wtorek, Marzec 2, 2021

Telewizor na ścianie, szafce. Gdzie umieścić telewizor?

telewizor

Telewizor jest sprzętem, który w wielu domach stanowi centralny punkt w salonie. Ustawienie telewizora bardzo często determinuje to, jak ułożone będą pozostałe meble. Jak widać, sprawa jest poważna i zanim zdecydujemy się na podjęcie ostatecznej decyzji, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Jakich? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Na jakiej wysokości telewizor powinien się znajdować?

Sporo osób, planując wystrój swojego salonu, zastanawia się, na jakiej wysokości powiesić TV na ścianie. Nie jesteśmy w stanie powiedzieć dokładnie, na jakiej wysokości względem poziomu podłogi powinien znajdować się telewizor, gdyż na ustalenie tego mają wpływy rożne czynniki. Teoretycznie powinniśmy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, wysokość domowników, a więc osób, które będą z tego sprzętu korzystać, odległość od kanapy itp. Biorąc pod uwagę, że tak szczegółowa analiza na potrzeby niniejszego tekstu nie jest możliwa, dokonamy sporego uproszczenia mówiąc, że telewizor powinien znajdować się na takiej wysokości, aby środek ekranu znajdował się na wysokości oczu odbiorców.

W wyznaczeniu optymalnej wysokości ustawienia telewizora chodzi głównie o to, aby użytkownicy nie musieli spoglądać w górę, obciążając tym samym odcinek szyjny kręgosłupa.

Postawić czy powiesić telewizor?

To kolejny dylemat, z którym mierzą się osoby urządzające na nowo pokój dzienny w swoim domu. Najpopularniejszą opcją jest postawienie telewizora na szafce RTV. W sklepach meblowych większość kompletów meblowych do salonów składa się m.in. z tego typu szafki, dlatego też wydaje się, że jest to najbardziej logiczne wyjście. Jeśli jednak nasz salon jest mały i nie chcemy tracić miejsca na ustawianie tego typu mebli, czy też telewizor jest zbyt duży i boimy się, że nasza szafka RTV nie będzie stanowić wystarczającego podparcia, warto przemyśleć opcję powieszenia telewizora.

Telewizor można powiesić na kilka różnych sposobów, w tym na stelażu sufitowym, narożnym bądź naściennym. Jeśli ściana za telewizorem jest zbyt cienka (przykładem mogą być ścianki działowe wybudowane z płyt kartonowo-gipsowych), to lepiej nie ryzykować takiego obciążenia i wybrać opcję stelażu sufitowego.

Zdarza się również, że nie chcemy, by telewizor stanowił centralny punkt naszego salonu i chcielibyśmy mieć możliwość ukrycia go. Tutaj ciekawym rozwiązaniem są specjalne przesuwne drzwi, szafki lub wnęki przykryte obrazami, tudzież grafikami. Możliwości jest wiele i warto poszukać gotowych rozwiązań w internecie, aby się zainspirować.

Jak ustawić telewizor względem okna?

To bardzo istotna kwestia, niestety często pomijana. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których salon jest tak małych rozmiarów, że tylko w jednym miejscu możemy postawić telewizor. Nawet jeśli nie jest to pozycja idealna i np. powoduje, że światło wpadające przez okno odbija się od ekranu. To oczywiście duża niedogodność, której powinniśmy w miarę możliwości unikać. Dużym błędem jest również ustawianie telewizora na tle okna.

Z czego wykonuje się trwałe i stylowe uchwyty meblowe?

uchwyty meblowe

Reprezentacyjny wygląd mebli zależny jest od zastosowanych w nich uchwytów meblowych. Niekiedy zmiana tych drobnych elementów może diametralnie poprawić image szafy, szafki lub całej meblościanki. Czy to przed zakupem nowych mebli, czy przy okazji remontu mieszkania, warto zapoznać się z aktualną ofertą rynkową uchwytów meblowych. Wyroby te występują współcześnie w wielu atrakcyjnych odsłonach. Znajdziemy gałki meblowe do pomieszczeń urządzonych w różnych stylach. Z czego wykonuje się najbardziej efektowne uchwyty meblowe?

Uchwyty drewniane

Można śmiało stwierdzić, że drewno było, jest i będzie najbardziej popularnym materiałem do produkcji gałek meblowych. Nie ma co się dziwić. Jest to surowiec, który można poddać licznym metodom obróbki. Do tego jest ekologiczny i trwały. Ogromny wybór uchwytów meblowych oferuje internetowy sklep Skandynawskie Uchwyty.

Katalog produktów wykonanych z drewna robi wrażenie. W sprzedaży są uchwyty zrobione z takich gatunków drzew jak: dąb, orzech włoski, brzoza, buk, sosna, wiśnia. Co istotne, wyroby dostępne są w swoich naturalnych odcieniach. Można także nabyć uchwyty drewniane pomalowane na kolor biały lub czarny. 

Na uwagę zasługuje szeroki wybór kształtów oraz rozmiarów uchwytów drewnianych. Z powodzeniem przystroimy nimi nowoczesne szafki kuchenne, jak i starodawną komodę. Pełna oferta drewnianych uchwytów znajduje się pod adresem internetowym: skandynawskieuchwyty.pl/uchwyty-meblowe-drewniane.

Uchwyty ze stali nierdzewnej

Kolejnym popularnym materiałem, z którego wytwarza się uchwyty meblowe, jest stal nierdzewna. Podstawowym atutem tego typu tworzywa jest jego trwałość. Są odporne na ścieranie oraz wilgoć, a także na działanie detergentów. Sprawdzają się zatem zarówno w warunkach domowych, jak i w miejscach o podwyższonej konieczności zachowania higieny.

Ze stali nierdzewnej tworzy się uchwyty podłużne, które nadają się do montażu w pionie i w poziomie. Nie ma jednak przeszkód, aby zakupić okrągłe lub kwadratowe gałki stalowe. W opcji są uchwyty polerowane lub matowe. Dużym uznaniem cieszą się także uchwyty stalowe lakierowane.

Uchwyty skórzane

Uznane marki meblarskie coraz częściej stosują w swoich wyrobach gałki wykonane ze skóry. Spotkać je można w różnego rodzaju meblach, w tym meblach kuchennych, biurowych i dedykowanych do salonu. Jedno jest pewne, skórzane uchwyty dodają elegancji i charakteru.

Zakupić można uchwyty stworzone ze skóry naturalnej, która poddawana jest szczotkowaniu, polerowaniu lub lakierowaniu. W opcji są także uchwyty wykonane z Pinatexu, czyli wegańskiego odpowiednika skóry. Pinatex wytwarza się z włókien liści ananasa. Skórzane uchwyty nadają się do wnętrz urządzonych w stylu minimalistycznym i industrialnym. Świetnie komponują się w pomieszczeniach wyposażonych w skórzane fotele i kanapy.

Uchwyty ceramiczne

Uchwyty ceramiczne to produkty przeznaczone do miejsc, w których króluje zamiłowanie do tradycji. Współcześnie produkowane gałki ceramiczne oferowane są w wielu odsłonach. Dostępne są zarówno modele pasujące do kuchni urządzonych w stylu retro lub prowansalskim, jak i nowoczesnych wnętrz.

Ceramika to jeden z najstarszych surowców. Jest odporny na działanie wilgoci oraz wysokiej temperatury. Warto zwrócić uwagę na uchwyty ceramiczne, które występują w połączeniu z mosiądzem, chromem lub złotem.

Grzejniki na podczerwień – komfortowe ciepło do każdego wnętrza

Grzejniki na podczerwień

Klimat w Polsce sprawia, że przez ponad pół kalendarzowego roku musimy dogrzewać domowe wnętrza. Sposobów na uzyskanie komfortu termicznego jest wiele, ale jeden z nich zasługuje na szczególną uwagę. Rzecz tyczy się grzejników na podczerwień, które zyskują coraz szersze grono zwolenników.

W jaki sposób działają grzejniki na podczerwień? Czy dzięki nim można oszczędzić na corocznych rachunkach za ogrzewanie?

Ogrzewanie za pomocą promieniowania podczerwonego

Promieniowanie podczerwone jest nam bardzo dobrze znane. Korzysta z niego wiele gałęzi medycyny. My zaś, na co dzień, możemy mieć do czynienia z promieniowaniem podczerwonym, wybierając grzejniki, które wykorzystują to zjawisko.

Promienie podczerwone są zdrowe i bezpieczne dla człowieka. Grzejniki, które bazują na ich właściwościach, można zatem z powodzeniem stosować w domowych wnętrzach. Ich działanie polega na pochłonięciu fal podczerwonych przez wszystkie istoty żyjące znajdujące się w danym pomieszczeniu, a także przez elementy wyposażenia. Następnie fale podczerwone zostają przekształcone na ciepło i w tej formie oddane.

Ta zasada działania sprawia, że uzyskuje się najwyższy komfort cieplny, jakiego nie jest w stanie zaoferować żaden inny system grzewczy. Szczegóły na temat pracy grzejników na podczerwień, można poznać, zaglądając na stronę https://econovli.pl/.

Oszczędnie, mimo zapotrzebowania na energię elektryczną

Grzejnik na podczerwień wymaga podłączenia do instalacji elektrycznej. Choć korzysta on z prądu, nie oznacza to jednak wysokich rachunków za prąd. Jak to się dzieje? Grzejnik potrzebuje energii elektrycznej tylko do uzyskania temperatury ustawionej w urządzeniu przez użytkownika. Następnie ciepło rozprowadzane jest po domowych wnętrzach przez długi czas, bez ciągłej pracy grzejnika.

Inne systemy grzewcze wymagają niemalże nieustannej pracy i ciągłego poboru prądu. To generuje koszty, szczególnie dotkliwe w najmroźniejszych miesiącach.

Pozostałe korzyści

Ogrzewanie na podczerwień przyjmuje postać paneli grzewczych, które są płaskie lub ukryte za taflą lustra bądź obrazu. To zaś oznacza znacznie większe możliwości aranżacyjne. Takie grzejniki można montować na ścianach, ale i na sufitach. Ich estetyka to kolejny walor, którego nie sposób nie zauważyć.

Co najważniejsze jednak, w domowych wnętrzach można liczyć na utrzymanie temperatury na tym samym poziomie, niezależnie od miejsca. Przy podłodze, na wysokości głowy oraz tuż pod sufitem, jest ten sam komfort termiczny. Za to brak cyrkulacji powietrza oznacza wyeliminowanie wzniecania kurzu znad kaloryfera i jego rozprzestrzeniania się. Tę zaletę docenią w szczególności alergicy oraz astmatycy.

Przed nami jeszcze kilka chłodniejszych miesięcy. Jeśli dotychczasowe grzejniki nie spełniają oczekiwań domowników, warto rozważyć instalację promienników podczerwieni. Będzie cieplej, z gwarancją łatwej obsługi, bez znacząco większych kosztów, za to z ciekawą estetyką domowych wnętrz.

Jak wybierać farby do domu?

0
farba

Jednym z częściej wykorzystywanych materiałów w naszych domach, jest farba. Nanosimy ją na ściany i sufity, zazwyczaj po to, by w pewien ozdobić te powierzchnie oraz zapewnić im ochronę. Jak jednak powinno się dobierać farby do poszczególnych pomieszczeń i jakie ich typy wyróżniamy?

Jak wybierać farbę do malowania?

Już na wstępie warto nadmienić, że na rynku występuje bardzo duże zróżnicowanie rodzajów farb i nie chodzi tu tylko o ich kolory. W zależności od tego, z czego zostaną one wykonana, będzie to miało wpływ, chociażby na ich odporność czy to na wilgoć, czy zabrudzenia. Z tego też powodu, jednego typu farb nie wykorzystuje się do malowania każdej powierzchni. Decydując się na odrestaurowanie ścian i sufitów, należy wziąć pod uwagę specyfikę danego pomieszczenia i warunki, jakie w nim panują. Co innego wybierze się do salonu, co innego do kuchni. Jakie farby wybrać do pokoju dziecka wyjaśnia https://dekoratordomu.pl, ponieważ jak się okazuje i w takich pomieszczeniach należy zdecydować się na inny ich rodzaj. Warto znać ich charakterystykę, dzięki temu o wiele łatwiej będzie dostosować typ emulsji do swoich potrzeb.

Jakie są rodzaje farb do malowania domu?

Jeżeli chodzi o farby wewnętrzne, do można wyróżnić dwa główne typy, czyli farby emulsyjne oraz mineralne. Różnią się one między sobą składem chemicznym, przez co posiadają nieco inne cechy charakterystyczne. Co więcej, w obrębie tych dwóch głównych grup, znajdzie się też kilka podkategorii. Wśród farb emulsyjnych najczęściej wymienia się akrylowe, lateksowe, ceramiczne oraz winylowe. Mówiąc o farbach mineralnych, ma się na myśli wapienne, cementowe, silikatowe.

Jakie farby emulsyjne do jakich pomieszczeń w domu?

Najpowszechniejszą i najczęściej wybieraną grupą farb, wykorzystywanych do malowania w domach i mieszkaniach są farby emulsyjne. Ich szeroki wybór gwarantuje, że można je dostosować do praktycznie każdego pomieszczenia, w zależności od potrzeb.

Najpopularniejsza jest tutaj farba akrylowa, która zalicza się do typu farb wodorozcieńczalnych. Dzięki spoiwu, jakim jest termoplastyczna żywica akrylowa, naniesiona na daną powierzchnię tworzy bardzo zwartą i konkretną powłokę. Chroni ściany i sufity przed wilgocią, choć jednocześnie nie daje im przez to oddychać. Najlepiej używać jej w pomieszczeniach suchych, jak salony, sypialnie czy przedpokoje.

Ciekawym wyborem są także farby winylowe, które pod wieloma względami cechują się znacznie wyższą odpornością na niekorzystne warunki. Ten typ emulsji jest elastyczny, łatwy do nałożenia na powierzchnię i tworzy zwartą i gładką powłokę. Szybko schnie i jednocześnie jest odporny na uszkodzenia. Niestety nie nadaje się do pomieszczeń o podwyższone wilgoci, a także łatwo się brudzi.

Jeżeli szuka się odpornych na zabrudzenia i wytrzymałych farb, sprawdzić mogą się te lateksowe. Najczęściej stosuje się je w przedpokojach i kuchniach, a ich największą zaletą jest fakt, że można je łatwo zmywać. Z tego też względu również dobrze będzie nimi pokryć ściany w pokoju dzieci. Mają też wysoką odporność na wilgoć, dzięki czemu da się je nałożyć na ściany pomieszczeń typu łazienka. Niestety jednocześnie wadą tych farb jest dosyć wysoka cena.

Ostatnią podgrupą farb emulsyjnych są te ceramiczne. Dzięki zawartości ceramicznych mikrokuleczek nałożona emulsja jest niesamowicie gładka i jednocześnie bardzo wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne, ubrudzenia oraz na wilgoć. Można je więc z powodzeniem użyć tam, gdzie panują bardzo niesprzyjające warunki, jak choćby kuchnia, przedpokój czy łazienka.

Czym charakteryzują się farby mineralne?

W dzisiejszych czasach farby mineralne są już stosunkowo trudne w dostępie, do tego dosyć drogie. Ich największą zaletą jest fakt, iż zalicza się je do grupy materiałów ekologicznych. Dzięki temu z powodzeniem można nimi pokrywać ściany w pokojach dzieci, a także alergików. Są także bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne oraz charakteryzują się odpornością na wilgoć. Wyróżnia się ich trzy rodzaje – wapienną, cementową i silikatowa. Najczęściej spotykana jest farba wapienna, bezpieczna dla zdrowia dzieci z właściwościami bakteriobójczymi. Farby cementowe należy samodzielnie przygotować, co jest pewną wadą, tak samo jak brak odporności na ubrudzenie. Dobrze sprawdzić może się też farba silikatowa, która jest mało podatna na promieniowanie UV oraz ma działanie hamujące rozwój mikroorganizmów (bakterii, grzybów, pleśni).

Książki na wakacje i wolny czas. Lekka, ale wartościowa literatura na wakacje i ferie

0
książki

Zanim wybierzemy się na wakacje, warto odwiedzić księgarnie lub bibliotekę. Nic tak nie pomaga się zrelaksować i odprężyć, jak dobra lektura. Udowodniono, że czytanie redukuje poziom stresu i łagodzi stany lękowe. Ponadto zapobiega chorobom, w tym Alzheimerowi. Korzyści płynące z czytania książek można by wymieniać bardzo długo, ale dzisiaj chcemy się skupić na tym, co czytać w wolnym czasie.

Poniżej zaprezentujemy nasz absolutnie subiektywny wybór lektur na czas wolny, a jeśli zastanawiasz się, co jeszcze warto robić w czasie wakacji, to odpowiedź znajdziesz w ostatnim akapicie.

  1. Wyznaję – Jaume Cabre

Trzeba przyznać, że nie jest to lektura wyjątkowo łatwa, którą pochłoniemy w ciągu dwóch wieczorów. „Wyznaję” to utwór długi i dość skomplikowany, wymagający skupienia podczas czytania, gdyż dość łatwo jest zgubić wątek i nieco się zagubić. Nie mniej jest to lektura, której bez wątpienia warto poświęcić czas. Wakacje są na to świetnym momentem, gdyż na co dzień nie zawsze mamy możliwość, żeby regularnie zaglądać do książki, a tej konkretnej nie można odłożyć na półkę i wrócić do niej po kilku tygodniach.

Mówiąc w wielkim skrócie, Jaume Cabre opisuje historię chłopca, który dorasta w osamotnieniu, jego towarzyszami są przede wszystkim książki i skrzypce. To opowieść o miłości, a także próba przeniknięcia istoty zła. „Wyznaję” trzyma w napięciu do samego końca, konstrukcja tej opowieści budzi podziw i zadziwia.

2. Miłość w czasach zarazy – Gabriel Garcia Marquez

To jedna z najpopularniejszych książek tego kolumbijskiego pisarza. Czytając powieść, możemy niemal poczuć na własnej skórze tropikalny gorąc Kolumbii, przenieść się do świata XIX-wiecznej arystokracji. Opisy, które tu znajdziemy, są niesamowicie żywe, wczytując się w nie, możemy niemal całkowicie zatopić się w świecie przedstawionym przez Marqueza. Dodatkowo jest to opowieść o miłości i związkach. Niektóre z nich są przelotne, ale bardzo namiętne, inne długie i wynikające z rozsądku. To idealna lektura na upalne lato, ale nie tylko. Także w chłodniejsze dni warto po nią sięgnąć, by się ogrzać.

3. Rozważna i romantyczna – Jane Austen

Ta pozycja jest skierowana głównie do kobiet, ale także panowie znajdą w niej coś ciekawego. Książka ta pokazuje, jak ważne jest zachowanie równowagi i niepopadanie w skrajności. Zarówno zbyt daleko posunięta romantyczność, jak i opieranie się wyłącznie na zdrowym rozsądku mogą przysporzyć nam w życiu wielu trudności. „Rozważna i romantyczna” to książka pełna humoru, ciepła i zapadająca w pamięć.

4. Atlas chmur – David Mitchell

„Atlas chmur” to współczesna powieść klasyfikowana jako science fiction, jednak w rzeczywistości znosi ona granice gatunku. Nominowana do Nagrody Bookera, zaliczona do Stu Książek Dekady, doceniona przez wielu krytyków literackich książka, zabiera nas w niesamowitą podróż przez czas, począwszy od 1850 roku i zmusza do refleksji nad kierunkiem, w który jako ludzkość zmierzamy.

5. Cykl o Harrym Hole – Jo Nesbo

Cykl ten to niezwykle wciągające norweskie kryminały, których głównym bohaterem jest Harry Hole – zmęczony życiem, walczący z własnymi demonami, niepokorny policjant. Aby najlepiej poczuć klimat opisywanego świata, warto sięgnąć po tę lekturę podczas długich zimowych wieczorów, choć zapewniamy, że o każdej porze roku będzie równie wciągająca.

Co warto robić w czasie wakacji (oprócz czytania)?

Obiecaliśmy, że pod koniec zdradzimy, co jeszcze można robić w wakacje oprócz czytania. Prawda jest jednak taka, że każdy sposób na spędzanie wolnego czasu, oprócz pracy, jest dobry. Wakacje służą odpoczynkowi, więc niech każdy wybierze najwłaściwszy dla siebie sposób, aby wypocząć.

Lampa do majsterkowania – co powinno ją wyróżniać?

Lampa do majsterkowania

Jesienno-zimowe, długie wieczory przekonują spore grono osób do tego, żeby zostać w domu. Można wówczas zaszyć się z dobrą książką na kanapie lub zająć przyjemnym majsterkowaniem. Niektórzy uwielbiają pracować przy samochodzie lub naprawiać rozmaite, domowe sprzęty. Inni oddają się pasji do modnego obecnie DIY.

W każdym z wariantów do przyjemnej i bezpiecznej pracy niezbędne jest odpowiednie oświetlenie. To właśnie na nim się dziś skupimy, by pokazać, co powinno wyróżniać funkcjonalną lampę do majsterkowania.

Lampa do majsterkowania – dlaczego jest tak ważna?

Oświetlenie miejsca do majsterkowania to w głównej mierze praktyczne lampy zadaniowe, które gwarantują wystarczającą ilość światła do nawet bardzo precyzyjnych zadań.

Pamiętajmy bowiem, że podczas prac w warsztacie lub wytwarzania rzemiosła niejednokrotnie pracuje się z ostrymi narzędziami do szlifowania lub przycinania materiałów. Stąd też optymalne doświetlenie przestrzeni roboczej pozwala na zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa w miejscu do domowej pracy.

Dodatkowo odpowiednio dobrane światło do majsterkowania pozwala w pełni cieszyć się zajęciem, bez odczuwania nadmiernego zmęczenia. Niewłaściwie dopasowane oprawy oświetleniowe lub źródła światła potrafią bowiem prowadzić do podrażnienia oczu, co przekłada się na problem z dokończeniem zaczętych zadań.

Co zatem powinno wyróżniać odpowiednie lampy do pracy?

Idealne lampy dla majsterkowicza

W miejscu do majsterkowania najlepiej sprawdzają się praktyczne lampy stołowe stojące, które oferuje choćby sklep Azzardo. Oprócz nich niektórzy decydują się na modele podłogowe lub kinkiety. W takim przypadku trzeba jednak zwrócić szczególną uwagę na parametry techniczne i właściwie dopasować lampę do wymogów przestrzeni.

Lampa do majsterkowania powinna bowiem równomiernie oświetlać cały blat roboczy, bez powodowania odbłysków i pozostawiania zacienionych miejsc. Aby uzyskać taki rezultat, najlepiej postawić na oprawy z regulowanym ramieniem, co pozwala dopasować wysokość lampy i kąt padania światła do bieżących potrzeb.

Warto również wybrać model wysokiej jakości, zrobiony z trwałych materiałów. Pozwala to uchronić lampę przed przypadkowym uszkodzeniem mechanicznym, o które w ferworze pracy naprawdę nietrudno. Najlepiej zdecydować się na modele o solidnej konstrukcji z metalu o minimalistycznej formie.

Lampy do pracy powinny też wyróżniać się wysoką szczelnością, co chroni urządzenie przed wilgocią lub pyłem, które mogłyby doprowadzić do niebezpiecznego zwarcia.

Kilka słów o źródłach światła

Nie tylko sama oprawa jest ważna. Należy również zadbać o prawidłowy wybór źródeł światła. W miejscu do pracy szczególnie istotne jest zamontowanie produktów, dających światło o odpowiednim natężeniu. W zależności od precyzji wykonywanych czynności lampy zadaniowe mogą emitować światło o natężeniu od 500 do nawet 1000 luksów, co zapewnia pełen komfort działania.

W przypadku zajmowania się rękodziełem lub wykonywania innych zadań, które wymagają odpowiedniego dobierania barw, trzeba zwrócić uwagę na temperaturę barwową. Powinna być ona jak najbardziej zbliżona do naturalnego światła dziennego. Warto również sięgnąć po żarówki o współczynniku oddawania barw Ra powyżej 90. W ten sposób tworzy się wręcz idealne warunki do nawet bardzo precyzyjnych działań.

Oświetlenie miejsca pracy – bezpieczeństwo i komfort

W przypadku lamp na stanowiskach do majsterkowania mniejszą wagę przykłada się najczęściej do wyglądu samej oprawy niż do jej parametrów technicznych. Zazwyczaj są to modele techniczne, o prostej, geometrycznej bryle. Skoro bowiem chcemy zająć się pracą, w głównej mierze musimy się skupić na zbudowaniu odpowiedniego stanowiska, gwarantującego bezpieczeństwo i komfort. Estetyka lampy pozostaje sprawą drugorzędną, nie wpływającą bezpośrednio na wygodę majsterkowania.

Zadbajmy zatem o to, by idealnie doświetlić przestrzeń roboczą. Przełoży się to na wielogodzinne, spokojne działanie oraz wiele przyjemności.

Industrialne konsole i komody – dodatki, których nie może zabraknąć w salonie

komody

Salon to miejsce przeznaczone do wypoczynku, ale także do spędzania miłego czasu z rodziną i przyjaciółmi. Wymaga specjalnego wyposażenia, które umożliwi korzystanie z niego przy każdej okazji, bez potrzeby szukania najpotrzebniejszych rzeczy, a jednocześnie ukryje niektóre przed wzrokiem ciekawskich. Idealnie sprawdzą się w tym przypadku komody i konsole. Zobaczmy, jak z ich pomocą przygotować industrialny salon.

Industrialny styl w twoim mieszkaniu

Industrialny, loftowy styl stał się bardzo modny w ostatnich czasach. Odznacza się on przede wszystkim dużymi, nierzadko podwyższonymi pomieszczeniami z dużymi oknami i otwartymi przestrzeniami. Minimalna ilość ścian i drzwi, otwarte pomieszczenia, po których można swobodnie się poruszać i tylko umownie zaznaczone pomiędzy nimi granice to szczególne cechy tego stylu.

Niemniej ważne jest w nim wykończenie ścian, podłóg, sufitów i drobnych elementów wspierających. Ze względu na nawiązania do epoki industrialnej i “fabrycznego” stylu, często pojawiają się betonowe lub murowane ściany, drewno, a także stonowana kolorystyka, taka jak przytłumione biele, szarości, antracyt, czerń i naturalne brązy. Do tego mile widziane są metalowe i szklane dodatki.

W tym samym stylu powinny być utrzymane także meble. Ich lekka, prosta i skromna budowa współgra z naturalnymi materiałami i wielofunkcyjnością. Te same cechy dotyczą także konsol i komód, których zadaniem jest ukrycie tego, co powinno pozostać schowane, a wyeksponowanie drobnych, ozdobnych akcesoriów. Co ważne, same meble nie powinny przytłaczać pomieszczenia, dlatego warto sięgnąć po te, które cechuje najlżejsza konstrukcja. Obejrzyjmy trzy ciekawe przykłady.

Loftowa komoda, w której zmieścisz wszystko, co najważniejsz

W salonie często pragniemy umieścić książki, ozdobne donice z kwiatami, ale także drobny sprzęt elektroniczny czy pojedyncze pamiątki. Nic nie sprawdzi się w tym przypadku lepiej, niż przestronna komoda Skoby, stanowiąca ciekawą alternatywę dla klasycznych mebli. Zamiast zabudowanych drzwiczek i litej bryły posiada odkryte półki, które zapewniają poczucie przestrzeni i dodają jej lekkości. Zmieści wszystko, co najpotrzebniejsze, a dzięki dużej ilości miejsca wciąż pozostanie piękna i minimalistyczna.

Zakryj to, co ma pozostać tylko dla ciebie

Jeśli jednak nie jesteś zwolennikiem odsłaniania wszystkich swoich skarbów i chciałbyś część z nich zachować wyłącznie dla siebie, polecamy ci komodę Linsell, wyposażoną w dwie większe przegródki typu szafeczki oraz dwie szuflady. Dzięki takiej konstrukcji do jej wnętrza będziesz mógł schować wiele przedmiotów, pozostawiają jedynie odsłoniętą górną część, idealną do ustawienia skromnych bibelotów czy czytanych właśnie książek.

Niewątpliwą zaletą tej komody są wysokie nóżki, które nadają jej cech mebla podwieszanego.

Loftowe konsole

Konsole są wręcz stworzone do wyeksponowania tego, co dla ciebie najważniejsze. Wyjątkową, lekką, loftową konsolą jest Sor, wyposażona w dwie charakterystyczne półki, ustawione na różnych wysokościach. Dzięki takiej konstrukcji od razu przyciągnie wzrok do tego, co pragniesz pokazać, a jednocześnie sama pozostanie niemal niezauważalna, nie przytłaczając całego wnętrza. Idealna do minimalistycznych, industrialnych pomieszczeń, w których przestrzeń odgrywa największą rolę.

Fotele czy sofy na taras – wybieramy idealne wyposażenie

Fotele czy sofy na taras

Taras to świetne miejsce do wypoczynku w okresie wiosenno-letnim. Aby jednak korzystanie z niego było czystą przyjemnością, trzeba zadbać o odpowiednie wyposażenie, spełniające oczekiwania użytkowników oraz dekorujące przestrzeń.

Do tego celu niezbędne są choćby fotele i sofy. Które z nich sprawdzają się lepiej? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Jakie meble umieszcza się na tarasie?

Na tarasach zazwyczaj pojawiają się dwa podstawowe rodzaje mebli:

  • wypoczynkowe (stoły, fotele, krzesła i sofy),
  • przeznaczone do magazynowania (skrzynie i szafy).

Komfort użytkowania całej przestrzeni zależy oczywiście od wyboru odpowiednich elementów wyposażenia, wykonanego z trwałych materiałów, w spójnym stylu. Najwięcej czasu warto poświęcić na poszukiwania foteli i sofy na taras, gdyż to właśnie od nich zależy wygoda odpoczynku.

Meble do siedzenia na taras – trwałość i wygoda

Bez względu na to, czy wybierze się głębokie fotele, czy sofy na taras, trzeba zadbać o ty, by było to wyposażenie najwyższej jakości. Warto sprawdzić ofertę wyspecjalizowanych sklepów, jak choćby Bazkar.pl, i dokładnie zapoznać się z dostępnymi propozycjami.

Czym muszą wyróżniać się dobre meble do siedzenia na taras? Przede wszystkim powinny to być konstrukcje o wysokiej wytrzymałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne. Jak wiadomo warunki na zewnątrz bywają znacznie trudniejsze niż w domowym zaciszu. Z tych też względów produkty na taras powinny być wykonane z materiałów odpornych na działanie wilgoci, temperatury i promieniowania UV. Mogą to być solidne tworzywa sztuczne lub materiały naturalne. Nawet jeśli wybiera się meble z drewna, powinny być one pokryte odpowiednim impregnatem, chroniącym przed zniszczeniem.

Dodatkowo fotele i sofy chętnie uzupełnia się o praktyczne akcesoria takie, jak poduszki na siedziska i oparcia. Dzięki nim znacznie wzrasta komfort siedzenia, a wyposażenie nabiera ciekawych walorów dekoracyjnych.

Fotele na taras – wygoda i praktyczność

Fotele stanowią jeden z podstawowych wyborów dla wielu domatorów, zwłaszcza jeśli szuka się praktycznych mebli do siedzenia na tarasach. Dlaczego? Tego typu wyposażenie jest naprawdę uniwersalne. Sprawdza się zarówno na dużych, przestronnych tarasach, jak i w miejscach o niewielkim metrażu.

Fotele uznaje się też znacznie wygodniejsze niż krzesła. Pozwalają na przyjemne spędzanie czasu w komfortowych warunkach. Dodatkowo w znacznie stabilniejsze i trwalsze niż krzesła, dzięki czemu bez trudu są w stanie przetrwać dłuższy czas nawet bardzo intensywnego użytkowania.

Sofy na tarasie – idealne miejsce do relaksu

Innym rozwiązaniem są sofy i narożniki, które coraz chętniej wprowadza się na tarasach. Pozwalają na zbudowanie przyjemnej, wydzielonej przestrzeni do wypoczynku dla większej grupy osób. Równocześnie niezmiernie ciekawie dopełniają całą dostępną przestrzeń.

Warto pamiętać o tym, że choć sofy występują w różnych wariantach, zazwyczaj jest to typ wyposażenia, który wymaga sporej ilości miejsca, aby zapewniał komfort siedzenia oraz pozwalał na swobodne przemieszczanie się po tarasie.

Co lepiej wybrać – sofy czy fotele na taras?

Wybór między sofą a fotelami na taras to najczęściej kwestia dostępności miejsca w przydomowej strefie relaksu. Na małych tarasach lub w miejscach o nieregularnym kształcie znacznie lepiej sprawdzają się mniejsze i praktyczniejsze fotele, które łatwo zmieścić niemal w każdej przestrzeni.

Jeżeli natomiast do dyspozycji pozostaje rozległy i łatwo ustawny taras, warto postawić na sofy i narożniki, które gwarantują wysoki komfort dla nawet większego grona użytkowników.

Ilość osób regularnie przebywających na tarasie, to kolejny wyznacznik, który może pomóc w wyborze odpowiedniego wyposażenia. Jeśli na co dzień z mebli korzysta wąskie grono użytkowników, fotele wydają się wygodniejszą opcją. W dużych rodzinach lub u osób często przyjmujących gości znacznie lepiej sprawdzają się duże sofy i narożniki, zwiększające ilość miejsc siedzących na tarasie.

W niektórych przestrzeniach warto połączyć obie opcje, decydując się na przykład na dwuosobową sofę oraz fotele, ustawione wokół niewielkiego, wygodnego stolika kawowego.

Budowanie strefy relaksu – komfort ponad wszystko

Sofy i fotele pomagają zbudować wygodną i praktyczną strefę relaksu. Wybór odpowiedniego typu wypożenia wpływa bezpośrednio na przyjemność spędzania czasu na tarasie. Warto zatem dobrze zaplanować miejsce wypoczynku dla dobra wszystkich użytkowników.

Praktyczne oświetlenie do garderoby

Praktyczne oświetlenie do garderoby

Praktyczna i przestronna garderoba to marzenie wielu z nas. Spore grono osób zapomina jednak, że oprócz wygospodarowania przestrzeni i zadbania o właściwe meble, trzeba jeszcze przemyśleć kwestię oświetlenia. W przypadku garderoby ma ono bowiem kluczowe znaczenie.

Jaki system oświetleniowy warto zastosować w garderobie? Jakie lampy i źródła światła sprawdzają się w takim miejscu najlepiej? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Oświetlenie do garderoby a typ pomieszczenia

Rodzaj oświetlenia do garderoby zależy oczywiście od wielu czynników. Przede wszystkim na jednak ma to wpływ typ przestrzeni.

Nieco inaczej buduje się system świetlny do garderoby, która stanowi niezależne pomieszczenie, a inaczej jeśli jest to wydzielona część sypialni lub we wnętrzu ustawiono również na przykład toaletkę, przy której wykonuje się choćby perfekcyjny makijaż.

Jeśli garderoba znajduje się w sypialni, wówczas najczęściej wykorzystuje się po prostu lampy znajdujące się już w tej przestrzeni, ewentualnie dodatkowo doświetla się półki niewielkimi źródłami światła, na przykład oczkami wpustowymi.

Znacznie więcej możliwości daje zaprojektowanie oddzielnej garderoby.

Jak dobrze oświetlić garderobę?

W garderobach montuje się różne lampy. Ich zadaniem jest zapewnienie między innymi bezpiecznego przemieszczania się. Światło ma też pozwalać na swobodny wybór elementów garderoby oraz bezproblemowe dobieranie ubrań na przykład pod kątem kolorystyki.

Na to wpływa właśnie odpowiednie oświetlenie. Czym muszą się zatem odznaczać optymalne lampy do garderoby?

Rodzaje opraw do garderoby

Nawet w większych domach garderoba raczej nie stanowi bardzo przestronnego wnętrza. Najlepiej sprawdzają się w niej zatem oprawy oświetleniowe niewielkich rozmiarów. Jako oświetlenie główne najczęściej wykorzystuje się oczka wpustowe. Ciekawą opcją są reflektory zwykłe lub na szynoprzewodzie, które oferuje choćby sklep Lampy.it. Pozwalają one na dopasowanie kierunku padania światła, dzięki czemu wygodnie i skutecznie podświetla się wszystkie półki i wieszaki.

Choć zazwyczaj w garderobach nie montuje się okazałych lamp wiszących, to jednak da się wprowadzić do tego pomieszczenia oświetlenie dekoracyjne. Najczęściej tę funkcję spełniają taśmy LED, które przykleja się do krawędzi półek. Dzięki nim uzyskuje się ciekawy efekt wizualny, a przy tym zwiększa funkcjonalność wnętrza. Listwy dają bowiem wystarczająco światła, by można było znaleźć każdy element stroju, bez konieczności włączania wszystkich lamp głównych. A to naprawdę solidna oszczędność.

Jakie światło do garderoby wybrać?

Oddzielną kwestią pozostaje wybór źródeł światła do garderoby. Aby stworzyć wygodną przestrzeń do dobierania elementów odzieży i łączenia ich w spójne zestawy, niezbędne są punkty świetlne, jak dobrze odzwierciedlają naturalny kolor przedmiotów.

Z tych też względów, gdy wybiera się żarówki do garderoby, trzeba zwracać uwagę na dwa parametry:

  • temperaturę barwową,
  • współczynnik oddawania barw Ra.

Idealną opcją do garderoby są produkty, dające światło neutralne, jak najbardziej zbliżone do naturalnego światła słonecznego. Zbyt ciepłe lub zimne światło mogłoby doprowadzić do przekłamania kolorów, co potrafi skutkować modową katastrofą.

W tej kwestii równie ważny jest współczynnik oddawania barw. O ile w pozostałych pomieszczeniach może być on na poziomie ok. Ra 80, to do garderoby warto wybrać modele, które mają przynajmniej Ra 90. Wówczas zyskujemy pewność, że widziane w garderobie kolory ubrań są bardzo bliskie naturalnym odcieniom.

Garderoba – wygoda, praktyczność i styl

Garderoby mają przede wszystkim zapewniać wygodne miejsce do przechowywania odzieży oraz dobierania strojów na co dzień lub na wielkie wyjścia. Jeśli chcemy, by jak najlepiej spełniały swoją funkcję, warto zadbać o dobre oświetlenie, które ułatwi zadanie i pomoże zawsze znaleźć idealne zestawy na każdą okazję.

Kłódka do piwnicy – jaką wybrać, by się nie rozczarować?

Kłódka do piwnicy

Piwnice to pomieszczenia narażone na różne rodzaje zagrożeń. Do tych szczególnie niepożądanych należą włamania i kradzieże. Niestety, ale to właśnie w piwnicach przechowujemy różne przydatne i wartościowe sprzęty – na przykład rowery – które narażone są na takie akty wandalizmu. Dlatego, jeśli zależy ci na bezpieczeństwo swojego dobytku zdeponowanego w piwnicy, wówczas warto wybrać odpowiednią formę zabezpieczenia. Do najpopularniejszych należą kłódki – które występują w wielu wersjach, różniących się zarówno wytrzymałością jak i mechanizmem zabezpieczającym. Poniżej podpowiadamy – jak wybrać idealną kłódkę do piwnicy.

Kłódka do piwnicy – pałąkowa czy trzpieniowa?

Przystępując do wyboru kłódki, warto wziąć pod uwagę różne rodzaje tych urządzeń. Przede wszystkim – znajdziemy kłódki o budowie pałąkowej lub trzpieniowej. Pierwsze z nich to kłódki, które kojarzy każdy z nas. W ich budowie występuje korpus oraz wygięte ucho. Jego rozmiar może być różny – co stanowi duże ułatwienie w poszukiwaniu kłódki pasującej do naszej piwnicy.

Kłódki trzpieniowe mają zgoła inną budowę. Nie występuje w nich odstające ucho, ale właśnie trzpień, który wsuwa się i wysuwa z korpusu. Kłódki takie są zazwyczaj bardziej solidne i wytrzymalsze niż ich pałąkowe odpowiedniki. Ich minusem jest jednak kształt, który w wielu sytuacjach utrudnia możliwość zastosowania. Dlatego w przypadku drzwi do piwnicy, częściej decydujemy się na wybór kłódek pałąkowych.

Ważne parametry kłódek do piwnicy

Oprócz budowy warto również zwrócić uwagę na inne parametry dostępnych kłódek. Istotny jest przede wszystkim materiał, z którego dana kłódka została wykonana. Warto wybierać kłódki mosiężne, lub wykonane z innych stopów o wysokiej wytrzymałości. Jeśli mamy wątpliwość, czy dana kłódka została wykonana z materiałów wysokiej klasy, wówczas warto zwrócić uwagę na jej oznaczenia odporności i zabezpieczenia. Powinny zostać podane przez producenta na opakowaniu.

Kłódki różnią się także rozmiarami, w tym przede wszystkim (w przypadku kłódek pałąkowych) długością ucha. Ma ono duże znaczenie dla komfortu korzystania z kłódki. Niekiedy potrzebujemy kłódek o długich uchach, za pomocą których zepniemy kraty prowadzące do piwnicy. Rozmiar korpusu kłódki to sprawa nie mniej ważna. Typowa kłódka trzpieniowa jest szeroka na ok. 8-12 cm; kłódki pałąkowe są zazwyczaj mniejszych rozmiarów.

Ponadto, znajdziemy kłódki wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia oraz mechanizmy uruchamiające się w przypadku prób ich zerwania. Najnowocześniejsze kłódki uruchamiają alarm, emitują sygnały dźwiękowe lub w inny sposób dają znać o próbie sforsowania drzwi.

Gdzie szukać kłódek wysokiej jakości?

Wszystkim osobom, które pragną zabezpieczyć dostęp do swoich piwnic, polecamy zapoznać się z ofertą sklepu internetowego Sparta, dostępną pod adresem: https://www.sparta.com.pl/pl/klodki-i-sejfy. Składają się na nią setki różnego typu kłódek – zarówno pałąkowych jak i trzpieniowych – o różnych rozmiarach i innych parametrach.

Na ofertę składają się także kłódki wyposażone w specjalne atesty antywłamaniowe, które świadczą o ich poziomie bezpieczeństwa. Kłódki takie są trudne do zerwania, nawet przy użyciu specjalistycznych, elektrycznych urządzeń. Stanowią maksymalne zabezpieczenie naszego dobytku, uniemożliwiając wszystkim osobom niepożądanym dostęp do piwnicy.

ZOBACZ TEŻ