Jak dbać o zastawę porcelanową?

Porcelanowa zastawa kojarzy nam się z czymś drogocennym i delikatnym. W rzeczywistości jest jednak tak, że ze względu na długotrwały i precyzyjny proces wypalania podczas produkcji porcelany, materiał ten staje się wytrzymały, co pozwala przekazywać go sobie z pokolenia na pokolenie. Nie da się ukryć, że sekretem długowieczności porcelanowych zastaw są nie tylko jej właściwości powstałe wskutek wypalania, a również odpowiednia dbałość. Jak należy dbać o porcelanową zastawę, by służyła nam latami?

Przechowywanie porcelany

Wszelkie porcelanowe naczynia należy odpowiednio przechowywać. Idealnym do tego miejscem będzie oszklony regał lub kredens, w którym zastawa nie będzie wystawiona na ekspozycję słoneczną. Promienie słoneczne nie działają korzystnie na wygląd porcelany, gdyż powodują jej blaknięcie i niszczenie wzorów. Według ekspertów, zamknięte szafki to również dobre miejsce ze względu na to, że porcelana nie będzie narażona wtedy na nadmierne kurzenie się i stłuczenia. Ważny jest również sposób ułożenia naczyń, najlepiej jest poprzekładać je ręcznikami papierowymi, co uchroni zastawę od kruszenia się. Gromadzący się na naczyniach kurz należy przecierać miękkimi ściereczkami lub miotełkami, które nie naruszą struktury zdobień czy dekoracyjnych zgłębień.

Czyszczenie zastawy z porcelany

Kluczowe w użytkowaniu porcelany jest jej późniejsze czyszczenie. Mimo swojej wytrzymałości, naczynia z tego tworzywa są podatne na stłuczenia, dlatego należy się z nimi ostrożnie obchodzić. Najszlachetniejszy z surowców użytkowych, jakim jest właśnie porcelana, wymaga wyjątkowej pielęgnacji i zasad mycia, które na pewno zawarte będą w informacji od producenta. Elementy zastawy najlepiej myć w letniej wodzie z dodatkiem soku z cytryny lub używając delikatnych detergentów. Na szczególną uwagę zasługuje również gąbka, którą zmywasz – nie używaj tych z szorstką fakturą ani tym bardziej druciaków, które naruszą strukturę zastawy i zetrą zdobienia. Po umyciu od razu wycieraj naczynia miękką i dobrze wchłaniającą wodę ściereczką, nie odstawiaj porcelany na suszarkę, ponieważ powoduje to powstawanie zacieków. Warto zaznaczyć, że ręcznie dekorowanych kompletów ani tych zdobionych płynnym złotem czy platyną nie należy myć w zmywarce. Na samym końcu wykonanych czynności, komplet można odstawić w bezpieczne miejsce do kredensu.

Jak usuwać osad i plamy z porcelanowych naczyń?

Do usuwania osadu z herbaty czy kawy nie używaj wybielaczy ani silnych środków czyszczących na bazie alkoholu, ponieważ negatywnie wpływa to na porcelanę. Na zabrudzoną filiżankę bądź kubek zalecane jest wlanie ciepłej wody z kwaskiem cytrynowym i odstawienie na parę minut lub przetarcie naczynia mokrą ściereczką z dodatkiem sody oczyszczonej. W ten sposób powinieneś pozbyć się uporczywych zabrudzeń.

Odpowiednia dbałość o porcelanę gwarantuje jej długotrwałość. Powyższe wskazówki dotyczące pielęgnacji zastawy z tego materiału to podstawowa wiedza, która wystarczy, by zapewnić bezpieczeństwo twojej porcelanie. Pamiętaj, by zawsze czytać informacje od producenta, ponieważ w ten sposób dowiesz się najwięcej o tym, jak dbać o swoje naczynia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here