Indywidualny czy gotowy projekt domu

Coraz więcej osób decyduje się na zamieszkanie poza miastem. Wpływ na to ma nie tylko zmęczenie wszechogarniającym hałasem i pośpiechem dnia codziennego, ale również bogacenie się polskiego społeczeństwa. Po prostu stać nas na budowę samodzielnej nieruchomości oraz jej późniejsze jej utrzymanie. Ważną kwestią jest podjęcie decyzji na temat projektu takiego domu. Czy budować go zgodnie z indywidualnym projektem, a może jednak skorzystać z jednego z gotowych? Przedstawiamy zalety i wady obydwu opcji.

Indywidualny projekt domu

Przede wszystkim priorytetem jest wskazanie działki, na której dom ma stanąć. Ważne jest zagospodarowanie terenu oraz możliwości uzyskania pozwolenia na budowę. Należy znać więc przepisy prawa budowlanego, bo niestety te dają pewne ograniczenia. Nie możemy zamówić usługi, jaką jest kosztorysowanie prac budowlanych, ponieważ musimy posiadać wiedzę w zakresie możliwości postawienia w konkretnym miejscu danego obiektu.

Ogromną zaletą indywidualnych projektów jest to, że rzeczywiście można stworzyć dokładnie taką nieruchomość, jaka będzie w pełni spełniać nasze oczekiwania. Możemy wybrać nie tylko metraż, ale również ilość i rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń. Właśnie tak powstaje dom naszych marzeń. Wadą indywidualnych projektów może być jednak ich cena. Nie ma wątpliwości, że taki projekt będzie nieco droższy od tego gotowego. Chodzi tu przecież o poświęcony czas biura projektowego i ewentualne korekty już w trakcie realizacji budowlanych prac.

Gotowy projekt domu

Projekt domu można uzyskać szybko poprzez nabycie jednego z gotowych wzorów. Biura projektowe oferują ich tak ogromny wybór, że z całą pewnością każdy inwestor wybierze ten najbardziej odpowiedni dla siebie. Zanim jednak opłacimy projekt domu, dobrze jest wykonać przedmiary. To one wskażą szczegółowe rozmieszczenie nieruchomości na danym terenie. Pozwolą też zaakceptować dany projekt, by jak najszybciej wdrożyć go w życie i rozpocząć realną budowę.

Gotowe projekty domu nie wymagają załatwiania szeregu formalności. Są też nieco tańsze, bo projektanci sprzedają swoje prawa autorskie, ale nie poświęcają już powtórnie czasu na jego sporządzenie. Co ważne, również w gotowych projektach nieruchomości można dokonywać zmian. Każda korekta może być jednak dodatkowo płatna i inwestor musi sobie zdawać z tego sprawę. Nie jest możliwe też wprowadzanie dowolnych zmian, ponieważ niektóre mogą naruszać konstrukcję domu bądź projekt nie uzyska pozwolenia na budowę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here