Iglaki należą do roślin zimozielonych, czyli odmian, które pozostają zielone przez cały rok. Z tego powodu coraz częściej są sadzone nie tylko w ogrodach, lecz także na balkonach i tarasach. Iglaki bardzo dobrze czują się w doniczkach, wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji. Sprawdź, o czym pamiętać, sadząc iglaki w doniczkach.

Specjaliści firmy Ziemovit przygotowali zbiór najważniejszych wskazówek dotyczących uprawy roślin iglastych w doniczkach. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak zmienić swój balkon w zimozielony azyl.

Wybór iglaków na balkon

Największym wyzwaniem w uprawie iglaków w doniczkach jest… wybór odpowiednich odmian. Niektóre rośliny iglaste osiągają bowiem pokaźne rozmiary, a przez to nie nadają się do sadzenia na balkonie czy tarasie. Dlatego do uprawy w doniczkach należy wybierać karłowate lub płożące odmiany iglaków, takie jak:

  • cis pospolity – dorasta do 1 metra wysokości, ale wymaga przycinania, gdyż bardzo rozrasta się na boki;
  • jałowiec pospolity – do karłowatych odmian należą m.in. „Depressa Aurea”, „Suecica Nana”, „Anna Maria”;
  • mikrobiota syberyjska – krzew osiąga około 40 centymetrów wysokości i 2 metrów szerokości;
  • sosna górska – rośnie bardzo wolno i osiąga maksymalnie 2 metry wysokości;
  • sosna wejmutka – po 10 latach osiąga maksymalnie 80 centymetrów wysokości;
  • żywotnik wschodni – karłowate odmiany to m.in. „Aurea Nana” i „Justynka”;
  • żywotnik zachodni – do karłowatych, kulistych odmian należą m.in. „Danica”, „Globosa”, Hoseri”.

Wybierając odmianę, warto wziąć pod uwagę również stanowisko, na jakim będą ustawione. W miejscach nasłonecznionych sprawdzą się bowiem jałowce, żywotniki (tuje) i sosny. Na zacienionych tarasach i balkonach lepiej czuć się będą natomiast cisy. Pamiętaj również, że nawet iglaki karłowate po 4–5 latach warto przesadzić do większego pojemnika.

Podłoże dla iglaków – jaką ziemię wybrać?

Gleba do iglaków uprawianych w pojemnikach powinna być lekko kwaśna, żyzna i przepuszczalna. Warto wybrać gotową ziemię do iglaków np. Ziemovit.pl. Dlaczego? Ziemia do iglaków Ziemovit.pl to specjalnie dobrana mieszanka torfu i kory wzbogacona o długodziałający nawóz. Zapewnia optymalne warunki dla rozwoju korzeni i zatrzymuje wilgoć w podłożu.

Poza odpowiednim podłożem równie istotne jest umieszczenie na dnie pojemnika warstwy drenażu, np. z kamyków, keramzytu lub potłuczonych glinianych doniczek. Pozwoli to odprowadzić nadmiar wody i uchronić korzenie iglaków przed gniciem.

Pielęgnacja iglaków w pojemnikach

Pielęgnacja iglaków w pojemnikach obejmuje głównie dwie czynności:

  • Podlewanie – podłoże w doniczce powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. Dlatego iglaki należy podlewać regularnie (nawet zimą!), ale niekoniecznie codziennie. Warto jednak pamiętać, by podlewać dużymi porcjami wody, by ziemia nasiąkła do głębokości 20–30 cm.
  • Nawożenie – ziemia w pojemniku wyjaławia się szybciej niż w ogrodzie, dlatego właśnie nawożenie jest tak istotne. Iglakinależy nawozić specjalistycznym, wieloskładnikowym nawozem do iglaków. Taki nawóz najlepiej stosować od wiosny do końca czerwca. 

Zimowanie iglaków w pojemnikach

Iglaki rosnące w pojemnikach są mniej odporne na ujemne temperatury niż rośliny rosnące w ogrodzie. Ich korzenie są bowiem bardziej narażone na przemarzanie. Dlatego doniczki przed zimą należy zabezpieczyć przed mrozem, obkładając je styropianem lub włókniną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here