Katalogowe ilustracje reklamujące sypialnię czy łóżko są zawsze romantycznym obrazkiem niczym z bajki. Piękna, gładka pościel, z zarzuconą na nią narzutą, oraz stos szykownie ułożonych poduszek i jaśków dopasowanych do kolorystyki wnętrza. Ta sielska aranżacja może pojawić się w każdej sypialni dzięki kilku trikom, a dokładniej narzucie, która swoim urokiem potrafi odmienić każde wnętrze.
Tradycja dla nieprzekonanych
Dopóki narzuty na łóżko nie zagoszczą w domach, gospodarze często uważają je za przedmiot zbędny, który stanowi tylko dekorację sypialni. Dopiero wówczas, gdy samemu odczuje się praktyczność pledu, będzie się go polecało kolejnym, mało przekonanym znajomym.
Walor estetyczny to z pewnością główna zaleta produktu, który został wymyślony z myślą o ozdobie surowych chat i ciężkich drewnianych łoży. Dawniej ręcznie tkane przez gospodynie wiejskie, wykonane były głównie z koronek lub wełny. Tradycja, dzięki swej sile przetrwała do dziś i ewoluowała na miarę współczesnych czasów. Obecnie narzuty na łóżka to piękne wzornictwo, wszechstronność kolorów oraz dobór ekskluzywnych materiałów i zdobień, które potrafią wprowadzić w każdą sypialnię odrobinę luksusu. Kiedy minimalistyczne wnętrze pomieszczenia wydaje się być nudne, wystarczy położenie na łóżku wymyślnej i odważnej narzuty, a pokój zadziwi urokiem.
Zobacz też: Prześcieradło – towarzysz lata, na lata
Koło ratunkowe – narzuta
Narzuta wbrew pozorom nie musi tylko leżeć i zdobić. Jej funkcjonalność jest użyteczna w wielu momentach codziennego życia domowego. Popularne w nowoczesnym budownictwie otwarte pomieszczenia, które zapraszają gości w każdy kąt domu, odkrywają często także intymną przestrzeń sypialni. Domowa codzienność potrafi być czasem zaskoczona przez niespodziewane przybycie znajomych lub przyjaciół? Co jeśli wszechobecny bałagan wokół łóżka, a przede wszystkim nieułożona pościel nie wyglądają efektownie? Ratunkiem okazuje się być narzuta, która jednym zamachem, rzucona na łóżko, w mig stworzy estetyczny widok, miły dla oczu.
Bariera przed pyłem
Narzuta to także element bariery ochronnej przed kurzem, ale i niechcianymi zanieczyszczeniami, które mogą trafić do pościeli. Właściciele psów dobrze wiedzą, że ulubionym miejscem czworonogów jest łoże małżeńskie. Zasłany mebel w trakcie dnia gwarantuje, że wszelkie zabrudzenia, kurz i pył, przyniesione na łapach przyjaciela, zostaną w strukturze kapy. Podobnie jest z samym użytkowaniem łóżka w trakcie dnia. Chwila odpoczynku w ukochanej sypialni kończy się zazwyczaj bezwładnym rzuceniem się na łoże w ubraniu. Jeśli leży na nim kapa, nie ma obaw o utrzymanie zasad higieny.
Wachlarz możliwości stworzony przez współczesnych producentów potrafi zaskakiwać, oczarować i zagwarantować, że każdy znajdzie produkt dostosowany do swoich potrzeb i wymagań wnętrza. Zaglądając na stronę internetową https://sklep.kz.com.pl/category/narzuty z pewnością trafi się na taką pozycję, która uszczęśliwi i odmieni wystrój sypialni.
Kapa a co w środku?
Wśród asortymentu tkanin, z jakich współczesne narzuty są tworzone to przede wszystkim połączenie bawełny z domieszką syntetyku lub ekskluzywne modele wykonane z satyny, które pasują do eleganckich, wręcz barokowych wnętrz. Najpopularniejsze jednak są kapy dwustronne, które są pikowane, a w środku wypełnione włókniną. Oprócz tego można znaleźć cienkie, jednostronne pledy tworzone z pojedynczego materiału.
Wymiar
W wyborze narzuty na łóżko ważny jest wymiar, a ten jest w dużej mierze uzależniony od gustu i preferencji domowników. Nowoczesne narzuty charakteryzują się sporymi rozmiarami, które przykrywają całe łoże, swobodnie opadając tuż, przy podłodze. Jednak zwolennicy praktyczności uważają, że jest to rozwiązanie mało funkcjonalne ze względu na gromadzący się w okolicach materiału kurz i brud, dlatego decydują się na bardziej minimalistyczne wersje, okrywające tylko wierzch i ranty łóżka. Każda forma jest jednak bardzo efektowna i zawsze odmienia charakter wnętrza, dopasowując się do jego aranżacji. Sama narzuta jest efektem, jako pierwszym zwracającym na siebie uwagę, dlatego jej wybór powinien być przemyślany.