poniedziałek, Kwiecień 23, 2018

Ogródek przyległy do lokalu. Architekt wnętrz o aspektach prawnych

0

W nowoczesnym budownictwie popularnością cieszą się ogródki przyległe do lokali, które stanowią atrakcyjną alternatywę dla tarasów; pozwolić sobie na nie mogą jednak wyłącznie właściciele lokali usytuowanych na parterze lub na ostatnim piętrze budynków. Architekci wnętrz podkreślają, że tego typu ogródki dają namiastkę kontaktu z naturą i zapewniają możliwość relaksu.

Marzenie o własnym domu

0

Dom – któż z nas nie chciałby go mieć? Jak miło by było wyjść latem na obiad do ogródka, budzić się w otoczeniu drzew a nie spalin samochodów a za oknem mieć ogródek a nie stary samochód sąsiada. Niestety marzenie o własnym domu dla większości z nas jest tylko mrzonką. A jednak…

Do jakich pomieszczeń pasują schody spiralne?

0

Jeśli jesteś właścicielem mieszkania dwupoziomowego, by móc korzystać z pomieszczeń znajdujących się na jego drugim poziomie, potrzebne będą Ci schody. W zależności od ilości dostępnej przestrzeni, którą możesz przeznaczyć na montaż schodów, do wyboru masz kilka ich typów. Najpopularniejsze z nich to schody jedno- i dwubiegowe, które zwykle instaluje się wzdłuż ściany, schody zabiegowe, które instaluje się na małych, wąskich klatkach schodowych – taka konstrukcja oszczędza miejsce, ale jest bardziej skomplikowana od konstrukcji prostych schodów jedno- lub dwubiegowych, oraz schody spiralne, które zajmują najmniej miejsca i można kupić je w wersji gotowej do montażu.

Kiedy sięgnąć po schody spiralne?

Ten rodzaj schodów zajmuje najmniej przestrzeni, ponieważ stopnie schodów mają kształt klinów skierowanych węższym końcem w stronę belki centralnej, która jest osią schodów. Takie schody skręcają się wokół własnej osi i zamykają się w przestrzeni koła o średnicy wyznaczonej przez długość stopni. Decydując się na zakup gotowych schodów spiralnych, oszczędzamy zatem mnóstwo cennej przestrzeni, zwłaszcza jeśli porównamy tego typu schody z klasycznymi schodami jedno- i dwubiegowymi, czy schodami zabiegowymi lub wachlarzowymi. Ze względu na swą charakterystykę, schody spiralne doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach o mniejszym metrażu, z antresolą, a  przez metalową, ażurową konstrukcję, będą również doskonałym dopełnieniem wnętrz urządzonych w nowoczesny, niezwykle efektowny sposób.

Charakterystyka schodów spiralnych

Cechą wyróżniającą ten typ schodów jest ich samonośna konstrukcja. Budowa takich schodów zwykle nie wiążą się z koniecznością ich mocowania do ściany, przez co wydają się one lekkie i transparentne, co doskonale współgra z nowoczesnym, minimalistycznym wystrojem wielu współczesnych wnętrz mieszkalnych. Podstawą ich stabilności jest belka centralna, najczęściej mająca formę metalowej rury, do której mocowane są kolejne stopnie w kształcie klinów. Belka przytwierdzona jest do podłogi i sufitu lub do stropu drugiego poziomu mieszkania/domu. Stopnie w schodach spiralnych są mocowane bezpośrednio do belki. Najczęściej od spodu są przytrzymywane przez specjalny rodzaj metalowego stelażu na stałe zespolonego z belką centralną. Stopnie mogą być wykonane z drewna, metalu, a nawet ze szkła. Największym plusem schodów tego typu jest duża oszczędność miejsca w pomieszczeniu, w którym je zainstalujemy oraz wyjątkowo prosty montaż. Niedogodnością podczas ich użytkowania mogą być wąskie, zwężające się ku środkowi stopnie.

W poszukiwaniu taniej książki

0

Czytanie książek nie jest może najbardziej popularną formą spędzania wolnego czasu i wiele osób w ciągu roku nie przeczyta nawet jednej książki, ale są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie życia bez dobrej lektury. Dla nich księgarnia wysyłkowa, która ma w swojej ofercie tanią książkę, okazuje się po prostu wybawieniem.

Tania książka – czy to w ogóle możliwe?

Czyhanie na okazje cenowe nie jest niczym zaskakującym. W końcu każda pasja kosztuje, a książki niewątpliwie do bardzo tanich nie nalezżą, chyba że ktoś ogranicza się do dwóch, może trzech tytułów rocznie. W dużo gorszej sytuacji są ci, którzy nie tylko uwielbiają czytać, ale także pragną posiadać swój egzemplarz i nie są w stanie się powstrzymać, aby nie wzbogacić swojej kolekcji o kolejne nowe tytuły. W takiej sytuacji odpada buszowanie w bibliotekach, a ponadto trudno byłoby w nich znaleźć nowości wydawnicze i zazwyczaj najciekawsze tytuły nie znajdują się w zbiorach albo trzeba długo na nie czekać. Pożyczenie książki od znajomego jest także rozwiązaniem połowicznym, ponieważ trzeba ograniczyć się do przeczytania i oddania. Można też skorzystać z wymiany książkowej z drugą osobą, ale wtedy trzeba się liczyć z koniecznością uszczuplenia swojego księgozbioru z jakiegoś tytułu.

Tradycyjna księgarnia stacjonarna raczej nie pozwoli zaoszczędzić na nowościach, więc pozostaje szukanie okazji cenowych oraz promocji w innych źródłach. Na pewno najlepsze okazje znajdzie się w internecie. Dobra księgarnia wysyłkowa nie tylko będzie oferować mnóstwo ciekawych tytułów w wyjątkowo korzystnych cenach, ale także koszt przesyłki bywa iście symboliczny, a przy większej ilości zakupionych egzemplarzy wysyłka jest nawet darmowa.

Nowości w dobrych cenach

Znalezienie taniej książki wśród wydań sprzed kilku lat nie powinno sprawić większego kłopotu, ale czasami kuszące są propozycje dopiero co wydane. Książki zazwyczaj mają swoją wydrukowaną cenę na okładce i teoretycznie mogłoby się wydawać, że poniżej owej ceny nie dostanie się tytułu nowego. Jednak w księgarniach wysyłkowych jest to jak najbardziej możliwe. Przykład pierwszy z brzegu to przepięknie wydana książka w formie albumu „God Food. Boska kuchnia Malki Kafki”. Twarda okładka i niezwykle artystyczne zdjęcia stanowią jedynie dopełnienie wyjątkowej treści. To z pewnością książka nie tylko dla miłośników kuchni wegetariańskiej z nutką orientalną, ale wszystkich zachwyconych kulturą jedzenia, w której przejawia się piękno życia. W końcu oprócz przepisów można zatrzymać się w refleksji nad słowem, a całość tworzy niezwykle barwną i harmonijna kompozycję. To niespełna 300 stron, ale cena okładkowa (prawie 70 zł) może trochę przerażać chętnych. Jednak można poszukać tej książki za niecałe 48,50 zł, więc naprawdę dużo taniej.

Tak wygląda kwestia nowości, a przecież są też dostępne wydania sprzed 4-5 lat i wtedy bestsellery Zafona, Coelho czy Murakiemiego można dostać za 8-10 zł, a to już naprawdę wyjątkowo niska cena i tym samym szansa na wzbogacenie swojej domowej biblioteczki o ciekawe tytuły.

Jakie książki można zakupić w empik.com?

0

Ludziom, którzy kupują regularnie książki nie trzeba przedstawiać sieci sklepów Empik. Na zakupy w sklepie tej firmy można wybrać się w każdym z większych polskich miast, można również uczynić to nie wychodząc z domu. Wystarczy skorzystać z witryny internetowej sklepów, którą znaleźć można pod adresem empik.com.

Na stronie internetowej Empiku znaleźć można wszystkie produkty, jakie możliwe są do zakupienia w sklepach tej sieci. Zaletą korzystania ze strony jest możliwość zapoznania się z opiniami wielu ludzi na temat danego produktu – czytelnicy mogą bowiem ocenić książki w pięciogwiazdkowej skali. Które z produktów możliwych do zakupienia w sieci Empik są szczególnie wysoko oceniane? Uwagę zwraca pod tym względem chociażby „Idę tam gdzie idę” czyli autobiografia (napisana w formie wywiadu-rzeki) Kazika Staszewskiego, napisana przy pomocy znanego muzycznego dziennikarza Rafała Księżyka. Spośród kilkudziesięciu ocen, umieszczonych na stronie przez czytelników, dominują te pięciogwiazdkowe. Popularność tej książki nie dziwi – Kazik jest bowiem w Polsce postacią kultową, na muzyce jego zespołów, takich jak Kult czy Kazik na Żywo, wychowały się setki ludzi, a jego teksty były cytowane zarówno w postaci graffiti na ulicznych murach, jak i w poważnych pracach naukowych. Książka „Idę tam gdzie idę” pozwala poznać znanego muzyka z innej strony – szczerze mówi on w niej o swoim życiu prywatnym, doświadczeniach z ojcostwem czy eksperymentach z narkotykami, a tłem dla jego opowieści jest Polska lat siedemdziesiątych (czasów jego dojrzewania), osiemdziesiątych (czasów początku muzycznej kariery i nagrywania pierwszych albumów) i dziewięćdziesiątych (czasów szczytowej popularności). Warto dodać, że nie jest to jedyny wywiad-rzeka, który w ostatnich latach współtworzył Rafał Księżyk – wcześniej przeprowadził on podobne rozmowy z Tomaszem Stańko, Robertem Brylewskim czy Tymonem Tymańskim, ostatnio zaś ukazał się zbiór jego rozmów z Marcinem Świetlickim, zatytułowany „Nieprzysiadalność”.

Autobiografia Kazika Staszewskiego nie jest oczywiście jedyną książką dostępną w sieci Empik, która cieszy się zainteresowaniem klientów. Na stronie empik.com można znaleźć zakładkę „TOP 100”, w której wymienione są – zgodnie z nazwą – inne popularne produkty. Jakie książki jeszcze cieszą się zainteresowaniem czytelników? Przede wszystkim nowe dzieła uznanych autorów, takich jak Remigiusz Mróz czy Małgorzata Musierowicz. Ten pierwszy na szczyty list bestsellerów powrócił z kolejną częścią swojej serii o mecenas Jolancie Chyłce, zatytułowanej „Testament”. Małgorzata Musierowicz z kolei od czterech dekad kontynuuje swój popularny cykl „Jeżycjada” opowiadający o losach pewnej poznańskiej rodziny, oraz ich znajomych i przyjaciół. Fanów tych serii wydawniczych nie trzeba zapewne długo namawiać do zakupu kolejnych części, z drugiej strony mogą być one dla kogoś impulsem do powrotu do starszych książek tych autorów.

Strona empik.com umożliwia również segregowanie książek według gatunków, jakie prezentują. Na pewno jest to ułatwienie dla klientów, pozwalające im szybciej odnaleźć coś interesującego dla siebie.

Dodatki do biura, czyli idealne miejsce co pracy

0

Jakie cechy powinno posiadać idealne miejsce do pracy przy komputerze? Po której stronie powinna znajdować się lampka na biurko i jakie krzesło do pracy należy wybrać? Zapraszamy do lektury!

Usiądź wygodnie

Podstawowym elementem, odpowiednio dostosowanego miejsca pracy przy komputerze, jest profesjonalne krzesło i biurko. Z pozoru prozaiczne i typowe wyposażenie każdego biura, niestety nie zawsze odpowiada indywidualnym potrzebom pracownika. Aby wielogodzinna, siedząca praca przy komputerze nie odbiła się na naszym zdrowiu, warto zainwestować w odpowiednie siedzisko. Dobrze zaprojektowane krzesło, powinno wspierać nasz kręgosłup, utrzymując go w linii prostej. Dodatkowym elementem podnoszącym jakość pracy, są wyprofilowane podłokietniki, które umiejscowione na odpowiedniej wysokości, podtrzymają ręce i zapewnią im wielogodzinny komfort. Profesjonalne krzesło lub fotel biurowy, pozwalają na dostosowanie wysokości siedziska do wzrostu pracownika oraz na wygodne oparcie głowy i odciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa. Ważnym aspektem, który decyduje o komforcie podczas wielogodzinnej, siedzącej pracy, jest odpowiednie umiejscowienie nóg, które powinny opierać się na podnóżku – takie ułożenie zagwarantuje bezpieczne krążenie krwi w organizmie i zapobiegnie ewentualnym skurczom nóg. Dla bardziej zdeterminowanych, polecamy zamianę klasycznego fotela biurowego na dużą piłkę treningową lub na nowoczesny klęcznik biurowy. Wysokiej jakości biurko, powinno posiadać dużą przestrzeń pod blatem, aby pracownik mógł bez trudu dostosować odległość od mebli, z łatwością wsuwając nogi pod biurko. Najlepiej, aby takie biurko posiadało też dużą ilość szuflad i szeroki blat, na którym użytkownik będzie miał szansę, na profesjonalne rozplanowanie wszystkich niezbędnych akcesoriów.

Dostosuj oświetlenie

Profesjonalne oświetlenie, to również jeden z ważniejszych czynników zapewniających komfortową pracę przy biurku. Lampka na biurko powinna być umiejscowiona w przeciwnym rogu stanowiska, co ręka, którą piszemy. I tak, osoby praworęczne, oświetlają miejsce pracy z lewej strony, a leworęczne z prawej. Dobrze oświetlone miejsce pracy, składa się z dwóch źródeł światła: górnego oraz punktowego. Odległość mniejszego światła od wskazanej powierzchni, nie może przekraczać 35cm, dlatego najlepiej, aby lampka na biurko była ruchoma, a jej kabel miał co najmniej 2 metry długości. Natężenie światła to także bardzo ważny aspekt zdrowej pracy – kiedy mamy taką możliwość, siadajmy blisko naturalnego źródła światła, np. przy oknie, a dopiero w momencie, kiedy poczujemy, że nasze oczy nie widzą zbyt dobrze w świetle dziennym, włączmy sztuczne oświetlenie. Idealna lampka na biurko to taka, której natężenie możemy samodzielnie regulować i dostosowywać do indywidualnych potrzeb. Najlepiej, aby światło do pracy przy komputerze było jasne i intensywne. Takie rozwiązanie zapewni komfort naszym oczom oraz sprawi, że praca stanie się bardziej efektywna.

lampka na biurko

Ogranicz bodźce zewnętrzne

Ostatnim elementem wydajnej i zdrowej pracy przy biurku, jest całkowite ograniczenie bodźców zewnętrznych, które wyłącznie rozpraszają nasz mózg i nie pozwalają na szybkie skupienie myśli. Pracując w głośnym i ruchliwym miejscu, zakładaj słuchawki, które wytłumią wszechobecny hałas lub dodatkowo słuchaj spokojnej i delikatnej muzyki, która ukoi skołatane nerwy. Podczas kilkugodzinnej pracy przy biurku, pamiętaj o dopływie świeżego powietrza i utrzymaniu prawidłowej temperatury w miejscu pracy. Kiedy w pomieszczeniu jest za gorąco lub przeciwnie, zbyt zimno, trudniej nam wykonywać pracę, dlatego odpowiednia temperatura pozwoli na wygodne spędzanie kilku godzin przy biurku. Pamiętaj również o przerwach i posiłkach – bez nich nasz mózg nie może prawidłowo funkcjonować, a zbyt długie wykonywanie tej samej czynności, szybko zniechęci cały organizm do pracy.

Meble systemowe – co to takiego?

0

Cenią sobie Państwo indywidualność w tworzeniu wymarzonych pomieszczeń? Nie lubią z góry narzuconych schematów oraz sztampowych rozwiązań, które nie dają możliwości dopasowania wnętrza do konkretnych potrzeb jego mieszkańców? Wśród ciekawych i bardzo zróżnicowanych propozycji oferowanych przez salon meblowy Wiki Meble znajdują się niezwykle funkcjonalne meble systemowe, które zapewniają możliwość tworzenia dowolnie wybranych przez Państwa kombinacji. Niewątpliwie ułatwi to dopasowanie pomieszczenia do indywidualnych oczekiwań i zagwarantuje możliwość stworzenia idealnego wnętrza.

Czym są meble systemowe?

Meble systemowe to kolekcje złożone z kilku (czasem nawet kilkunastu) elementów, które w zestawieniu ze sobą tworzą spójną całość. Według indywidualnych potrzeb można łączyć ze sobą wybrane elementy tak, aby stworzyć kompozycję doskonale pasującą zarówno do charakteru, jak i wielkości urządzanego pomieszczenia. Meble systemowe znajdujące się w sklepie internetowym Wiki Meble – https://www.wikimeble.pl/MEBLE_SYSTEMOWE – charakteryzują się nie tylko funkcjonalnością, ale także ciekawym designem oraz bardzo dobrą jakością. Wśród licznych propozycji zarówno miłośnicy nieśmiertelnej klasyki, jak i nowocześnie zaaranżowanych pomieszczeń znajdą idealne dla siebie kolekcje.

Co składa się na meble systemowe?

Na meble systemowe składają się przede wszystkim szafy, komody, witryny, szafki RTV, meblościanki, stoły, krzesła, jak również wiele innych elementów, które znajdą zastosowanie w takich pomieszczeniach, jak: salony, sypialnie, pokoje dzienne, gościnne, młodzieżowe, dziecięce, gabinety, jadalnie czy przedpokoje. Dbając o zadowolenie swoich Klientów, Wiki Meble oferuje elementy wyposażenia wnętrz wysokiej jakości, które są bardzo łatwe w montażu oraz czyszczeniu. Są to meble wykonane z trwałych i odpornych na uszkodzenia materiałów, które doskonale sprawdzają się w praktyce.

Bardzo dobra jakość w atrakcyjnej cenie

Wśród bogatego, zróżnicowanego asortymentu znajdą Państwo meble dobrej jakości, które oprócz walorów wizualnych oraz funkcjonalności zachwycają również przystępnymi cenami. Zachęcamy do poznania poszczególnych modeli, a następnie wybrania najlepszych Państwa zdaniem propozycji w celu stworzenia wyjątkowej, dopasowanej do indywidualnych potrzeb przestrzeni. Jesteśmy przekonani, że meble systemowe w stu procentach sprostają wymaganiom nawet najbardziej wymagającej grupy klientów. Na uwagę zasługują nie tylko konkurencyjne ceny, ale także szybka realizacja zamówień.

Meblościanka – moda, styl i wdzięk

Chyba wszystkim meblościanka kojarzy się tak samo – z reliktem PRL’u , rekwizytem rodem z domu babci, ogromnym, ciężkim segmentem, zajmującym większość pokoju. Najczęściej od razu przychodzą na myśl bardziej lub mniej rodowe kryształy za witryną i starannie wykrochmalone obrusy w szafkach. Taki mebel był niegdyś w każdym domu, jest nieodłącznym elementem zdjęć z dzieciństwa, do dziś zresztą gości w wielu wnętrzach, czy to ze względu na sentyment, czy praktyczność – sporo miejsca do przechowywania dawało mnóstwo możliwości!

Niemniej, myśl o takim meblu raczej nie przyświeca tym, którzy stoją przed wyborem odpowiednich produktów do nowej aranżacji. A tymczasem chyba każdy doznaje ogromnego zdziwienia, kiedy pod tym hasłem znajduje stylowe, nowoczesne meblościanki, idealne do współczesnych wnętrz. Sposobów na umeblowanie są setki. Najczęstszym ograniczeniem jest wyobraźnia, chociaż i tutaj można się mile zaskoczyć, bo nowoczesny design właściwie nie ma granic.

Nowoczesne meble systemowe

Jest mnóstwo propozycji, wzorów, tworzyw i kolorów do wyboru, nie mówiąc już o mnogości charakterów danych segmentów. Można zrealizować eklektyczną wizję i zewsząd dobierać meble, w zależności od zapotrzebowani i upodobań. Wiele ludzi decyduje się na odświeżenie produktów, które nadal spełniają swoje zadanie, inni z kolei uwielbiają wynajdywać prawdziwe perełki na targach staroci lub robić je samemu. Niezależnie od tego, czy ktoś decyduje się na meble w wysokim połysku czy też tradycyjne drewno – każdy znajdzie coś dla siebie. Idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie wygodę, komfort użytkowania i praktyczność użytkowania będzie… meblościanka.

Sposób na realizację swoich wnętrzarskich wizji z jej pomocą znajdą zarówno wielbiciele stylu retro, jak i miłośnicy bardziej futurystycznych aranżacji. Niezależnie od upodobań, wszyscy mają jeden zamysł – umeblować wnętrze z dobrym gustem, w dobrej cenie. Okazuje się, że to także nie jest zbyt wielkim wyzwaniem – tania i nowoczesna meblościanka wcale nie jest świętym Graalem wśród mebli! To modne, wygodne, stylowe rozwiązania dla tych, którzy chcą połączyć tradycję, prostotę i nowoczesność, a zarazem pozostawić we wnętrzu nieco swobody i wolnej przestrzeni. Można je znaleźć w sklepie Meble Za Grosze. Meble systemowe, bo tak nazywa się meblościanki, świetnie wpasowują się we wszystkie wnętrza, a ich niskie ceny kuszą wielbicieli częstych zmian. Wystarczy tak niewiele, by tchnąć we wnętrze nowe życie, nie wydając fortuny, ale za do diametralnie zmieniając wygląd, a czasem nawet styl swojego domu.

Czy można mieć stylowy pokój dzienny za niewielkie pieniądze?

Pokój dzienny jest tą przestrzenią w każdym domu czy mieszkaniu, w której spotyka się cała rodzina, by odpocząć, zrelaksować się i porozmawiać. To właśnie tutaj zaprasza się także gości, więc z całą pewnością wnętrze owo ma charakter reprezentacyjny. Jednak czy na jego umeblowanie i udekorowanie trzeba wydać dziesiątki tysięcy złotych? Czy da się może zrobić to niedrogo, lecz bardzo stylowo? Wszak ci z mniejszym znacznie budżetem także pragną mieszkać pięknie!

Możesz zrobić to tanio!

Na szczęście jednak w dzisiejszych czasach jak najbardziej projektanci mebli oraz różnego typu dekoracji i ozdób myślą o osobach, które nie dysponują ogromnym budżetem. Jak osiągnąć efekt „wow” za nieduże pieniądze? Już wyjaśniamy?

Warto z pewnością postawić na meble typu basic, bardzo proste, standardowe, raczej minimalistyczne. Do nich bowiem będzie można dobrać przeróżne dodatki w zależności od tego, w jakim stylu będziemy pragnęli mieć urządzony nasz pokój dzienny.  Panele podłogowe ze średniej póki okażą się być bardzo dobra alternatywną dla drogich drewnianych podłóg, natomiast żyrandol imitujący kryształowy będzie błyszczał niemalże tak samo, jak ten zrobiony z kryształów.

Nie zapominajmy rzecz jasna również o ozdobach naściennych, bowiem to właśnie one sprawiają, że pomieszczenie nabiera niezwykłego blasku. Z całą pewnością warto pomyśleć tutaj o czymś, co stanie się głównym elementem dekoracyjnym na danej przestrzeni, o czymś modnym i stylowym zarazem. Chodzi tu rzecz jasna o tanie fototapety na wymiar, dzięki którym nawet najprostsze i  oszczędnie urządzone wnętrze nabierze niezwykłego blasku, Wszak aby mieć gustownie urządzony pokój dzienny, zdecydowane nie trzeba wydawać fortuny.

Jakie wzory są na topie?

Warto zastanowić się ad tym, które z wzorów będą się nadawały do pokoju dziennego. Jeżeli chcielibyśmy optycznie to powiększenie powiększyć i sprawić, byt oczom wszystkich jawiło się ono jako rozległe, koniecznie powinniśmy postawić na modele 3d. Trójwymiar jest dziś w modzie, tego typu egzemplarze pojawiające się na powierzchni ściany zaś świadczą o tym, iż domownicy doskonale znają najnowsze trendy w aranżacji wnętrz.

Nie zapominajmy także o niezwykle gustownych panoramach wielkich miast. Dzięki nim można bowiem poczuć się jak w Nowym Jorku, Rzymie czy też Paryżu – i to za bardzo niewielkie pieniądze. Dzięki temu rozwiązaniu każde wnętrze nabierze charakteru. Nic zatem dziwnego, że tak wielu klientów decyduje się dziś na zakup.

Gdy mówimy o tanich i stylowych zarazem fototapetach, na pewno nie możemy nie wspomnieć chociaż kilku słów na temat niezwykle gustownych motywów kwiatowych. Jednak niech nie wydaje się nikomu, iż są one nudne i sztampowe, takie, z jakimi spotykaliśmy się wiele lat temu. Dzisiaj motywy orchidei, dmuchawców czy też palmowych liści to jedna z najnowocześniejszych i najbardziej rozchwytywanych propozycji.

Okazuje się, że wcale nie trzeba dysponować dużym budżetem, by mieć pokój dzienny niczym  z bajki!

Funkcjonalne i minimalistyczne, czyli wybieramy nowoczesne meble do sypialni

0

Współczesna sypialnia  to nie tylko  miejsce regeneracji i wypoczynku po ciężkim dniu pracy. To też odpowiednio dobrane meble, które mogą sprawić, że nabierze ona prawdziwie nowoczesnego charakteru.

Jak właściwie zaaranżować sypialnię?

Sypialnia to szczególne miejsce.  Powinna być odosobniona od pozostałej części domu, bo kojarzy się z prywatnością, a  jednocześnie być wygodna, bo jej podstawowym przeznaczeniem jest przecież relaks i odpoczynek. W związku z tym warto przy aranżacji tego pomieszczenia wykorzystać kilka wskazówek.

Po pierwsze, zadbajcie o odpowiednie usytuowanie. Sypialnia powinna być jak najbardziej oddalona od strefy dziennej, czyli np. salonu, w którym zazwyczaj prowadzi się głośne rozmowy, ogląda telewizję lub słucha muzyki. Jeżeli nie ma innej możliwości (bo np. w mieszkaniu są tylko dwa pokoje), dobrze jest wyciszyć pomieszczenie ścianką działową o wyższym poziomie izolacyjności akustycznej.

Po drugie, sypialnia nie powinna być otwarta na inne pomieszczenia. Najlepiej, by prowadzące do niej drzwi nie były przeszklone, bo wtedy stanowią lepszą zaporę dla hałasu i nie przepuszczają światła zapalonego w innych pokojach.

Po trzecie, zwróćcie uwagę na rozmieszczenie okien, bo ich rozlokowanie ma wpływ na temperaturę i doświetlenie. Jeśli okna wychodzą na wschód, to jest to dobre rozwiązanie, bo zgodne z ludzkim zegarem biologicznym. Chyba każdy lubi o poranku poczuć na swojej twarzy ciepłe promienie słońca… Sypialnia skierowana na południe będzie słoneczna, ale jednocześnie może w niej panować zbyt wysoka temperatura. Z kolei okna wychodzące na zachód sprawią, że latem pokój będzie się mocno nagrzewał, a te skierowane na północ mogą utrudniać codzienne wstawanie ze względu na brak naturalnego światła.

Nowoczesne meble do sypialni – jakie wybrać?

Jeśli planujecie sypialnię o nowoczesnym designie, powinniście postawić na odpowiednie wyposażenie. Ogólnie rzecz biorąc, nowoczesne meble do sypialni powinny być zbudowane z prostopadłościanów, bez zbędnych zdobień i żłobień. Możecie zdecydować się też na takie o wysokim połysku. W takiej stylizacji dominuje minimalizm z geometrycznymi kształtami i płynnymi liniami zabudowań. Spore wrażenie robią podświetlenia zagłówków, bo działają na wyobraźnię. Nowoczesne meble do sypialni są też funkcjonalne, bo pozwalają w maksymalnym stopniu wykorzystać powierzchnię na własny użytek.

A teraz trochę więcej konkretów. W nowoczesnej sypialni pojawiają się wygodne, duże łóżka, które mogą uchodzić za wielozadaniowe platformy. Oprócz regulowanych stelaży pod materac, wyposażone są w dodatkowe zagłówki, blaty, półki, skrytki, wysięgniki, podparcia i oczywiście oświetlenie. Wszystko po to, byście mogli w jednym miejscu pracować, jeść, czytać, oglądać telewizję, a nawet przyjmować gości. Na takiej wygodnej sofie można godzinami rozmawiać z przyjaciółmi…

Jednym z podstawowych elementów łóżka, oprócz płaszczyzny do spania, stał się panel zagłówka – o zróżnicowanej wielkości, wykończeniu i liczbie pełnionych funkcji: od miękkiego podparcia pleców po różnego rodzaju schowki i oświetlenie. W zależności od przeznaczenia, panele mogą być tapicerowane, drewniane, szklane, lub metalowe. Integralną częścią łóżka stały się też stoliki nocne, często ruchome, z blatem do jedzenia lub pracy, nasuwanym na łóżko.

W Waszej sypialni nie może zabraknąć prostej w kształcie szafy o dużej pojemności. Tego typu szafy najczęściej mają przesuwane drzwi, dlatego, by móc z nich bez problemu korzystać, nie potrzeba dużej powierzchni.

Nowoczesne meble do sypialni często wyposażone są w jedno lub więcej luster. Ich praktyczne umiejscowienie pozwala od razu po nałożeniu na siebie jakiegoś ciucha  ocenić swój wygląd. Wewnątrz szaf często możecie znaleźć mnóstwo innych udogodnień, np. schowki na buty lub inne akcesoria, miejsce na deskę do prasowania albo praktyczne wnęki na rzadziej używaną odzież.

Nowoczesne aranżacje sypialni

Współczesne sypialnie i ich wyposażenie traktuje się na równi z pozostałymi pomieszczeniami.  Dlatego pamiętajcie! Nie wystarczy kupić kilka nowoczesnych mebli do sypialni, by nabrała nowoczesnego charakteru. Należy jeszcze poświęcić trochę czasu na jej odpowiednią aranżację…

Jeżeli preferujecie jasne, przestronne pomieszczenia, to nowoczesne meble do sypialni powinny być wykonane z naturalnego drewna dębowego oraz posiadać wykończenia bazujące na skórze w kolorze klarownej bieli. Takie wnętrze podziała na Was relaksująco i „zachęci” do odpoczynku. W tego typu stylizacji ważne jest łóżko o niekonwencjonalnym kształcie z dopracowanymi stolarskimi detalami. Dla kontrastu, dodatki na ścianach i półkach mogą być czarne lub grafitowe.

Inna nowoczesna aranżacja, polecana zwłaszcza ekstrawertykom i indywidualistom, utrzymana jest w ciemnej kolorystyce. W tego typu sypialni powinno znaleźć się łóżko tapicerowane czarnym materiałem obiciowym z bardzo szerokim zagłówkiem. Minimalistyczny wystrój pomieszczenia podkreśla brak komód, szaf czy stolików nocnych. W zamian znajdziecie tutaj kosz na poduszki i ewentualnie zegar umieszczony na podłodze.