Zbyt wysoka wilgotność w domu stanowi poważny problem – zagraża bowiem elewacji i konstrukcji domu, a w skrajnych przypadkach może wywołać poważne choroby u domowników. Na szczęście istnieją rośliny doniczkowe pochłaniające wilgoć w naturalny sposób. Dowiedz się więcej na ich temat z naszego tekstu!

Wilgoć w domu bardzo często zaczyna zbierać się krótko po dokonaniu napraw mających na celu poprawę termoizolacji budynku (uszczelnieniu okien, poddasza użytkowego czy dodaniu kolejnej warstwy izolacji do ścian zewnętrznych). To właśnie po uszczelnieniu domu na światło dzienne często wychodzą poważniejsze błędy związane z konstrukcją wentylacji.

W takiej sytuacji rośliny doniczkowe, które w naturalny sposób pobierają nadmiar wilgoci z otoczenia, są jednym z najprostszych sposobów walki z problemem. Zazwyczaj są to gatunki o umiarkowanych wymaganiach, które możesz uprawiać nawet bez dużego doświadczenia. Warto wspomnieć, że obecność roślin w domu ma też wiele innych zalet. Wpływają one na poprawę stanu powietrza, bo działają jak naturalne filtry. Poprawiają też samopoczucie domowników i czynią wnętrze zdecydowanie bardziej przytulnym.

Zanim przejdziesz do konkretnych prac ZIEMOVIT radzi zmniejszyć wilgoć w domu za pomocą roślin doniczkowych, które pobierają wodę nie tylko z ziemi, lecz także z powietrza. Jakie rośliny pochłaniają wilgoć i jak o nie dbać, aby działały skutecznie? Sprawdź sam.

Skrzydłokwiat – jak sprawić, by rozkwitł?

O tym, że rośliny działające jak pochłaniacz wilgoci mogą być piękne, świadczy skrzydłokwiat (Spathiphyllum) – tropikalna roślina o efektownych, lancetowatych liściach oraz białych kwiatach. Dzięki wilgoci w powietrzu i regularnemu podlewaniu skrzydłokwiat rośnie zdrowo – widać to zwłaszcza po jego liściach, które bez odpowiedniej wilgotności powietrza opadają. Skrzydłokwiat kwitnie przez całe lato, zaś wszystkie jego odmiany doniczkowe dostępne w Polsce osiągają wysokość maks. 30 cm.

W naturalnym środowisku skrzydłokwiat rośnie w niskich warstwach dżungli, dlatego w domu preferuje miejsca lekko zacienione, wilgotne i ciepłe. Podłoże w doniczce skrzydłokwiatu powinno być cały czas mokre, dlatego roślinę latem należy podlewać 3 lub nawet 5 razy w tygodniu.

Co zrobić, jeśli skrzydłokwiat nie kwitnie? Dawka nawozu do roślin kwitnących i dbanie o to, aby roślina nie otrzymywała zbyt dużo lub zbyt mało wilgoci, powinny pomóc w wyhodowaniu bujnych kwiatów. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że skrzydłokwiat eliminuje również dym papierosowy.

Paproć – dlaczego warto ją mieć w domu?

Wielką fanką wilgoci w domu jest również paproć – roślina doniczkowa bardzo popularna w Polsce, lecz niedostatecznie doceniana za swoje właściwości. Podobnie jak skrzydłokwiat, paproć to roślina, która rośnie w niskich partiach poszycia, dlatego nie przepada za mocnym światłem oraz suchym powietrzem – objawem zbytniego nasłonecznienia oraz braku wilgoci jest brązowienie liści paproci.

Większość gatunków domowych paproci nie lubi stać w wodzie, dlatego podlewanie rośliny należy przeprowadzać ostrożnie. Warto także uważać, aby młode liście paproci nie były zraszane wodą, gdyż może to doprowadzić do ich gnicia.

W zależności od odmiany paproć ma różne wymagania co do podłoża – niektóre paprocie, jak np. Języcznik zwyczajny czy Cienistka Roberta, lubią glebę o odczynie bliskim obojętnemu, z kolei inne wolą lekko kwaśne podłoże. W każdym przypadku ziemia uniwersalna może stanowić podstawę, do której następnie dodasz kompost lub wapno, w zależności od tego, jakiego odczynu potrzebuje roślina.

Paproć jako roślina pochłaniająca wilgoć może się dobrze sprawdzić w najbardziej zawilgoconych pomieszczeniach w domu. Jeśli np. zauważasz pierwsze ślady grzybów w łazience czy na ścianach w pobliżu okien, to postawienie w tych miejscach paproci powinno ograniczyć rozwój niebezpiecznych dla Twojego zdrowia organizmów.

Chcesz wiedzieć więcej o pielęgnacji roślin nie tylko doniczkowych, ale i ogrodowych? Odwiedź stronę Ziemovit.pl, a uprawa roślin nie będzie już miała przed Tobą żadnych tajemnic.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here