwyczaj kojarzy się z posiadaniem specjalistycznej wiedzy dotyczącej chociażby giełd papierów wartościowych. W powszechnej opinii osoba nie posiadająca wiedzy specjalistycznej jest skazana na porażkę podczas starania się o pracę. Nic bardziej mylnego. Nowoczesna bankowość to pojęcie bardzo pojemne. Praca w banku to nie tylko żmudne siedzenie nad specjalistycznymi wykresami czy tabelkami. To także chociażby obsługa bankowej infolinii. Jest to znakomity sposób na rozpoczęcie kariery w finansach, ponieważ zostaniemy przy okazji stosownie przeszkoleni. Osoba pracująca na infolinii bankowej posiada nierzadko większą wiedzę niż pracownicy innych działów. Dlatego nie można lekceważyć takich ofert. Mogą one okazać się trampoliną w naszej karierze. Powinniśmy zdać sobie również sprawę z tego, że ogłoszenia w internecie z pracą w banku publikowane są nie tylko na poważnych specjalistycznych portalach. Te adresowane do bardzo szerokiej grupy odbiorców bez doświadczenia bankowego znajdziemy często na portalach społecznościowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here