Jakie cechy powinno posiadać idealne miejsce do pracy przy komputerze? Po której stronie powinna znajdować się lampka na biurko i jakie krzesło do pracy należy wybrać? Zapraszamy do lektury!

Usiądź wygodnie

Podstawowym elementem, odpowiednio dostosowanego miejsca pracy przy komputerze, jest profesjonalne krzesło i biurko. Z pozoru prozaiczne i typowe wyposażenie każdego biura, niestety nie zawsze odpowiada indywidualnym potrzebom pracownika. Aby wielogodzinna, siedząca praca przy komputerze nie odbiła się na naszym zdrowiu, warto zainwestować w odpowiednie siedzisko. Dobrze zaprojektowane krzesło, powinno wspierać nasz kręgosłup, utrzymując go w linii prostej. Dodatkowym elementem podnoszącym jakość pracy, są wyprofilowane podłokietniki, które umiejscowione na odpowiedniej wysokości, podtrzymają ręce i zapewnią im wielogodzinny komfort. Profesjonalne krzesło lub fotel biurowy, pozwalają na dostosowanie wysokości siedziska do wzrostu pracownika oraz na wygodne oparcie głowy i odciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa. Ważnym aspektem, który decyduje o komforcie podczas wielogodzinnej, siedzącej pracy, jest odpowiednie umiejscowienie nóg, które powinny opierać się na podnóżku – takie ułożenie zagwarantuje bezpieczne krążenie krwi w organizmie i zapobiegnie ewentualnym skurczom nóg. Dla bardziej zdeterminowanych, polecamy zamianę klasycznego fotela biurowego na dużą piłkę treningową lub na nowoczesny klęcznik biurowy. Wysokiej jakości biurko, powinno posiadać dużą przestrzeń pod blatem, aby pracownik mógł bez trudu dostosować odległość od mebli, z łatwością wsuwając nogi pod biurko. Najlepiej, aby takie biurko posiadało też dużą ilość szuflad i szeroki blat, na którym użytkownik będzie miał szansę, na profesjonalne rozplanowanie wszystkich niezbędnych akcesoriów.

Dostosuj oświetlenie

Profesjonalne oświetlenie, to również jeden z ważniejszych czynników zapewniających komfortową pracę przy biurku. Lampka na biurko powinna być umiejscowiona w przeciwnym rogu stanowiska, co ręka, którą piszemy. I tak, osoby praworęczne, oświetlają miejsce pracy z lewej strony, a leworęczne z prawej. Dobrze oświetlone miejsce pracy, składa się z dwóch źródeł światła: górnego oraz punktowego. Odległość mniejszego światła od wskazanej powierzchni, nie może przekraczać 35cm, dlatego najlepiej, aby lampka na biurko była ruchoma, a jej kabel miał co najmniej 2 metry długości. Natężenie światła to także bardzo ważny aspekt zdrowej pracy – kiedy mamy taką możliwość, siadajmy blisko naturalnego źródła światła, np. przy oknie, a dopiero w momencie, kiedy poczujemy, że nasze oczy nie widzą zbyt dobrze w świetle dziennym, włączmy sztuczne oświetlenie. Idealna lampka na biurko to taka, której natężenie możemy samodzielnie regulować i dostosowywać do indywidualnych potrzeb. Najlepiej, aby światło do pracy przy komputerze było jasne i intensywne. Takie rozwiązanie zapewni komfort naszym oczom oraz sprawi, że praca stanie się bardziej efektywna.

lampka na biurko

Ogranicz bodźce zewnętrzne

Ostatnim elementem wydajnej i zdrowej pracy przy biurku, jest całkowite ograniczenie bodźców zewnętrznych, które wyłącznie rozpraszają nasz mózg i nie pozwalają na szybkie skupienie myśli. Pracując w głośnym i ruchliwym miejscu, zakładaj słuchawki, które wytłumią wszechobecny hałas lub dodatkowo słuchaj spokojnej i delikatnej muzyki, która ukoi skołatane nerwy. Podczas kilkugodzinnej pracy przy biurku, pamiętaj o dopływie świeżego powietrza i utrzymaniu prawidłowej temperatury w miejscu pracy. Kiedy w pomieszczeniu jest za gorąco lub przeciwnie, zbyt zimno, trudniej nam wykonywać pracę, dlatego odpowiednia temperatura pozwoli na wygodne spędzanie kilku godzin przy biurku. Pamiętaj również o przerwach i posiłkach – bez nich nasz mózg nie może prawidłowo funkcjonować, a zbyt długie wykonywanie tej samej czynności, szybko zniechęci cały organizm do pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here