Ekogroszek – ciepło dla twojego domu i nie tylko

0
1228

Paliwa opałowe to niekończący się temat. Można go „wałkować” z najróżniejszych stron i perspektyw. Osoby, zastanawiające się nad wyborem rodzaju paliwa opałowego, kierują się różnymi kryteriami. Zwracają uwagę na takie parametry jak cena, ale także sposób wykorzystywania, ilość produkowanych zanieczyszczeń, siła opałowa, warunki składowania i wiele innych. W rezultacie, na rynku paliw opałowych w naszym kraju, znajdziemy najróżniejsze rozwiązania, dostosowane do różnych wymogów i potrzeb oraz w różnym stopniu – mniej lub bardziej – ekologiczne. Wśród tych zyskujących na popularności, od kilku już lat znajduje się ekogroszek. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się – w czym tkwi wyjątkowość ekogroszku, jakie są jego zalety oraz dlaczego warto rozważyć używanie go jako głównego paliwa opałowego.

Ekogroszek – główne informacje

Wiele osób, które zdecydowały się na korzystanie z ekogroszku, już nigdy nie wracają do poprzednio stosowanych paliw opałowych. Fakt ten powinien zwrócić uwagę przede wszystkim tych osób, które poszukują skutecznych, ale także ekologicznych form produkcji ciepła.

Wśród dostępnych w naszym kraju ekogroszków, znajdują się przede wszystkim te pochodzące z polskich oraz czeskich kopalni węgla. Specjaliści wskazują na dość podobne parametry opałowe obu tych grup ekogroszków, a także podobną ilość produkowanych przez nie zanieczyszczeń.

Wynika to z prostego faktu – producenci ekogroszków pragną, aby ich paliwo spełniało wszystko stawiane dziś wymogi prawne. Do takich należą też wymogi ekologiczne, dotyczące ograniczenia ilości produkowanych zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych. Z tych też powodów, od kilku lat obserwujemy wyraźny trend, by zastępować węgiel jego bardziej ekologicznymi pochodnymi rozwiązaniami. Do takich należy właśnie ekogroszek.

Ekogroszek – najważniejsze parametry

Ekogroszek zyskał popularność najpierw w Unii Europejskiej, a od niecałej dekady także w naszym kraju. Z pewnością, jest to rezultat jego wysokiej wartości opałowej, która wynosi od 24 do nawet 29 MJ/kg. W zależności od jakości danego ekogroszku, będzie on więc mniej lub bardziej kaloryczny.

Z ekogroszku korzysta się zarówno w gospodarstwach domowych, których właściciele pragną za jego pomocą ogrzać swoje miejsce zamieszkania, jak i w dużych budynkach użyteczności publicznej – na przykład szpitalach, szkołach, biurowcach czy innych. Ci pierwsi, chętniej korzystają z ekogroszku wysokokalorycznego. Pozwala on na uzyskanie większej ilości energii cieplnej, przy mniejszej ilości zużytego paliwa. W budynkach publicznych korzysta się natomiast chętniej z ekogroszku niskokalorycznego, jednak bardziej korzystnego cenowo. W obu przypadkach, cena ekogroszku jest jednak wciąż atrakcyjna.

Ekogroszek cechuje się także wyjątkowo niskim poziomem produkowanych zanieczyszczeń. Przede wszystkim – w jego składzie znajdują się minimalne ilości siarki, która nie przekracza 2 procent (a często jest nawet niższa niż 1 procent). Jest to istotne z uwagi na nasze środowisko, które zatruwamy w wyniku spalania nadmiernie zanieczyszczonych paliw.

Istotna jest także zawartość popiołu w ekogroszku, którego powinno być jak najmniej. Popiół bowiem nie podlega procesowi spalania, a tym samym – często jest po prostu niepotrzebnym odpadem. W ekogroszku, popiół stanowi zazwyczaj około 10 procent jego zawartości.

Ostatnim ważnym parametrem jest spiekalność – czyli ilość produkowanych zanieczyszczeń wewnątrz kotła. Jest to istotne zarówno ze względu na żywotność używanego przez nas kotła, jak i konieczność jego regularnego oczyszczania. Parametr spiekalności ekogroszku jest dość niski i wynosi niecałe 10 RI.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here