patelnia stalowa

Trzeba wiedzieć, że rynek jest bogaty w różnego rodzaju firmy, które zajmują się produkowaniem oraz sprzedawaniem wielu różnego rodzaju patelni, dlatego też zanim podejmiemy decyzję, żeby zakupić jakąś, to koniecznie musimy przeczytać dokładnie ich opis, a także przeczytać opinie innych ludzi na temat tych patelni, które mogą okazać się naprawdę bardzo przydatne, dzięki nim możemy sprawdzić, która patelnia będzie dla nas idealna i sprosta wszystkim naszym oczekiwaniom oraz potrzebom. Trzeba również powiedzieć, że te patelnie nie muszą być zawsze takie same, mogą się od siebie różnić wieloma elementami, dlatego też przed dokonaniem zakupu, musimy bardzo poważnie się zastanowić i przede wszystkim uważać, żeby nie wybrać złej, a ten wybór jest naprawdę bardzo, ale to bardzo ważny, dlatego też musimy to przemyśleć.

Patelnia stalowa

Jak rozpoznać? Charakteryzuje ją specyficzna gładkość i blask na tyle intensywny, że można się w niej przeglądać jak w lustrze.

Do czego służy? Jest uniwersalna. Nadaje się i do smażenia (stopień przyrumienienia smażonego mięsa widać jak na dłoni dzięki jasnej i gładkiej powierzchni patelni), i do duszenia potraw (sosy zrobione na niej są pyszne, nie psuje ich posmak metalu).

Do czego nie? Nie nadaje się dla niecierpliwych – gdyż dość dużo czasu upłynąć musi, by się rozgrzała do pożądanej temperatury. Dlatego potrawy lepiej jest odgrzewać w garnku albo na patelni emaliowanej.

Patelnie stalowe – co warto wiedzieć?

Powierzchnia patelni stalowej z reguły jest cynkowana, co ma zapobiegać korozji naczynia. Do takich patelni często potrawa przywiera i przypala się. Trzeba dużej wprawy i doświadczenia, aby na niej komfortowo smażyć. Ważne jest także aby patelnię stalową odpowiednio długo rozgrzewać, ale i też używać odpowiedniej ilości tłuszczu do smażenia. Patelnia stalowa równie kiepsko sprawdza się w przypadku dań, wymagających krótkiej obróbki – naleśników, jajecznicy czy placków. Istnieją na rynku patelnie stalowe z powłoką non-stick, zapobiegającą przywieraniu dań przy smażeniu. Nie są bardzo powszechne, ale można takie kupić. Ale uwaga: ze względu na słabsze przewodnictwo cieplne stali, łatwo taką patelnię przegrzać i tym samym zniszczyć właściwości powłoki. Naczynia wykonane z tego materiału polecam raczej do obróbki cieplnej, w której ciepło przenoszone jest z wody – czyli do gotowania, w czym akurat patelnie stalowe niekoniecznie się sprawdzą. Sprawdzą się również do przygotowania potraw wymagających długotrwałego duszenia, na przykład bitek lub bigosu.

patelnie stalowe wymagają wprawy

Stal, bez wątpienia jest to stop charakteryzujący się wieloma zaletami. Jest niezwykle twardy i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Naczynia stalowe zachowują idealną równość dna i ścianek, nie odkształcają się nawet w bardzo wysokiej temperaturze. Są również niepodatne na korozję. Istotną cechą stali, jest również to, że jest to materiał ferromagnetyczny, czyli przyciągający magnes. Oznacza to, że każde naczynie ze stali nierdzewnej nadaje się do stosowania na kuchenkach indukcyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here