Instalacje solarne

Instalacja solarna to ekonomiczny i ekologiczny sposób na podgrzewanie wody użytkowej, a także uzupełnienie systemu grzewczego w okresie zimowym. Tylko… czy faktycznie się opłaca, po ilu latach zwraca się koszt inwestycji?

Czy instalacje solarne są opłacalne? Zastosowanie technologii wczoraj i dziś

Z tym że solary są bezpieczne dla środowiska, nie można dyskutować. Wątpliwości jednak budzi opłacalność takiej inwestycji. Dlaczego?

Zacznijmy od tego, że instalacja solarna to zespół urządzeń wykorzystywanych do pozyskiwania energii słonecznej i zużywania jej do podgrzewania wody użytkowej. Dodatkowo zimą jest to sposób na wspomaganie systemu grzewczego.

Ile energii można w ten sposób zaoszczędzić? Do 60%. Istotną kwestią jest tu dopasowanie wielkości instalacji do ilości domowników (a więc do realnego zapotrzebowania na wodę), a także sposób montażu, zapewniający jak najmniejsze straty w miesiącach, w których nasłonecznienie w naszym kraju jest najmniejsze.

O opłacalności inwestycji w solary mówi się w kontekście kosztu całej instalacji. Jest ona dużym wydatkiem, a zwraca się po kilku, kilkunastu latach. W przypadku, gdy zastępuje prąd, oszczędności w skali roku są bardzo duże. Jeśli ma być natomiast alternatywą dla gazu bądź węgla, zwraca się znacznie wolniej.

Oprócz tego wyróżnia się różne technologie, które cechują się inną wydajnością. Nie da się jednak zaprzeczyć, że prawidłowo zaprojektowane i zamontowane instalacje solarne (eco-team.pl) mogą być ekologicznym sposobem na oszczędność energii. Ponadto obecnie można starać się o dofinansowania unijne, dzięki czemu koszty na samym początku nie będą tak wysokie. Tu przy okazji warto wiedzieć, że solary są bezobsługowe oraz cechują się niską awaryjnością.

Rodzaje kolektorów słonecznych

Wydajność, a co za tym idzie, opłacalność kolektorów słonecznych zależy m.in. od rodzaju technologii.

Kolektory dzieli się na płaskie oraz próżniowe. Tańsze są kolektory płaskie, taka inwestycja to koszt ok. 10 tys. zł. Charakteryzują się wysoką wydajnością latem, aczkolwiek znacząco maleje ona w okresie zimowym. Wtedy można zaobserwować wytrącanie się energii grzewczej.

Aby temu zapobiegać, można zamontować kolektory próżniowe, który są tak skonstruowane, aby zapobiegać utracie energii w okresie zimowym. Ich sprawność jest podobna przez cały rok, aczkolwiek ma to swoją ceną, przez co kolektory próżniowe mogą być droższe o kilka tysięcy.

Trzecim rozwiązaniem, które ze względu na wysoką cenę (ok. 20 tys. zł), nie cieszy się zbyt dużą popularnością w Polsce, są kolektory próżniowe z rurką cieplną. Ich sprawność jest najwyższa.

Dofinansowanie do instalacji solarnych

Wspominaliśmy wcześniej, że można wnioskować o dofinansowanie do instalacji solarnych, które pozwala na opłacanie do 30% kosztów inwestycji.

Dotacje te pochodzą ze środków unijnych, a ich przyznawaniem zajmuje się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. O środki można starać się w ramach programu Prosument 2 lub Czyste Powietrze. W pierwszym przypadku, oprócz dofinansowania, możesz otrzymać kredyt na solary, którego oprocentowanie wynosi 1%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here