Posadzki żywiczne – główne rodzaje, właściwości i koszt

0
2144

Posadzki żywiczne najczęściej można zauważyć na halach przemysłowych oraz w magazynach narażonych na intensywny ruch. Świetnie odnajdą się również w domach jednorodzinnych, mieszkaniach oraz obiektach użytku publicznego. Bardzo często posadzki żywiczne zdobią domy oraz obiekty urządzone w nowoczesnym stylu. Nadają wyjątkowy  design całemu pomieszczeniu i gwarantują odporną posadzkę. Możliwe są do stworzenia za pomocą różnych żywic o odmiennych parametrach oraz jakości. Najczęściej do ich produkcji wykorzystana jest żywica epoksydowa lub poliestrowa.

Posadzki żywiczne i ich właściwości

Nowoczesne posadzki żywiczne głównie odznaczają się wysoką odpornością i wytrzymałością na działanie różnych czynników. Nie groźne im są duże ciężary, poruszanie się pojazdów oraz uszkodzenia mechaniczne. Posadzka żywiczna jest najcięższym materiałem do starcia i zniszczenia. Może być bardzo intensywnie wykorzystywana, a nawet po kilku latach nie będzie widać na niej żadnego śladu użytkowania.

Najczęściej posadzki żywiczne stosowane są na podłogach w zakładach przemysłowych. Spora ilość pojazdów, palety, dostawy i wysyłki towarów na magazynach w żaden sposób nie niszczą posadzki. Ponad to powłoka żywiczna nie ulega odbarwieniom i nie wchłania brudu. Nie groźne są dnia niej kwasy, oleje, smary oraz inne chemikalia. Posadzka żywiczna jest prosta w utrzymaniu czystości, można ją myć silnymi detergentami i z łatwością usuniemy z niej każde zabrudzenie.

Posadzka żywiczna nie ma żadnych łączeń, pozwala stworzyć prostą i gładką powłokę o wysokich walorach wizualnych. Dostępna jest w przeróżnych kolorach, a także w wariantach –  mat, satyna, połysk. Wiele ciekawych rodzajów posadzek żywicznych i danych o ich właściwościach znajdziemy na noxan.

Najpopularniejsze rodzaje posadzek żywicznych

Żywiczne posadzki cienkowarstwowe

W skład posadzek cienkowarstwowych wchodzą między innymi posadzki epoksydowe, które odznaczają się niezbyt dużą wytrzymałością. Najczęściej wykonuje się je w domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach np. w nowocześnie urządzonych salonach. Duża zaletą posadzek żywicznych cienkowarstwowych jest możliwość ich samodzielnego nakładania bez potrzeby użycia specjalistycznego sprzętu. Dodatkowo nie wymagają dokładnego przygotowania podłoża, a ich nawierzchnię wykonuje się wykorzystując do tego celu wałek malarski.

Żywiczne posadzki wylewne (grubowarstwowe)

Mają grubość od 2 do 4 milimetrów i powstają z żywic epoksydowych lub poliuretanowych. Montaż posadzki przypomina wylewanie zaprawy samopoziomującej i wymaga wcześniejszego przygotowania podłoża. Najczęściej posadzki wylewne wykonuje się w kuchniach, salonach, łazienkach oraz garażach. Posadzki wylewne odznaczają się dużą wytrzymałością na wilgoć, temperaturę, zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.

Żywiczne posadzki grubowarstwowe (kwarcowe)

Posadzki żywiczne grubowarstwowe kwarcowe wymagają zatrudnienia profesjonalisty do ich wylania. Spełniają nie tylko podstawowe właściwości odporne i wytrzymałościowe, ale również dekoracyjne. Tworzone są z połączenia żywic epoksydowych i poliuretanowych, a dodatkowo wzbogacone są drobinkami piasku. Różna barwa oraz odmienny rozmiar ziarenek piasku pozwala stworzyć ciekawe wzory na przeróżnych posadzkach. Dodatkowo piasek zabezpiecza powierzchnię przed porysowaniem, a użytkowników z niej korzystających przed poślizgnięciem.

Koszt wykonania posadzki żywicznej

Posadzki żywiczne i ich koszt zależą od rodzaju żywicy – epoksydowa lub poliuretanowa. Najczęściej wybierana jest żywica epoksydowa, która nie należy do najtańszych rozwiązań. Ponad to na koszt wykonania posadzki wpływa rodzaj podłoża, zastosowane materiały oraz wybór wzorów dekoracyjnych. Wyceniając całkowity koszt należy również wziąć pod uwagę koszt zakupu materiałów i pomocnych narzędzi (lakier, posadzka żywiczna, preparat gruntujący, warstwa antypoślizgowa).

Koszt robocizny jest uzależniony od czasu wysychania posadzki, który trwa do 7 dni (żywica epoksydowa). Przeważnie posadzki epoksydowe i poliuretanowe układane na niewielkich powierzchniach wykonywane są w cenie 150 do 250 zł/m2. Oczywiście im większa powierzchnia posadzki do pokrycia, tym cena jest korzystniejsza dla klienta np. posadzka w magazynie o powierzchni 500 m2 może kosztować zaledwie od 50 do 100 zł/m2.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here