Jak zadbać o bezpieczeństwo na terenie posesji po zapadnięciu zmroku?

Zadbanie o bezpieczeństwo na terenie posesji po zapadnięciu zmroku jest niezwykle istotne, i to nie tylko ze względu na komfort poruszania się w nocy. Odpowiednio rozplanowane oświetlenie to również skuteczny sposób na odstraszenie włamywaczy i uniknięcie wypadków, które mogłyby prowadzić do uszczerbku na zdrowiu. Jak zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo? Znamy na to sprawdzone metody!

Jakie oświetlenie zewnętrzne wybrać?

Wybór właściwego oświetlenia zewnętrznego to połowa sukcesu. Instalowane w ogrodzie oprawy powinny być przede wszystkim odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak opady deszczu i śniegu, wysokie i niskie temperatury oraz wiatr. W tym celu warto zwrócić uwagę na klasę ochrony, czyli współczynnik szczelności interesującej Cię lampy. Optymalna wartość IP wynosi przynajmniej 55, jednak zachęcamy do zakupu modeli o zabezpieczeniu na poziomie nawet IP65. Dzięki niemu zarówno ciała stałe, jak i płyny nie będą w stanie przedostać się do wnętrza oprawy i spowodować jej uszkodzenia.

Nie bez znaczenia jest również sam rodzaj lampy zewnętrznej, którą warto podłączyć do odrębnego obwodu instalacji elektrycznej. Największą popularnością cieszą się oczywiście kinkiety, które instaluje się tuż przy wejściu czy drzwiach na tarasie i balkonie. Oprawy ścienne ułatwiają także znalezienie odpowiedniego budynku odwiedzającym Cię gościom – wystarczy umieścić je tuż przy tabliczce z numerem domu, aby problemy z trafieniem pod właściwy adres raz na zawsze odeszły w zapomnienie. Doskonałym pomysłem jest również montaż lamp dogruntowych, w szczególności na podjeździe i wjeździe do garażu. Z powodzeniem sprawdzą się również przy ścieżkach, podobnie jak słupki ogrodowe.

Czy zewnętrzne lampy sufitowe to dobry pomysł?

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się plafony zewnętrzne, które do niedawna były zarezerwowane wyłącznie dla przestrzeni wewnętrznych. Oprawy sufitowe z powodzeniem mogą zastąpić kinkiety – alternatywne rozwiązanie pozwala na zachowanie estetyki budynku, jednocześnie doskonale rozświetlając małe powierzchnie. Co ciekawe, tego typu modele mogą być instalowane nie tylko na suficie, ale także na ścianach! Dzięki temu nie musisz rezygnować z montażu plafonu w przypadku, gdy wejście do budynku nie jest zadaszone.

Postaw na energooszczędność

Zapewnienie bezpieczeństwa na posesji wcale nie musi równać się wysokim rachunkom za energię elektryczną. Producenci oświetlenia znaleźli na to doskonały sposób, tworząc nowoczesne źródła światła LED. Diody elektroluminescencyjne to gwarancja obniżenia zużycia prądu nawet o 90% w porównaniu do tradycyjnych żarówek przy jednoczesnym zachowaniu niezmiennej mocy. Nie bez znaczenia jest również długi czas pracy – szacuje się, że lampy zewnętrzne LED działają od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy godzin, co z kolei przekłada się na mniejszą częstotliwość konieczności wymiany żarówek. Nowoczesne źródła światła osiągają także maksymalną jasność w ciągu kilku mikrosekund, nie nagrzewają się i są przyjazne dla środowiska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here